Solary na ciepłą wodę - cena z montażem. Ile zapłacimy?
Koszty zakupu i montażu instalacji słonecznej zależą przede wszystkim od jej wielkości, wymaganej ilości oraz rodzaju kolektorów (płaskie, próżniowe), a także pojemności zbiornika wody użytkowej.
Instalacja solarna? Solar opierają swoje działanie na wykorzystaniu energii słonecznej. Najtaniej jest kupić kolektory w specjalnych zestawach, przygotowanych przez poszczególnych producentów. Cena zakupu tego typu urządzeń nie jest wysoka, tym bardziej, że koszt inwestycyjny szybko się zwróci, a bonusem będzie możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej za darmo.
Jak działają solary słoneczne? Zasada działania kolektorów słonecznych opiera się na przekształcaniu promieni słonecznych w ciepło . Promienie przechwytuje powierzchnia absorbera, który ogrzewa nośnik ciepła. Nośnikiem ciepła jest roztwór stworzony z niezamarzającego gazu lub cieczy (najczęściej glikolu). Kolektory próżniowe są mało widoczne na połaci dachu o nachyleniu 30°.
Cena kolektorów słonecznych na ciepłą wodę zależy między innymi od technologii wykonania instalacji, rodzaju absorbera, pojemności, liczby rur czy dodatkowych elementów dostępnych w zestawach.
Koszty zakupu zestawu solarnego
Wszystkie firmy mają w ofercie specjalne zestawy (pakiety) podgrzewania wody użytkowej dla 2-4 osób, składające się z 2-3 kolektorów, zasobnika o pojemności od 250 do 400 l i szeregu elementów umożliwiających wykonanie instalacji solarnej.
Istotny wpływ na cenę zestawu ma również sposób montażu. Najpopularniejsze, a więc i najtańsze są zestawy do instalacji kolektorów na dachu spadzistym. Znacznie droższe jest umieszczenie paneli na specjalnych wspornikach na dachu płaskim. Poza tym firmy oferują też specjalistyczne zestawy do montażu i regulacji kąta ustawienia kolektorów na ścianie lub na dachu o małym kącie nachylenia.
Koszty robocizny
Zależą one między innymi od stopnia skomplikowania instalacji, odległości pomiędzy kolektorami i zasobnikiem oraz przyjętego rodzaju rur ( miedziane mogą być łączone przez lutowanie lub zaciskanie, ze stali nierdzewnej wyłącznie przez zaciskanie), regionu, w którym wybudowany jest dom (w centralnej Polsce będzie najdrożej). Zazwyczaj koszty montażu wahają się od 2000 do 3500 zł.
Dostępne programy dofinansowania
Montaż solarów słonecznych uprawnia do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej i odliczenia wydatków od podstawy obliczania podatku dochodowego. Jednym z najpopularniejszych programów są dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kredytów udzielanych przez wybrane banki na zakup instalacji z kolektorami słonecznymi. Dofinansowanie kolektorów słonecznych? Wartość dotacji wynosi 30% wartości całej inwestycji. Oznacza to, że dofinansowanie dotyczy nie tylko ceny solarów na ciepłą wodę, ale również ich montażu.
Przyjęte w tym programie rozwiązanie powoduje, że część dopłaty jest konsumowana przez koszty kredytu. Dlatego warto jak najszybciej zrealizować inwestycję i spłacić kredyt. W przeciwnym razie, nasz zysk z dofinansowania może spaść nawet do 20% (od tego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy 18 lub 32%).
Korzystniejsze są programy oferowane przez gminy. Wartość dofinansowania to nawet 80% kosztów instalacji. Ale trzeba wziąć pod uwagę również pewne niedogodności. Najczęściej nie mamy możliwości swobodnego wyboru dostawcy instalacji słonecznej. Odbywa się to zazwyczaj na drodze przetargu dla całej gminy. Poza tym instalacja przez pierwsze kilka lat należy do gminy, a właściciel domu pokrywa koszty konserwacji. Dopiero po 5 latach przechodzi ona na własność użytkownika.
Ile zaoszczędzimy?
To, ile będziemy mogli zaoszczędzić, zależy od sposobu korzystania z instalacji solarnej. Szczególnie dotyczy to zużycia ciepłej wody. Im jest ono większe (liczna rodzina), tym lepsze wykorzystanie instalacji.
Duże znaczenie ma rodzaj nośnika energii cieplnej, z jakiego korzystamy do ogrzewania domu i wody. Najwięcej zyskają ci inwestorzy, którzy do tych celów stosują energię elektryczną, gaz płynny czy olej opałowy. Znacznie mniej - ci wykorzystujący gaz ziemny. Wynika to z niższej ceny samego paliwa i wysokiej opłaty stałej (ją i tak się płaci, niezależnie od tego, czy mamy kolektory, czy nie).
Zamieszczona tutaj tabela pokazuje, ile zyska 4-osobowa rodzina, gdy kolektory posłużą do ogrzewania wody. Do obliczeń przyjęto zużycie ciepłej wody 35 l/na dobę na mieszkańca (wartość ta jest przyjmowana przy sporządzaniu świadectw energetycznych), temperaturę wody zimnej 10 st.C, a ciepłej - 55 st.C.
Cała inwestycja w solary na wodę kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Szacuje się, że kolektory słoneczne zaspokajają nawet do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną wymaganą do podgrzewania wody użytkowej, co pozwala na zwrot kosztów z biegiem czasu.
Uwaga! Mimo że oszczędności nie wdają się bardzo duże, to trzeba pamiętać, że w większości domów potrzeba znacznie więcej ciepłej wody. Poza tym, analizując koszty instalacji solarnej weźmy pod uwagę to, że zbiornik na ciepłą wodę i tak jest konieczny (chociaż nie tak duży, a przez to i drogi, jak solarny).
- Więcej o:
Kolektory słoneczne - poradnik inwestora
Kolektory słoneczne a ekologia
Współpraca kolektorów słonecznych i gruntowej pompy ciepła
Korzyści z eksploatacji kolektorów słonecznych
Solary na ciepłą wodę - cena z montażem. Ile zapłacimy?
Kolektory słoneczne: rodzaje kolektorów
Zasobniki na c.w.u.: jak uniknąć błędów przy planowaniu i instalacji
Kolektory słoneczne: prawidłowy montaż