Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak zawalczyć wszędobylski skrzyp

Odpowiada Piotr Syga

Jak zwalczyć skrzyp, który zdominował całą rabatę skalniak? W zeszłym roku założyłam rabatę-skalniak z kosodrzewiną, berberysami i irgami. Rabata jest nawadniana automatycznie linią kroplującą. Rozwija się bardzo ładnie, ale w tym roku rozplenił się skrzyp. Próbuję go wyrywać, ale to nie daje efektów, a wręcz potęguje jego rozwój. Jeśli to możliwe, wolałabym nie stosować pestycydów. Czy są jakieś sposoby na zwalczenie go bez zagrożenia dla innych roślin?

Skrzyp jest rośliną wieloletnią, która rozmnaża się przez zarodniki oraz przez bulwki kłączowe. Kłącza sięgają bardzo głęboko w ziemi, a ich małe kawałki mogą wydawać nowe pędy nadziemne. W związku z tym ręczne zwalczanie skrzypu jest bardzo trudne.

Sporo uwagi warto poświęcić podłożu i jego specjalnemu traktowaniu.

Obecność skrzypu na skalniaku świadczy o tym, że gleba tutaj ma odczyn kwaśny i zawiera w swym składzie sporo krzemionki. Ratunkiem dla skalniaka byłaby gruntowna jego przebudowa lub systematyczne jego nawożenie wapnem, kredą lub mączką dolomitową. Robimy to w celu podwyższenia odczynu pH, który powinien wynosić 6.5-7,5. Warto do tego dążyć tym bardziej, że większość oryginalnych skalnych roślin preferuje takie warunki. Właściwości odkwaszające posiada również popiół drzewny, którego w ogrodzie zwykle jest dostatek. Najlepszym terminem na tzw. wapnowanie jest jesień i warto powtórzyć to samo na wiosnę. Aby nawożenie odniosło skutek, glebę należy wzruszać i nie dopuszczać przez cały sezon aby przypominało klepisko. Wyrywamy również chwasty, w miarę możliwości z długimi kłączami. Z czasem skrzypów będzie coraz mniej. Podczas walki wręcz z tym monstrum należy pamiętać aby nie dopuścić do wysiewania zarodników. Odbywa się to wiosną, kiedy ponad ziemię wyrastają żółtobrunatne pędy zarodnikowe. Skrzypy można też zwalczać chemicznie, takimi herbicydami jak Starane, czy Mniszek. Ze względu na bliskie sąsiedztwo roślin ozdobnych, stosowanie tych środków jest jednak utrudnione.

Na wstępie wspominałem o przebudowie skalniaka. To ostateczność, ale jeśli jest to możliwe na fundament tej budowli najlepiej wykorzystać stertę wapiennego gruzu. Skrzypy stronią od takich podłoży, zaś gatunki górskie uwielbiają.

Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.pl Postaramy się pomóc.



Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaki wybrać nawóz?
Jak wiosną nawozimy iglaki
Nawóz do tui - jaki wybrać?

Skomentuj:

Jak zawalczyć wszędobylski skrzyp

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej