Pachnące kolorowe donice na wiosnę. Sadzimy lak krok po kroku
Lak pachnący jest niestety w Polsce mało popularny, ale w moim ogrodzie to jedna z ważniejszych roślin do obsadzeń zimowych i wiosennych donic.
Nie uprawiam go w charakterze rośliny jednorocznej, gdyż pomimo barwy i pięknego zapachu, kwitnąc latem, na rabatach gubi się wśród innych szałowych kwiatów. U mnie sprawdza się jako roślina dwuletnia, która znosi mróz, zachowuje zimą liście i wcześnie zakwita wiosną. A jeśli do kompozycji dodamy mu dereń biały 'Sibirica' czy trawę ozdobną, to w bezśnieżne dni będziemy mieli kolorową ozdobę ogrodu, tarasu lub balkonu. Laki nie przepadają jednak za zgniatającym liście śniegiem - jeśli możemy podczas silnych opadów wstawić je do nieogrzewanej szklarni lub pod zadaszenie, to będą wdzięczne i jeszcze piękniejsze.
NASIONA LAKÓW wysiewam w rzędach na rozsadniku na przełomie czerwca i lipca. Wyrosłe gęsto siewki przerywam. Pod koniec września mam już silne sadzonki laków, które są gotowe do podboju donic.
W POJEMNIKU sadzę laki razem z cebulami narcyzów, szafirków i tulipanów. Zawsze do kupnego podłoża dodaję własnego kompostu i garść nawozu naturalnego, zazwyczaj granulowanego obornika.
Skomentuj:
Pachnące kolorowe donice na wiosnę. Sadzimy lak krok po kroku