Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozmnażanie lawendy. Jak i kiedy można rozmnażać lawendę?

Katarzyna Jodłowska

Rozmnażanie lawendy nie należy do trudnych zabiegów. Istnieje kilka skutecznych technik rozmnażania jej. Ostatniej wiosny posadziłam w ogródku lawendę wąskolistną. Rośnie tak ładnie, że chciałabym ją rozmnożyć i utworzyć z niej szpaler przy dróżce. Jak to zrobić?

Starsza kępa lawendy. Aby otrzymać tak gęste rośliny, trzeba je corocznie przycinać.
Starsza kępa lawendy. Aby otrzymać tak gęste rośliny, trzeba je corocznie przycinać.
Fot. SHUTTERSTOCK

Lawenda to chyba jedna najchętniej uprawianych roślin w Polsce i wcale się nie ma co temu dziwić bo nie dość że pięknie kwitnie to jeszcze obłędnie pachnie. Pochodzi ona z rodziny jasnotowatych, z obszaru śródziemnomorskiego - regionów Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Północnej Afryki. Jej nazwa pochodzi od słowa "lavare" czyli myć, przemywać.

Rozmnażanie lawendy z pędów

Prawidłowa pielęgnacja lawendy wymaga przycinania jej przekwitłych pędów latem. Wówczas będą pięknie kwitły. Ścięte pędy możemy suszyć i wykorzystać jako dekorację lub skuteczny środek na mole. Kolejne cięcie przypada wiosną by nadać im piękny kształt. Lawenda najlepiej wygląda w grupie więc ucieszy Was wiadomość, że można ją rozmnożyć za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych.

Rozmnażamy lawendę

Rozmnażanie lawendy wiosną

Pod koniec lata lub na początku jesieni lub wiosną z młodych silnych roślin pobieramy wierzchołkowe pędy o długości 7-10 cm. Takie sadzonki umieszczamy w mieszance torfu z perlitem. Można wspomóc się ukorzeniaczem.

Rozmnażanie lawendy przez sadzonki

Rozmnażanie lawendy z nasion

Nasiona lawendy dojrzewają późnym latem. Może je Pani teraz zebrać, a jesienią wysiać na rozsadniku albo w dużej skrzynce z piaszczysto-torfowym podłożem. Siewki wzejdą na wiosnę, gdy tylko zrobi się ciepło. Wtedy pikujemy je do małych doniczek. Gdy osiągną wysokość ok. 5 cm, skracamy ich wierzchołki (uszczykujemy), by się rozkrzewiły. Pierwszą zimę rośliny powinny spędzić w doniczkach zagłębionych w glebie i pod przykryciem z gałązek iglaków (z wyjątkiem świerka) lub agrowłókniny. Na miejscu stałym sadzimy je w kwietniu lub w maju. Siewki mogą mieć zróżnicowaną wysokość, dlatego utworzony z nich szpaler trzeba równo przycinać.

Jak można rozmnożyć rośliny? Sposoby na samodzielne rozmnażanie roślin

Rozmnażanie lawendy przez odkłady

Lawendę można także rozmnażać przez kopczykowanie. W tym celu w sierpniu przysypujemy roślinę lekkim podłożem do połowy jej wysokości i pilnujemy, żeby cały czas było ono stale wilgotne. Następnego roku w kwietniu rozgarniamy kopczyk i odcinamy te gałązki, które wytworzyły korzenie.

Po przycięciu wierzchołków sadzimy rośliny w wybranym miejscu. Uzyskane w taki sposób rośliny mają wyrównany wzrost.

Rozmnażanie lawendy przez podział

Lawendę można rozmnożyć przez podział kęp. Rośliny ostrożnie wykopujemy
na początku jesieni i dzielimy sekatorem na klika części tak, aby każda z nich
miła silne i duże korzenie. Takie sadzonki umieszczamy w ziemi.

Byliny. Jak rozmnażać rośliny wieloletnie?

Skomentuj:

Rozmnażanie lawendy. Jak i kiedy można rozmnażać lawendę?