Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Przepis na niezapomniany piknik lub garden party

Aldona Zakrzewska
Przepis na niezapomniany piknik lub garden party - Africa Studio/Shutterstock

Wreszcie nadeszła wiosna, rozkoszujmy się nią na pikniku lub w ogrodzie - w gronie przyjaciół. Garden party to świetny sposób na spotkanie - zorganizujmy je tak, by na długo pozostało w pamięci.

Czas po zachodzie słońca, kiedy w powietrzu unoszą się kwiatowe aromaty, a wokół koncertują żaby i świerszcze, to najlepsza pora na większe garden party lub skromne spotkanie z przyjaciółmi. Żeby jednak przyjęcie się udało, zadbajmy o odpowiednią oprawę stołu, nastrojowe oświetlenie i szereg innych drobiazgów, które w okamgnieniu wyczarują magiczną atmosferę.

Scenografia

Czasami ogrodowe przyjęcie urządzamy w ciągu dnia; może to być tzw. śniadanie czy obiad na trawie. W upały dobrym miejscem na spotkanie w gronie przyjaciół jest kącik w cieniu parasola. Większe ogrodowe party lepiej urządzić pod ogrodowym namiotem. Ochroni nas nie tylko przed słońcem, ale też przed niepogodą, lecz zajmie jednak znacznie więcej miejsca niż parasol. Dlatego nie w każdym ogrodzie można go rozstawić. Solidniejszą kryjówką przed słońcem i deszczem będzie ogrodowa altana. Z pewnością zmieści się w niej stolik do picia kawy, a w większej konstrukcji - nawet stół dla gości.

Starannie nakryty stół można też ustawić w innym zacisznym zakątku ogrodu lub po prostu na trawniku. Nieskazitelnie białe obrusy, naczynia z białego szkła o prostych formach sprawią, że nasz stół będzie wyglądał bardzo dostojnie. Można też stworzyć bardziej frywolną scenografię - idealną zwłaszcza na kinder party. Pomoże nam w tym kwiecisty obrus, barwne serwetki i kolorowa zastawa. Aby zminimalizować szkody i zaoszczędzić zmywania, najlepiej użyć plastikowych naczyń. Ich wybór na rynku jest ogromny; w każdym supermarkecie można kupić kolorowe szklanki, talerzyki, tacki i inne akcesoria w bajkowych kształtach i kolorach, które stworzą dynamiczną, a przy tym praktyczną kompozycję. A oto inna propozycja na zestawu na letnie przyjęcie.

Magia światła

Można dodatkowo rozmieścić dookoła stylowe donice z kwitnącymi roślinami, a wśród zastawy rozmieścić wazony z bukietami ciętych kwiatów. Do tego dyskretna ogrodowa muzyka - śpiew ptaków, wieczorny koncert żab. Na ogrodowe siedziska warto rzucić miękkie poduchy - dla wygody i urody.

Gałęzie drzew warto ozdobić lampionami lub festonami żaróweczek rozpiętymi wśród konarów, po zmierzchu wyglądającymi jak robaczki świętojańskie. Dzięki nim na trawniku czy posadzce roztańczą się plamki światła. A przenośne lampiony, latarenki czy naftowe lampki będą jak znalazł na ogrodowe party. Bardzo dekoracyjne są też świece pływające po wodzie. Można je umieścić w oczku wodnym, a nawet w basenie. Za sprawą migających światełek staną się miejscem jak z bajki, szczególnie gdy obok świeczek będą pływały lilie wodne lub cięte kwiaty. W oświetleniu party pomogą nam nie tylko tradycyjne żarówki czy świeczki. Gdy zapadnie zmrok, możemy też liczyć na promienie słoneczne; ich energia pochłaniana za dnia przez lampy solarne, rozjaśni wieczorny mrok i stworzy romantyczny nastrój. W takiej scenerii ogrodowe przyjęcie nie może się nie udać.

Stylowy piknik

Ogrodowe party jest atrakcyjne samo w sobie, ale ambitni gospodarze mogą nadać mu jakiś styl. W maju i w czerwcu, w porze kwitnienia róż, można zorganizować przyjęcie różane. Na gładkim obrusie rozsypujemy aromatyczne płatki, ozdabiamy nimi także potrawy. Ustawiamy czarki pełne róż, a na deser podajemy lody z różaną konfiturą. Można zorganizować party rustykalne - z bukietami w konewkach i z taczkami pełniącymi funkcję barków. Przyjęcie w stylu śródziemnomorskim może się odbyć pod pergolą oplecioną winoroślą. Zastawa, lampiony, kwiaty - wszystko powinno być utrzymane w charakterystycznej biało-niebieskiej tonacji. W japońskim zakątku, na niskim podeście ozdobionym wschodnimi detalami, można zorganizować ceremonię picia herbaty. Wypoczynek w stylu orientalnym będzie bardziej udany, jeśli napój podamy w filiżankach z cienkiej porcelany ręcznie malowanej, a goście spoczną na barwnych jedwabnych poduszkach.

Komary precz

Nie pozwólmy, by bzyczące towarzystwo komarów popsuło nam nastrój. Te wszędobylskie owady mogą zamienić w koszmar nawet najpiękniejszy letni piknik. Pomogą się przed nimi ochronić specjalne antykomarowe produkty oraz niektóre rośliny. Na rynku jest ogromny wybór preparatów i gadżetów odstraszających owady, np. spirale, świece zapachowe, pałeczki dymiące czy kadzidełka wydzielające przyjemną dla ludzi woń, a zarazem doświetlające ogród.

Ważne jest również miejsce, w którym urządzimy piknik. Komar chowa się przed słońcem, gdyż w jego promieniach szybko wysycha i ginie. Dlatego w ciągu dnia najlepiej odpoczywać w słonecznym miejscu (oczywiście z dala od ogrodowego stawu). Wystarczy cień składanego w razie potrzeby parasola.

Ciepłe popołudnia i wieczory lepiej spędzać w altance albo w kąciku częściowo osłoniętym, np. ścianami domu, kratkami i pergolami, po których wspinają się pnącza. Wówczas łatwiej umocować specjalne siatki przeciw owadom czy choćby zawiesić słomianą matę albo firankę czy zasłonę z przewiewnej tkaniny (np. bawełny, tiulu). W takim osłoniętym miejscu skuteczne mogą się okazać gadżety stosowane przeważnie we wnętrzach, np. urządzenia w formie wtyczek do gniazdek elektrycznych z wymiennymi wkładami zawierającymi substancje odstraszające (warunek: w altance musi być gniazdko elektryczne). Bardziej skuteczne okażą się też antykomarowe świece i kadzidełka.

Również uprawa niektórych roślin, np. cebuli, chrzanu, czeremchy, krwawnika, geranium, pelargonii, złocieni, piołunu, plektrantusa i ziół (zwłaszcza bazylii, mięty) może pomóc w walce z komarami. Wydzielają one bowiem lotne substancje odstraszające te owady. Ponoć najlepiej jednak odpoczywać pod koroną drzewa sumaka octowca; można się pod nią skryć przed komarami jak pod parasolem w czasie ulewy.\

Co na ruszt?

Amatorom ciekawostek kulinarnych proponujemy placuszki piknikowe z ementalerem albo inne piknikowe rarytasy. Na grillu warto wypróbować oryginalne grillowane polędwiczki wieprzowe po brazylijsku, pieczone ziemniaki z włoskim sosem i udka kurczaka w miodzie oraz inne dania na grilla z mięs i ryb albo wegetariańskie potrawy na grilla. Proste grillowane potrawy zyskają, jeśli zadbacie o ciekawe i smaczne dodatki. Jeśli będzie to pierwsza taka uczta, warto poznać abc grillowania, by smakołyki nie przypiekły się zbyt mocno i pozostały soczyste.

Zobacz zdjęcia jak przygotować niezapomniany piknik>>
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Miejsce w ogrodzie na grill
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy

Skomentuj:

Przepis na niezapomniany piknik lub garden party

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej