Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Basen w ogrodzie - jaki wybrać?

Tekst: Łukasz Szkodowski, Anna Grunwald
Basen w ogrodzie - Fot. Schutterstock/1989studio

Basen nie jest na pewno artykułem pierwszej potrzeby, ale jeśli można go mieć, to czemu nie...Baseny ogrodowe są coraz bardziej popularne. Wpływa na to wiele czynników – coraz większa liczba dostępnych modeli, duże zróżnicowanie cen, pozwalające na wybranie basenu dostosowanego do posiadanego budżetu oraz coraz cieplejsze lata.

Basen w ogrodzie

W naszym klimacie z basenu w ogrodzie można korzystać jedynie w miesiącach letnich. Ten czas można rozciągnąć na okres od maja do września - jeśli woda będzie podgrzewana, a niecka przykrywana lub obudowana zadaszeniem. No a jaki basen wybrać? Na szczęście wybór jest dość duży, a ceny wcale nie są tak wysokie, jak się powszechnie wydaje. Oprócz basenów budowanych na stałe są też modele małej i średniej wielkości, do ustawienia bezpośrednio w ogrodzie.

Kształt i wielkość

Basen do pływania powinien mieć długość 6-10 m oraz szerokość 3-5 m. Standardowe głębokości to 1,2 m, 1,3 oraz 1,5 m. Najpopularniejsze są niecki o wymiarach 4×8×1,3 m. Dobrze, gdy są foremne, bo wymyślne kształty zwiększają koszty budowy, trudniej też dobrać do nich przykrycie. Najpopularniejsze kształty to prostokąt, koło, owal, ósemka i wielokąt foremny.

Im większy basen, tym droższa jego budowa, a później eksploatacja. Urządzenia do filtrowania i podgrzewania wody muszą być bowiem wówczas wydajniejsze (a więc i droższe), zużywają więcej energii, więcej też potrzeba środków chemicznych do uzdatniania wody.

Basen w ogrodzie - gdzie go postawić?

Basen umieszcza się w miejscu jak najdłużej nasłonecznionym, z dala od drzew i krzewów, by nie zacieniały niecki i nie zasypywały wody liśćmi. Przy samej krawędzi warto zrobić podest z drewnianych paneli lub nieśliskich płyt kamiennych - ograniczy to wnoszenie do wody piasku, źdźbeł trawy i innych zanieczyszczeń.

Wybierając miejsce na basen i obsługujące go urządzenia, trzeba pamiętać, że im większa jest ich wzajemna odległość, tym większe są straty ciśnienia wody oraz ciepła.

Jeśli woda w basenie ma być dogrzewana za pomocą kotła lub kolektora słonecznego albo innych urządzeń montowanych w domu, to basen powinien być umieszczony blisko domu.

Basen w ogrodzie - rodzaje basenów

Do ustawiania na powierzchni: 
Basen dmuchany - Fot. Castorama
Basen na stelażu - Fot. Castorama
Basen rozporowy - Fot. Castorama

Basen w ogrodzie do wkopania

Basen w ogrodzie - czym ogrzewać wodę

Grzałka elektryczna

Moc takich grzałek (od 3 do 18 kW) należy dobrać do wielkości basenu. Powyżej 9 kW wymagają zasilania z sieci trójfazowej.

+ Są łatwe w montażu (bezpośrednio przy basenie);

+ mają niewielkie wymiary.

- Są dość drogie; kosztowna jest również ich eksploatacja.

Kocioł

Najczęściej gazowy lub olejowy służący do ogrzewania domu. Takie rozwiązanie wymaga zamontowania w kotłowni lub na zewnątrz specjalnego wymiennika, najczęściej ze stali nierdzewnej lub z tytanu, czyli materiałów o dużej odporności na działanie chloru.

+ Dość niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne.

- Basen musi być usytuowany blisko domu.

Kolektory słoneczne 

Wykorzystują darmową energię słoneczną. Mogą również dodatkowo ogrzewać wodę użytkową do domu i wspomagać c.o. (wówczas potrzebny jest jeszcze zbiornik buforowy, inaczej wymiennik ciepłej wody - jak do ogrzewania wody przez kocioł).

+ Zdecydowanie najniższe koszty eksploatacyjne;

+ możliwość ogrzewania domowej wody użytkowej.

- Wymagają dość dużej powierzchni na dachu lub wolnej przestrzeni w ogrodzie (powierzchnia kolektorów powinna być co najmniej równa połowie powierzchni basenu);

- dość wysokie koszty inwestycyjne.

Pompa ciepła

Działa przez cały rok i przetwarza na ciepło darmową niskotemperaturową energię zgromadzoną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu. Głównymi elementami instalacji są: pompa ciepła, podłączenie do źródła ciepła (wymiennik gruntowy, studnie lub czerpnia powietrza), zbiornik buforowy.

+ Bardzo niskie koszty eksploatacyjne;

+ może także służyć do podgrzewania wody użytkowej w domu i do centralnego ogrzewania.

- Inwestycyjnie najdroższe rozwiązanie.

Basen ogrodowy - czym przykryć?

Stosuje się, aby ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć koszt odgrzewania wody - nawet o 50%. Basen należy przykrywać na noc oraz podczas chłodnych i pochmurnych dni.

Folie słoneczne. Najczęściej stosowane, bo najtańsze. Do wyboru są:

 Zadaszenia basenowe. Wykonywane w postaci teleskopowo przesuwanych segmentów z poliwęglanu. Skutecznie chronią przed niepotrzebnymi stratami ciepła. Znacznie droższe niż folie słoneczne, za to woda w przykrytych nimi basenach stygnie znacznie wolniej, a nagrzewa się o wiele szybciej niż w tych, w których zastosowano folię słoneczną. Poza tym, jeśli przykrycie jest nieco wyższe - tzn. ma 1-1,5 m - można korzystać z basenu także wtedy, gdy jest chłodno, lub gdy pada deszcz.

Balony basenowe. Wykonane z grubej, częściowo zbrojonej folii PVC. Są nie tylko 2-3-krotnie tańsze od zadaszeń basenowych, ale również bardziej praktyczne, mają bowiem około 2,5 m wysokości, zatem można się pod nimi swobodnie poruszać. Balony można dopasować do konkretnego basenu, łatwo je zamontować i zdemontować, mają też różne kolory. Są niedrogie w eksploatacji - mała sprężarka do napełniania balonu zużywa tyle energii co żarówka mocy 100 W.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Słona woda w basenie, czyli jak uzyskać czystą wodę w basenie metodą elektrolizy soli
Jak w morzu
Co jeszcze do basenu

Skomentuj:

Basen w ogrodzie - jaki wybrać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej