Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wiosną nawozimy iglaki

Alicja Gawryś

Niebawem ziemia rozmarznie, wtedy rośliny obudzą się do życia. Gatunki iglaste wypuszczą nowe pędy dopiero w maju, ale z nadejściem pierwszych cieplejszych dni, zaczną w ich tkankach krążyć soki. Będzie to pora na zabiegi pielęgnacyjne, także na nawożenie, które w przypadku iglaków przeprowadzamy od kwietnia do końca czerwca.

10.09.2008 WARSZAWA ROSLINY OKAZY SYLWETKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY SZKOLKA KRZEWOW I DRZEW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI NZ.ROSLINY DRZEWA CHOINA KANADYJSKA ' YEDDELOH ' FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 PUBLIKACJA LADNY DOM NR 11 (145) - 11 2010 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY DRZEWA ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA
'YEDDELOH' to odmiana wolno rosnąca, osiągająca po 10 latach 0,5 m wysokości i podobną szerokość.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta

Nawożenie iglaków po zimie

Drzewa i krzewy iglaste nie mają zbyt dużych wymagań co do żyzności gleby, a na przykład sosny i jałowce rosną wręcz na glebach ubogich. Nie jest więc im potrzebne intensywne nawożenie. Jeszcze mniej - odmianom o karłowym pokroju. Przenawożone iglaki łatwiej przemarzają i chorują, a miniaturowe tracą swój charakter.

Na dodatek większość gatunków preferuje gleby o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, więc i odżywki powinny być odpowiednio skomponowane. Najlepiej korzystać z gotowych preparatów przeznaczonych dla tej grupy roślin.
 
Absolutnie nie możemy przekraczać dawek nawozów, zalecanych na etykietach.
 

Nawożenie iglaków po posadzeniu

Młodych okazów, posadzonych w tym roku wiosną, lub jeszcze jesienią zeszłego roku, w tym sezonie wegetacyjnym nie nawozimy, pozwalając na dobre ukorzenienie się w nowym miejscu.

W następnym sezonie podamy im połowę dawki zalecanej przez producenta, w dwóch dawkach.

Nawożenie iglaków na wiosnę - termin

Podrośnięte krzewy i drzewka iglaste dokarmiamy co roku wiosną dwiema lub trzema dawkami nawozu. Ostatnią podajemy najpóźniej w czerwcu. Chodzi bowiem o to, by pędy młodych przyrostów zakończyły do tego czasu przyrost i zdążyły dostatecznie zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Tylko raz w roku podajemy iglakom nawozy o przedłużonym działaniu, takie jak Agrecol 100 dni do iglaków, Substral Osmocote Extra Długo działający. Preparaty te bardzo powoli uwalniają składniki pokarmowe, dlatego jedna ich dawka wystarczy na cały sezon.

Nawożenie iglaków jesienią

Jesienią dopuszczalne jest zastosowanie tylko tzw. nawozów jesiennych, które zawierają głównie potas i fosfor - składniki ułatwiające drewnienie tkanek i rozwój korzeni.

Nawożenie iglaków - preparaty

Wiele odżywek ma formę granulek. Odmierzamy odpowiednia porcję (zalecaną na etykiecie) i rozsypujemy wokół roślin (najlepiej pod zewnętrznym obwodem korony, gdzie w glebie znajduje się najwięcej drobnych korzeni). Potem rośliny mocno podlewamy.

Niektóre nawozy mają formę krystaliczną lub są w proszku - te rozpuszczamy w wodzie , tworząc roztwór o stężeniu podanym przez producenta.

Istnieją także nawozy w płynie, które też rozpuszczamy w wodzie. Roztworem podlewamy rośliny, głownie na obwodzie korony.

Niektóre firmy oferują takie nawozy wraz z urządzeniem ułatwiającą podlewanie. Niektórymi odżywkami można spryskiwać korony iglaków.
 

Nawożenie iglaków obornikiem

Odradzam nawożenie iglaków obornikiem, bo to może spowodować, że rośliny nadmiernie "wybujają" i zbyt późno zaczną drewnieć ich tkanki. W rezultacie grozi to przemarznięciem.

Nawożenie iglaków kompostem

Ostrożnie trzeba też podchodzić do podsypywania kompostu pod drzewka i krzewy iglaste. Taki zabieg może zastąpić jedno dawkowanie nawozu mineralnego, ale musimy sprawdzić, czy nasz kompost nie ma odczynu zasadowego (w takim przypadku byłby niewłaściwy dla gatunków iglastych).

Skomentuj:

Jak wiosną nawozimy iglaki