Wysiewamy do gruntu kwiaty jednoroczne. Właściwie to dobra pora dla wszystkich gatunków, bo zanim wzejdą minie już niebezpieczeństwo przymrozków.
-Sadzimy bulwy mieczyków i begonii, kłącza kanny i karpy dalii. Najlepiej zrobić to pod koniec miesiąca. Możemy też jeszcze dzielić byliny kwitnące latem.
Zasilamy drzewa, krzewy i byliny nawozami wieloskładnikowymi o ile nie zrobiliśmy tego w zeszłym miesiącu.
W razie zapowiedzi nocnych przymrozków okrywamy agrowłókniną lub choćby gazetami te rośliny ciepłolubne, które rozpoczęły już wegetację. Na dzień osłony zdejmujemy.
-Regularnie podlewamy krzewy i byliny w pojemnikach, zaczynamy je też nawozić. Gatunki zimozielone myjemy silnym strumieniem wody z opryskiwacz, aby kurz nie zabierał liściom światła i nie ograniczał fotosyntezy.
W oczku wodnym montujemy urządzenia filtrujące i fontanny. Wcześniej przerzedzamy rośliny, które nadmiernie się rozrosły. Ryby zaczynamy karmić gdy temperatura wody osiągnie 10oC.
Przygotowujemy odkłady poziome krzewów owocowych i ozdobnych. Młode pędy odginamy w dół, układamy w rowku głębokości 5 cm i zasypujemy ziemią. W ciągu roku ukorzenią się i otrzymamy w ten sposób nowe rośliny.
Zwalczamy środkami chemicznymi choroby i szkodniki drzew owocowych. Pierwsze zabiegi wykonujemy w czasie rozwijania się liści z pąków.
Wysadzamy do gruntu rozsadę warzyw np. pory, selery, kapustę i siejemy marchew, buraki i pietruszkę na późny zbiór, a także fasolkę i koper (te ostatnie siejemy partiami co miesiąc do końca lata)
Rozsadzamy pojedynczo do pojemników siewki pomidorów, papryki i innych warzyw ciepłolubnych. Do 15 maja trzymamy je nadal w pomieszczeniach.
Skomentuj:
Lista prac w kwietniu