Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Słonecznik zwyczajny pięknie prezentuje się na rabatach - już kilka roślin potrafi rozjaśnić i rozweselić ogród. Są dorodne i mało wymagające, mają także smaczne pestki.



Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) to prawdziwy król rustykalnych rabat. Ta jednoroczna roślina przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej w XVI wieku. W dobrych warunkach osiąga nawet 3 m wysokości. Ma pojedynczą grubą łodygę wypełnioną białą gąbką. Liście są sercowate i omszone, a duże kwiatostany (o średnicy do pół metra!) składają się z dwóch rodzajów kwiatów: języczkowych - barwy żółtej lub pomarańczowej, zwanych płatkami - oraz umieszczonych wewnątrz krótkich kwiatów rurkowych.
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: 'Earthwalker'

Słonecznik zwyczajny kwitnienie
Słoneczniki zaczynają kwitnąć już w czerwcu i zdobią rabaty nieraz nawet do października. Ciekawym zjawiskiem jest tzw. heliotropizm - ich kwiatostany podążają za światłem słonecznym od rana do wieczora, po czym w nocy odwracają się na wschód, by kolejnego dnia znów rozpocząć wędrówkę.
Słonecznik zwyczajny choroby
Te piękne rośliny są dość odporne na choroby i szkodniki. Wiosną młode liście i stożki wzrostu mogą objadać ślimaki, później czasem pojawiają się mszyce. Spośród chorób najczęstsza jest szara pleśń lub mączniak prawdziwy (zwalczamy je środkami grzybobójczymi).
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: 'Floristan'
Słonecznik ozdobny (Helianthus annuus). Ciekawe ozdobne odmiany słoneczników

Słonecznik zwyczajny nasiona
Nie tylko dla pięknych kwiatów, ale także dla smacznych, zdrowych nasion. Dojrzewające pod koniec lata pestki są bogatym źródłem witamin (E, B, A i D), białka oraz soli mineralnych. Dobrze wpływają na włosy, skórę oraz paznokcie, działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Ziarna oraz wyciągi z liści służą do produkcji kosmetyków. Pamiętajmy, że smaczne pestki mają tylko typowe słoneczniki; nasiona odmian ozdobnych są drobne (albo wcale nie występują) i lepiej je pozostawić ptakom. Słoneczniki wieloletnie (bylinowe) mają drobniejsze kwiatostany niż jednoroczne. Niektóre sadzi się ze względu na ciekawe ulistnienie (np. słonecznik wierzbolistny), inne (jak słonecznik bulwiasty) - na paszę.
Na zdjęciu powyżej: 'Double Shine'
Fot. Shutterstock

Słonecznik zwyczajny na kwiaty w uprawie polowej
Słonecznik zwyczajny jest łatwy w uprawie i ma stosunkowo małe wymagania. Wysokie odmiany sadzi się pojedynczo, w grupach lub pasach na rabatach rustykalnych, niskie zaś można uprawiać w pojemnikach.
Podłoże: żyzne, umiarkowanie wilgotne i bogate w składniki pokarmowe.
Na zdjęciu powyżej: 'Prado Red'
Fot. Shutterstock

Słonecznik zwyczajny uprawa
Stanowisko: słoneczne i osłonięte od wiatru (w takich miejscach nie wymagają palikowania).
Rozmnażanie: przez wysiew nasion w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Słoneczniki siejemy wprost do gruntu, gdyż nie lubią przesadzania. Nasiona umieszczamy po kilka sztuk w jednym miejscu na głębokości 2-3 cm i przykrywamy ziemią (aby nie wydziobały ich ptaki). Wysokie odmiany siejemy co 50-70 cm, a niskie co 20-50 cm. Po wykiełkowaniu pozostawiamy tylko najsilniejszą siewkę.
Nawożenie i podlewanie: rośliny zasilamy nawozem zawierającym dużo potasu oraz mikroelementy (głównie bor i molibden), gdy już wypuszczą dwie pary liści. Nie należy przesadzać z podlewaniem roślin, gdyż istnieje ryzyko gnicia korzeni.
Na zdjęciu powyżej: 'Valentin'
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: 'Ring of Fire'