Zasilamy nawozem wieloskładnikowym wszystkie rośliny w ogrodzie. Wybieramy mieszanki odpowiednie dla poszczególnych gatunków. Stosujemy dawki podane na opakowaniu. Rozsypujemy preparat na ziemi i płytko mieszamy z podłożem albo rozpuszczamy w wodzie i podlewamy rośliny.
Dzielimy kępy bylin, które kwitły wiosną. W razie upałów po posadzeniu nowe rośliny często podlewamy. Dwa tygodnie później możemy zacząć je nawozić.
Gdy zżółkną liście wiosennych bylin cebulowych, wykopujemy cebulki, które przez kilka lat rosły w jednym miejscu i zbyt się zagęściły. Suszymy je w cienistym i przewiewnym miejscu, czyścimy i do czasu sadzenia we wrześniu przechowujemy w temperaturze około 20°C.
Regularnie odchwaszczamy i nawozimy rabaty. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, by rośliny nie wysilały się na zawiązywanie nasion.
Na rozsadniku lub w pojemnikach wysiewamy nasiona kwiatów dwuletnich oraz bylin. Jesienią lub następnej wiosny przesadzimy je na miejsca stałe.
Przerzedzamy zawiązki jabłoni i grusz, gdy mają wielkość orzechów laskowych. Pozostawiamy w centralnym miejscu na krótkopędzie po jednym największym.
Ściółkujemy ziemię wokół krzewów truskawek, aby dojrzewające owoce nie dotykały ziemi.
Usuwane chwasty przeznaczamy na kompost. Resztki roślinne składujemy w cienistym miejscu i co dwa miesiące przerzucamy pryzmę widłami, aby przyspieszyć rozkład materii. Na wiosnę otrzymamy gotową żyzną ziemię.
Skomentuj:
Zadania ogrodnika na czerwiec