Jak oświetlić ogród bez dostępu do prądu? Ekologiczne źródła energii
Nie trzeba budować drogich instalacji, by w ogrodzie po zmroku zapaliła się lampa. Wystarczy promień słońca lub bateria...
Ogrody bez dostępu do prądu również mogą być rozjarzone światłem lamp - wystarczy zastosować modele akumulatorowe, na baterie oraz solarne. Te ostatnie pracują za darmo, oszczędzając pieniądze i środowisko. Dzięki specjalnym ogniwom korzystają z energii słońca; za dnia magazynują ją w akumulatorkach, a wykorzystują nocą. Stosując je, nie musimy montować w ogrodzie kosztownej instalacji elektrycznej.
Na działkach popularne stało się pozyskiwanie energii słońca nie tylko do oświetlania ogrodu, ale także wnętrza domu. Do tego celu służą kolektory słoneczne, przeważnie w formie płyt zawieszanych na dachach budynków. Dobrze dobrana instalacja solarna jest w stanie dostarczyć nawet 50% energii niezbędnej do zaopatrzenia domu w ciepłą wodę i światło!
Najpopularniejsze są jednak lampy solarne, przybierające coraz ciekawsze formy - od prostych lampionów na nóżce wsuwanej w ziemię, poprzez kinkiety, latarnie, łańcuchy świetlne, aż po świecące kamienie, płytki nawierzchni, donice czy stoliki z zasilanymi energią słoneczną żarówkami LED.
Warto jednak pamiętać, że mają one małą moc - raczej nie może więc być mowy o czytaniu przy ich świetle. Lampy te włączają się automatycznie po zmierzchu, co najwyżej akcentując ogrodowe granice.
Solarne ABC
- Urządzenie solarne należy zainstalować w nasłonecznionym miejscu. Żeby działało, musi bowiem w ciągu dnia zmagazynować odpowiednią ilość energii. W półcieniu jego akumulatorek nigdy nie naładuje się do pełna.
- Lampę solarną umieśćmy z dala od tradycyjnych źródeł światła (np. ulicznych latarni, oświetlonego ganku itp.), w przeciwnym razie nie włączy się automatycznie po zmierzchu. Pomiędzy dużymi solarnymi urządzeniami trzeba zachować odpowiednią odległość (zwykle ok. 1,5 m). Zbyt ciasne ich rozmieszczenie może bowiem spowodować migotanie światła.
- Większość urządzeń solarnych może się znajdować na zewnątrz przez cały rok. Zimowanie w ogrodzie powoduje jednak szybsze zużycie akumulatorka. Jeżeli to możliwe, późną jesienią lepiej chować je do wnętrza.
Skomentuj:
Jak oświetlić ogród bez dostępu do prądu? Ekologiczne źródła energii