Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce w ogrodzie na grill

Tekst: Liliana Jampolska

Ciepłe letnie wieczory sprzyjają ogrodowym przyjęciom. A może warto pomyśleć o stałym grillowym zakątku?

06.06.2003 RADZIEJOWICE WOJEWODZTWO MAZOWIECKIE OGROD PRYWATNY WLASCICIEL DANUTA I KRZYSZTOF NIZYNSKI NIZYNSCY NIZYNSKA ZGLOSZENIE NA KONKURS PISMA OGRODY 2003 ROK KRZEWY IGLASTE JALOWIEC JUNIPERUS TRAWNIK KAMIEN GRILL
Dobrze wymurowany grill z kamienia będzie służył wiele lat. Dlatego najlepiej postawić go w takim miejscu, aby podczas grillowania uchodzący dym i roznoszące się zapachy nie przeszkadzały ani sąsiadom, ani biesiadnikom.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Posiłek nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak na świeżym powietrzu. To dość powszechny pogląd, choć właściwie trudno powiedzieć, co sprawia, że biesiadowanie na łonie natury jest tak atrakcyjne. Czy wynika to z atawizmu, czy z tego, że kuchnia w plenerze jest zazwyczaj prosta i pozbawiona nadmiernych konwenansów? A może chodzi o to, że posiłki są przygotowywane bez pośpiechu i często w towarzystwie osób przez nas lubianych i specjalnie zaproszonych?

Właściciele ogrodów bez problemu mogą jadać pod chmurką - wystarczy wyjść z domu. Jednak, by rzeczywiście co sezon chętnie z tego korzystać, potrzebne jest odpowiednie urządzenie ogrodowej kuchni. Poprzestanie bowiem na przypadkowo rozstawionych sprzętach do przygotowania i spożywania posiłków szybko i byle jak sprawi, że jadanie na powietrzu nam się znudzi. A przecież tak niewiele trzeba, by do tego nie dopuścić.

Lokalizacja grilla

Wyznaczenie dobrego miejsca na letnią kuchnię i jadalnię nie jest wcale proste.

- Powinno być na tyle blisko domu, by przyniesienie brakującego talerza czy widelca nie stanowiło specjalnej fatygi, ale na tyle daleko, by dym z grilla nie dostawał się do pomieszczeń.

- Ze względu na ryzyko pożaru, zwłaszcza podczas rozpalania węgla drzewnego, nie wolno grilla lokalizować blisko drzew, krzewów bądź jakichkolwiek materiałów łatwopalnych.

- Trzeba brać pod uwagę nie tylko potrzeby swoje, ale i sąsiadów. Nie każdy przecież lubi zapach smażonego mięsa, dym z paleniska czy hałas rozbawionego towarzystwa. Należy więc zadbać o to, by grill nie stał blisko miejsca wypoczynkowego sąsiadów. A najlepiej, gdy porozmawiamy na ten temat z nimi przed podjęciem decyzji o lokalizacji.

Kuchnia i jadalnia w ogrodzie

Podstawowe wyposażenie ogrodowej kuchni i jadalni stanowi grill (przenośny albo stacjonarny) oraz stół z krzesłami lub ławami. Wszystko inne służy już tylko zwiększeniu naszej wygody. Na pewno od razu warto rozważyć, czy nie zabezpieczyć sprzętu oraz siebie podczas przygotowania posiłków i jedzenia przed ostrym słońcem bądź deszczem. Jeżeli chcemy zapewnić sobie komfort bez względu na pogodę, najlepiej zbudować altanę. Musi być ona odpowiednio duża, bo na zbyt małej powierzchni dym unoszący się znad paleniska będzie dokuczał biesiadnikom.

Decydując się na budowę ogrodowej kuchni i jadalni, warto wziąć pod uwagę wyposażenie jej w dodatkowe elementy. Mogą to być:

- blaty do przyrządzania posiłków,

- szafki na naczynia,

- zlew z bieżącą wodą,

- instalacja elektryczna, dzięki której można korzystać z oświetlenia, czajnika elektrycznego, a nawet lodówki.

Komfort wypoczynku w takiej altanie zwiększą także: postawienie przynajmniej jednej pełnej ściany (osłania przed wiatrem), zamontowanie ruchomych żaluzji, rolet albo grubych zasłon z płótna (chronią przed słońcem, owadami i trochę przed chłodem), zainstalowanie dodatkowego źródła ciepła - na przykład kominka lub promienników na gaz propan-butan z butli.

Osoby, które chcą stale uatrakcyjniać jadłospis, powinny rozważyć budowę wędzarni, tradycyjnej kuchni węglowej lub instalację kuchenki, na której można inne potrawy przygotować lub podgrzać.

W większych altanach oprócz kącika jadalnego można urządzić również kącik wypoczynkowy z kanapą i fotelami, a dla chętnych - z radiem, odtwarzaczem CD lub nawet telewizorem.

Grill - do wyboru

W zależności od tego, czy miejsce ogrodowej kuchni-jadalni będzie zmienne czy stałe, można się zdecydować na różne rodzaje grilla.

Przenośny grill to najprostsze rozwiązanie. Kupujemy i stawiamy go tam, gdzie nam akurat pasuje: na trawie, tarasie, placyku wypoczynkowym, w altanie. W większości modeli pali się węglem drzewnym lub brykietami, ale są też urządzenia elektryczne lub na gaz (propan-butan).

Najbardziej popularny jest grill na węgiel drzewny. Składa się on z paleniska (misy) ustawionego na nóżkach lub wózku, ruchomego rusztu, który można ustawiać na 2-4 różnych wysokościach, oraz osłon bocznych. Niektóre rodzaje wyposażone są w pokrywę, która sprawia, że potrawy szybciej stają się gotowe, choć, niestety, są mniej zdrowe (szkodliwe związki nie mogą się bowiem wydostać wraz z dymem, lecz osiadają na przygotowanych potrawach). Takie grille wykonane są z blachy stalowej (lekkie, tanie) lub żeliwa (ciężkie, droższe, ale o bardziej wyszukanej formie).

Ponieważ grille przenośne nie mają komina, lepiej nie wstawiać ich do altany, nawet jeśli jest bardzo ażurowa. Dym będzie się bowiem zbierał pod jej dachem, co w pewnej chwili zacznie nam przeszkadzać.

Można też kupić artystyczny grill-kominek z gliny. Kształtem przypomina wielką pękatą butlę ustawioną na trójnogu. W jej wnętrzu umieszczone jest palenisko, a górna część butli (1-1,5 m) pełni funkcję komina. Zaletę takiego grilla stanowi jego dekoracyjny charakter, bo zwykle każdy egzemplarz jest niepowtarzalny.

W grillach gazowych do przygotowania potraw wykorzystywany jest gaz z butli propan-butan. Palnik gazowy podgrzewa płytę powlekaną materiałami ceramicznymi lub mineralnymi. Kupując tego typu grill, trzeba zwrócić uwagę na sposób czyszczenia płyt. Te z gładką płytą porcelanową są łatwiejsze w konserwacji niż te o płycie mineralnej z powierzchnią przypominającą węgle.

Potrawy przygotowane na grillu gazowym mogą mieć aromat charakterystyczny dla grilla na węgiel drzewny. Aby tak było, pod koniec grillowania należy ułożyć na płycie namoczone kawałki drewna owocowego.

Grille elektryczne są bardzo podobne do tych na gaz, z tym że są zasilane prądem.

Grill stacjonarny. Zwolennicy letnich biesiad na dworze na pewno wolą mieć grill na stałe.

W centrum ogrodniczym lub w hipermarkecie można kupić gotową konstrukcję z prefabrykatów żelbetowych . Składa się ona z dwóch elementów - prostopadłościennej podstawy oraz nadstawki spełniającej funkcję komina i osłony paleniska. W podstawie zwykle znajduje się miejsce do przechowywania drewna i brykietów. Górna część takiego grilla może wyglądać różnie, w zależności od modelu. Niektóre mają dodatkowe półki, blaty oraz szyber do regulacji ciągu w palenisku.

Grill prefabrykowany zazwyczaj nie wymaga budowy fundamentów. Warto jednak wykonać betonową płytę, która ustabilizuje konstrukcję oraz odizoluje podstawę grilla od wilgoci z podłoża.

Dobrze jest mieć w swoim ogrodzie grill oryginalny, zaprojektowany według własnego pomysłu. Można go zbudować jako element wolno stojący albo przystawić do ściany domu, ogrodzenia lub altany.

Materiały, które nadają się do budowy grilla, to: kamień naturalny (piaskowiec, otoczaki), cegła klinkierowa i silikatowa, bloczki betonowe. Nie powinno się stosować betonu komórkowego, pustaków ceramicznych lub elementów gipsowych, bo są nasiąkliwe i woda zamarzająca w porach taki materiał rozkruszy.

Podłoże pod grill powinno być utwardzone. Na podsypce z piasku, o grubości 15 cm, należy ułożyć warstwę betonu o grubości przynajmniej 10 cm. Następnie budujemy podstawę, na której na wysokości 60-70 cm ponad poziomem gruntu wykonujemy palenisko. Musi być ono zbudowane z materiału odpornego na wysoką temperaturę - z cegły klinkierowej lub szamotowej.

Uwaga! Jeżeli grill nie stoi pod dachem, cegła szamotowa nie może być wykorzystana, bo po zmoczeniu szybko ulega zniszczeniu.

Wielkość paleniska możemy ustalić dowolnie, ale wygodnie jest, gdy zrobimy je dość duże: o szerokości 70 cm i głębokości 40 cm. Dookoła paleniska powinny znajdować się ścianki osłaniające o wysokości 30-50 cm, w których należy zrobić rowki lub umieścić wsporniki na położenie rusztu (najlepiej na kilku wysokościach). Jeżeli budujemy grill z kominem, nie zapomnijmy o zachowaniu odpowiedniego przekroju przewodu kominowego (optymalne wymiary wynoszą 14×14 cm), zainstalowaniu szybra regulującego siłę ciągu oraz zwieńczeniu komina czapą, która zabezpiecza przed wydostawaniem się iskier i chroni wnętrze paleniska przed deszczem, który mógłby zgasić żar.

Krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być umieszczona 60-70 cm nad paleniskiem. Wtedy dym będzie unosił się wprost do komina, a my nie narażamy się na nabicie guza o brzeg okapu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce w ogrodzie na grill