Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?

Katarzyna Jodłowska

Malwa w stanie dzikim występują w strefie umiarkowanej Europy i Azji. W naszych ogrodach uprawiane są mieszańce gatunków chińskich i syberyjskich oraz gatunek o właściwościach leczniczych - malwa czarna.

Malwa - kwitnienie

Malwy (Alcea rosea) nazywane są krótkotrwałymi bylinami. Warunkiem ich obfitego kwitnienia jest coroczne przycinanie przekwitających pędów kwiatostanowych. Chodzi o to, by rośliny nie traciły sił na nawiązanie nasion. Malwa tworzy kilka długich łodyg kwiatowych. Pod koniec lata na ich najniższych partiach zawiązują się owoce, w których dojrzewają nasiona, gdy tymczasem na jej szczycie rozwijają się jeszcze pąki.

Trzeba uchwycić taki moment, kiedy pierwsze owoce zaczynają dojrzewać, i wtedy wyciąć łodygę u podstawy rośliny. Malwa skoncentruje wówczas swoje siły na dobrym przygotowaniu do zimy - w rezultacie w następnym roku będzie pełna wigoru i ponownie zakwitnie. W tym samym miejscu malwa może rosnąć 3-4 lata. Gdy wyraźnie zacznie słabnąć, pozwalamy jej zawiązać nasiona na jednym pędzie. Jesienią je zbierzemy i wysiejemy w następnym roku w innym miejscu, by odnowić uprawę tej rośliny z siewek. Uwaga: przesadzać możemy tylko okazy bardzo młode.


Malwa ogrodowa to roślina dwuletnia. Tworzy odmiany pojedyncze i pełne.
Malwa ogrodowa to roślina dwuletnia. Tworzy odmiany pojedyncze i pełne.
Fot. Jerry Lin/Shutterstock

Malwa ogrodowa

Malwa to od wielu lat roślina najczęściej spotykana w wiejskich ogrodach, sadzona przy domach czy płotach. Dziś coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach a nawet w miejskich blokowiskach. Nie jest zbyt wymagająca i świetnie znosi suszę (głęboko się korzeni), ale nie lubi zbyt wilgotniej ziemi - wtedy choruje. Kwitnie w drugim roku po posianiu. Łatwo się rozsiewa nawet na słabej jakościowo glebie. Warto ją sadzić przy podporach czy płotach bo ma bardzo długie pędy (150 cm -250 cm).  Świetnie nadają się do sadzenia na rabatach mieszanych z niższymi roślinami lub wzdłuż murów.

Malwa wieloletnia

Malwa ogrodowa (Alcea) nie jest wieloletnią byliną, ale w sprzyjających warunkach może kwitnąć nawet 3-4 lata z rzędu. W naturze rośnie w miejscach kamienistych i na suchych trawiastych nieużytkach.

Nietypowa malwa samosiejka

Malwa w ogrodzie

Malwę warto wprowadzić do ogrodów o stylu wiejskim i rustykalny. Dobrze prezentować się również w ogrodach naturalistycznych. Te sentymentalne rośliny poza pięknym wyglądem wabią pszczoły, motyle i inne owady zapylające.

Malwa odmiany

Ponieważ prawoślaz łatwo tworzy mieszańce, w ogrodach spotykamy rozmaite, często nieoznaczone odmiany. Ich kwiaty bywają białe oraz czerwone, różowe, żółte w bardzo wielu odcieniach. Mogą mieć jeden okółek płatków gładkich lub postrzępionych, mogą też być półpełne lub pełne (kwiaty niektórych przypominają budową pełne peonie).

Malwa czarna czyli prawoślaz ogrodowy
Czarna malwa, mimo nazwy nie ma kwiatów w kolorze czarnym ale ciemnopurpurowym. To właśnie prawoślaz ogrodowy bo taka jest botaniczna nazwa czarnej malwy jako jedyny spośród wszystkim odmian malw posiada właściwości lecznicze. Jej niezwykłe właściwości znane były już starożytności.

Miskant olbrzymi, rącznik, malwy i inne olbrzymie byliny

Kiedy kwitną malwy

Kwitną od końca czerwca, czasami aż do września.Formy ogrodowe są w naszych warunkach najczęściej dwuletnie (czasami trzy-, czteroletnie), ale często rozsiewają się same i rosną na tym samym stanowisku przez wiele lat.

Malwy uprawa 

Najlepiej rosną w żyznej, ale przepuszczalnej ziemi ogrodowej w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale znoszą też gleby mniej urodzajne.

Malwa choroby

Sadzone w podłożu zbyt suchym łatwo ulegają porażeniu przez rdzę (należy je wówczas opryskiwać preparatami: Baymat AE, Euparen 50 WP).

Malwa sadzonki

Nasiona ostróżek wysiewamy na rozsadniku dość rzadko od kwietnia do czerwca. Gdy rośliny wykiełkują, możemy przesadzić je do ogrodu w rozstawie 40-50 cm.

Malwa kwiat - pielęgnacja

Wiosną i tuż przed kwitnieniem warto zasilać malwy kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Pędy malw warto przywiązywać do podpór (np. palików z tyczek bambusowych wbitych w ziemię), aby nie wywracał ich wiatr.

Skomentuj:

Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?