Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czerwiec w ogrodzie - Kalendarz ogrodnika

Małgorzata Szymczykiewicz, zastępczyni redaktor naczelnej miesięcznika ?Kwietnik?, wieloletni pracownik SGGW, popularyzatorka wiedzy o roślinach

Czerwiec to początek lata. Wspaniały czas na ogrodowy relaks i pierwsze efekty zabiegów ogrodniczych

Wakacje w ogrodzie

Możemy już wystawić na taras lub do ogrodu niektóre kwiaty doniczkowe, np. oleandry, palmy, cytrusy. Lato na powietrzu wzmocni je i doda koloru liściom. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym zahartowaniu roślin - wystawiamy je przez kilka kolejnych dni na parę godzin w cieniste miejsce. Duże, ciężkie okazy ustawiamy od razu w wybranym miejscu, ale przez pierwsze dni cieniujemy je agrowłókniną, jutą lub grubym papierem. Bardzo ważne jest też obciążenie donic tak, by kwiaty nie przewracały się na wietrze.

Zbieramy suszki

Miłośnicy komponowania suchych bukietów właśnie teraz mają najwięcej pracy. Czerwiec to najlepszy miesiąc do zbierania kwiatów, traw i zbóż do suszenia. Kwiatostany i kłosy ścinamy zanim dojrzeją, aby schnąc, nie rozsypywały się. Wiążemy je w niezbyt grube pęczki (by nie pleśniały) i wieszamy "do góry nogami" w miejscu cienistym (na słońcu tracą kolor) i przewiewnym. Pod koniec lata magazyn składników na suche bukiety uzupełnimy owocostanami różnych roślin.

Zielona piramidka

Gdy mamy mało miejsca, warto posadzić rośliny w piętrowym pojemniku. Potrzebne będą trzy donice o dużych otworach odpływowych. Do otworu największej wstawiamy metalowy lub bambusowy pręt, na dno sypiemy warstwę drenażu i wypełniamy pojemnik do 3/4 wysokości podłożem. Mniejszą donicę nakładamy na pręt i zagłębiamy ją na kilka centymetrów w podłożu. Wsypujemy drenaż i ziemię. Z trzecią postępujemy podobnie.

Warzywa wysiewane w czerwcu do gruntu

  • Na pierwszy zbiór: kukurydza, dynia, kabaczki, patisony

  • Na późny jesienny zbiór: marchew, buraczki, pietruszka, cykoria sałatowa

  • Co dwa tygodnie: koper i fasolka szparagowa

  • Na poplon: kalarepa, sałata, rzodkiewka

  • Skomentuj:

    Czerwiec w ogrodzie - Kalendarz ogrodnika