Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Drewno w ogrodzie. Dekoracje z pni - drugie życie drzewa

Aldona Zakrzewska
Drewno w ogrodzie. Pociętymi pniakami można wypełnić gabiony - modne ostatnio konstrukcje ze stalowej siatki

Zdarza się, że drzewo pada ze starości albo powala je huragan. Zamiast przeznaczać drewno na opał, wykorzystajmy je w ogrodzie. Z nieobrobionych pni i konarów można zrobić proste ogrodzenia, kwietniki, a nawet ogrodowe meble.



Ogrody powstają nie tylko w miastach. Otoczeniem wielu są lasy, łąki, pola. Wówczas ogrodzenie, mebel czy inny element wykonany z nieobrobionego drewna sprawi, że nasz ogród łatwiej wtopi się w krajobraz. Stół czy ława z ociosanych bali, grubych pni lub konarów nie będzie razić również w miejskim ogrodzie - stworzy w nim raczej ciepłą, swojską atmosferę. Sięgnijmy więc po piły, pilarki, siekiery i noże. Powalone pnie, karpy i sterty ściętych gałęzi można przecież wykorzystać

w ogrodzie - i to na różne sposoby.

Z pniaków i konarów

Używając pilarki elektrycznej lub spalinowej ścięte drzewo, jeszcze zanim wyschnie, łatwo oczyścimy z gałęzi, a pień potniemy na kawałki. Grube klocki

(o średnicy ok. 35 cm) można wykorzystać jako siedziska lub stoliki ogrodowe. Pnie spróchniałe w środku dadzą się przerobić na stylowe kwietniki, donice,

a nawet oryginalne schowki na narzędzia. Natomiast pieńki i gałęzie o średnicy

8-20 cm (zwłaszcza gatunków o twardym drewnie, np. dębu, buka, grabu, wiązu, robinii, jesionu, klonu, orzecha, gruszy) warto pociąć na kawałki o długości około 10 cm. A potem wykorzystać je jako drewniany bruk do utwardzenia placyku lub ścieżki.

Dla posiadaczy kominków drewno przede wszystkim jest jednak cennym opałem. Zanim grube pnie trafią na palenisko, jeszcze świeże trzeba pociąć na klocki

o długości 30-40 cm, a te porąbać na szczapy (służą do tego siekiery rozłupujące lub łuparki). Pamiętajmy przy tym, że popiół drzewny jest doskonałym nawozem odkwaszającym glebę.

Z gałązek i gałęzi

Dłuższe i cieńsze kawałki drewna (o średnicy 3-8 cm) również można wykorzystać

w ogrodzie w ciekawy sposób. To przecież doskonały materiał na płoty, bramki i pergole. Można też zrobić z nich obrzeża ogrodowych ścieżek, podwyższonych rabat i palisady wzmacniające skarpy. A te najcieńsze (o średnicy 1-2 cm) warto wykorzystać jako podpórki dla wysokich bylin. Resztę pomoże nam zagospodarować rozdrabniacz do gałęzi. Takie urządzenie przyda się w każdym ogrodzie. Nie tylko gałęzie, ale i twarde łodygi bylin potnie na drobne kawałki, które wykorzystamy jako ściółkę lub przerobimy na kompost.

Naturalne ozdoby

Na pień czy wykopaną karpę można też spojrzeć jak na... dzieło sztuki. Jeśli ma szczególnie atrakcyjny kształt, ulokujmy ją w wybranym miejscu niczym rzeźbę. Będzie trwalsza, jeśli ją okorujemy, oczyścimy i potraktujemy preparatem do drewna, najlepiej na bazie oleju lnianego lub żywic. Pniak o mniej efektownej formie można obsadzić roślinami - wówczas stanie się oryginalną donicą. Albo też ustawić na nim pojemniki z kwiatami - wtedy przeobrazi się w kwietnik. Jeśli natomiast umieścimy go na rabacie i u jego stóp posadzimy pnącze- posłuży za podporę. Opleciony pędami nawet na świeżo założonych rabatach sprawi wrażenie obfitości zieleni.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:




Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Drewno w ogrodzie
Drewno pod stopami
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?

Skomentuj:

Drewno w ogrodzie. Dekoracje z pni - drugie życie drzewa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej