Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile zapłacimy za kupno i montaż kolektorów słonecznych

Stefan Żuchowski

Koszty zakupu i montażu instalacji słonecznej zależą przede wszystkim od jej wielkości, wymaganej ilości oraz rodzaju kolektorów (płaskie, próżniowe), a także pojemności zbiornika.

zestaw do podgrzewania wody
Przykładowy zestaw do podgrzewania wody dla 4-osobowej rodziny
Fot. Nibe-Biawar
Najtaniej jest kupić kolektory w specjalnych zestawach, przygotowanych przez poszczególnych producentów.

Koszty zakupu zestawu solarnego

Wszystkie firmy mają w ofercie specjalne zestawy (pakiety) do przygotowania ciepłej wody dla 2-4 osób, składające się z 2-3 kolektorów, zasobnika o pojemności od 250 do 400 l i szeregu elementów umożliwiających wykonanie instalacji solarnej.

Istotny wpływ na cenę zestawu ma również sposób montażu. Najpopularniejsze, a więc i najtańsze są zestawy do instalacji kolektorów na dachu spadzistym. Znacznie droższe jest umieszczenie paneli na specjalnych wspornikach na dachu płaskim. Poza tym firmy oferują też specjalistyczne zestawy do montażu i regulacji kąta ustawienia kolektorów na ścianie lub na dachu o małym kącie nachylenia.

Koszty robocizny

Zależą one między innymi od stopnia skomplikowania instalacji, odległości pomiędzy kolektorami i zasobnikiem oraz przyjętego rodzaju rur (miedziane mogą być łączone przez lutowanie lub zaciskanie, ze stali nierdzewnej wyłącznie przez zaciskanie), regionu, w którym wybudowany jest dom (w centralnej Polsce będzie najdrożej). Zazwyczaj koszty montażu wahają się od 1500 do 2500 zł.

Dostępne programy dofinansowania

Jednym z najpopularniejszych programów są dopłaty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kredytów udzielanych przez wybrane banki na zakup instalacji z kolektorami słonecznymi. Wartość dotacji wynosi 45% kapitału kredytu, gdy łączny koszt instalacji nie przekroczy 2500 zł/m2 kolektora. Nawet jeśli instalacja będzie droższa, kwota dofinansowania nie ulegnie zmianie.

Przyjęte w tym programie rozwiązanie powoduje, że część dopłaty jest konsumowana przez koszty kredytu. Dlatego warto jak najszybciej zrealizować inwestycję i spłacić kredyt. W przeciwnym razie, nasz zysk z dofinansowania może spaść nawet do 20% (od tego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy 18 lub 32%).

Korzystniejsze są programy oferowane przez gminy. Wartość dofinansowania to nawet 80% kosztów instalacji. Ale trzeba wziąć pod uwagę również pewne niedogodności. Najczęściej nie mamy możliwości swobodnego wyboru dostawcy instalacji słonecznej. Odbywa się to zazwyczaj na drodze przetargu dla całej gminy. Poza tym instalacja przez pierwsze kilka lat należy do gminy, a właściciel domu pokrywa koszty konserwacji. Dopiero po 5 latach przechodzi ona na własność użytkownika.

Ile zaoszczędzimy

To, ile będziemy mogli zaoszczędzić, zależy od sposobu korzystania z instalacji solarnej. Szczególnie dotyczy to zużycia ciepłej wody. Im jest ono większe (liczna rodzina), tym lepsze wykorzystanie instalacji.

Duże znaczenie ma rodzaj nośnika energii cieplnej, z jakiego korzystamy do ogrzewania domu i wody. Najwięcej zyskają ci inwestorzy, którzy do tych celów stosują energię elektryczną, gaz płynny czy olej opałowy. Znacznie mniej - ci wykorzystujący gaz ziemny. Wynika to z niższej ceny samego paliwa i wysokiej opłaty stałej (ją i tak się płaci, niezależnie od tego, czy mamy kolektory, czy nie).

Zamieszczona tutaj tabela pokazuje, ile zyska 4-osobowa rodzina, gdy kolektory posłużą do ogrzewania wody. Do obliczeń przyjęto zużycie ciepłej wody 35 l/na dobę na mieszkańca (wartość ta jest przyjmowana przy sporządzaniu świadectw energetycznych), temperaturę wody zimnej 10 st.C, a ciepłej - 55 st.C.

Uwaga! Mimo że oszczędności nie wdają się bardzo duże, to trzeba pamiętać, że w większości domów potrzeba znacznie więcej ciepłej wody. Poza tym, analizując koszty instalacji solarnej weźmy pod uwagę to, że zbiornik na ciepłą wodę i tak jest konieczny (chociaż nie tak duży, a przez to i drogi, jak solarny).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ile zapłacimy za kupno i montaż kolektorów słonecznych