Jak pozbyć się kreta? 7 najprostszych sposobów na kreta w ogrodzie
Jaki jest najprostszy sposób na kreta? Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Często pytacie nas o to. Niestety kreta nie zawsze kochamy. I nic dziwnego, w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć gładką zieloną murawę. Przedstawiamy 7 prostych i skutecznych metod na pozbycie się tych gryzoni z naszego ogrodu.
Kret w ogrodzie
Po co kret robi kopce
Kret jak się go pozbyć - skuteczne sposoby
Podziemne zapory
Specjalną siatkę przeciw kretom układamy pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm (by nie zniszczyły jej kolce aeratora). Przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie dla kreta barierą nie do przejścia. Podobnie jak głęboka (do 60 cm) podmurówka ogrodzenia wyposażona w zaporę z wkopanej pionowo siatki lub wykopany wzdłuż niego rów, zasypany gruzem (krety nie znoszą kamienistego podłoża).
Kret na trawniku - wibrujące dźwięki
Odstraszacze elektroakustyczne emitują niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości (te ostatnie są bardziej skuteczne, gdyż zwierzakowi trudno się do nich przyzwyczaić). Umieszczamy je w krecich tunelach lub wtykamy w kopce. Niektóre urządzenia są też źródłem wibracji. Wszystkie działają dzięki bateriom - tradycyjnym lub solarnym.
Kret w ogrodzie jak się pozbyć - klekoczące wiatraczki
Wkopane w ziemię wiatraczki, druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach nie tylko wydają dźwięki, ale również - wibrując na wietrze - przenoszą drgania do ziemi. Skuteczne są też puste butelki zagłębione w gruncie tak, by w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Od czasu do czasu przenosimy je w inne miejsce, gdyż krety mogą się do nich przyzwyczaić.
Rośliny odstraszające krety : aksamitka i czosnek
Aksamitka, bazylia, czosnek, komosa - posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie jak rosnący tuż obok żywotnik czy czarny bez. W krecich korytarzach można też umieścić roztarte ząbki czosnku (lub szmatkę nasączoną jego sokiem) albo wlać gnojówkę z liści czarnego bzu, czosnku czy gałązek żywotnika
Pułapki na krety
Pułapki na krety mają wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki, skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Umieszczamy je w korytarzach. Codziennie sprawdzamy ich zawartość; kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Schwytane zwierzątko wynosimy jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.
Naturalne bariery dla kretów
Preparaty zawierające naturalne olejki zniechęcą kreta do żerowania w ogrodzie, pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie (instrukcji szukajmy na opakowaniu). Kupujemy je w formie koncentratów, sporządzamy z nich wodne roztwory i opryskujemy nimi teren zaatakowany przez krety.
Przynęty dla kretów
Trujące przynęty (przeważnie w formie granulatu czy proszku) bardzo kretom smakują; wsypane do podziemnych korytarzy wabią zwierzaki, które po takiej uczcie giną. Można też odpalać w tunelach świece dymne, wydzielające odstraszający lub trujący gaz. Aby były skuteczne, należy je zastosować jednocześnie we wszystkich zamieszkałych norkach. Preparaty te działają też na nornice i inne gryzonie.
Czytaj także:
Cztery sposoby jak pozbyć się kreta
Skomentuj:
Jak pozbyć się kreta? 7 najprostszych sposobów na kreta w ogrodzie