Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)
Medinilla ma imponujące różowe grona kwiatów pośród ciemnych liści sprawiają na wszystkich ogromne wrażenie. Ta egzotyczna piękność, jaką jest medinilla, wymaga jednak troskliwej opieki.
Kwiat Medinilla wspaniała - sklep
Medinilla wspaniała - uprawa w domu
- Światło. Medinilla wymaga stanowiska jasnego, ale oświetlonego światłem rozproszonym (ostre promienie słoneczne mogą przypalić liście). Z kolei zbyt mała ilość światła powoduje, że medinilla nie chce kwitnąć. Uwaga! W czasie zawiązywania pąków kwiatowych oraz kwitnienia nie należy przestawiać doniczki, gdyż zmiana kąta padania światła sprawi, że kwiaty opadną.
- Temperatura. Od marca do końca sierpnia medinilla intensywnie rośnie. Wtedy najlepiej się czuje w temperaturze: 22-30oC w dzień i 18-20oC nocą. W domu trudno o takie różnice temperatur, ważne jest jednak zapewnienie ciepła.
- Zimowanie. Zimą roślina przechodzi okres spoczynku. W tym okresie na 2 miesiące trzeba ją umieścić w temperaturze około 15oC. Bez takiego przechłodzenia nie zawiąże pąków kwiatowych i nie zakwitnie. Pamiętajmy jednak, że gatunek ten jest wrażliwy na niską temperaturę - przy jej spadku do ok. 10oC traci liście.
- Podlewanie. W okresie wzrostu medinilla wymaga obfitego i równomiernego podlewania. Zimą, gdy przechodzi okres spoczynku, podlewanie ograniczamy (nie dopuszczamy jednak do przesuszenia podłoża, bo powoduje to żółknięcie i opadanie liści). Należy także uważać, aby w doniczce nie zbierała się woda, co naraża korzenie na gnicie. Konieczna jest więc warstwa drenażu. Zarówno do podlewania, jak i zraszania używamy wody miękkiej, o temperaturze pokojowej, nie zawierającej wapnia i chloru (np. przegotowanej).
- Wilgotność powietrza. Medinilla wymaga bardzo wysokiej wilgotności powietrza, dlatego powinniśmy ją często zraszać. Można też ustawić doniczkę na podstawce z warstwą kamyków i odrobiną wody albo owinąć ją wilgotnym mchem. Duża wilgotności powietrza jest także wskazana zimą jednak wtedy nie wolno zraszać liści ani pędów.
- Nawożenie. W okresie wzrostu zasilam rośliny co 10-14 dni nawozami bez wapnia (mogą to być nawozy dla różaneczników, takie jak Agrecol lub Pokon).
- Przesadzanie. Młode rośliny przesadzamy co 1-2 lata, starsze rzadziej, wiosną - najlepiej w marcu. Medinilla wymaga lekkiego i żyznego podłoża. Możemy ją uprawiać w substracie torfowym, ale najlepiej rośnie w mieszaninie ziemi liściowej, darniowej, torfu i piasku (1 : 1 : 1 : 0,5) o odczynie kwaśnym pH 5,5-6,5. Rośliny źle znoszą przesadzanie, starajmy się więc nie zniszczyć bryły korzeniowej. Po przesadzeniu zwiększamy wilgotność powietrza nawet do 90% i zapewniamy temperaturę około 25 st. C.
- Przycinanie, podpieranie, mycie. Starsze rośliny ogałacają się od dołu z liści, warto je więc co jakiś czas przyciąć. Czasami trzeba podeprzeć zwisające, ciężkie kwiatostany, aby zapobiec wyłamywaniu się pędów. Łamliwe są także liście. Wymagają one częstego czyszczenia z kurzu, najlepiej miękką, wilgotną ściereczką. Nie używajmy nabłyszczaczy. Rozwojowi rośliny sprzyja częste wietrzenie pomieszczenia, jednak zimą należy uważać, aby chłodne powietrze nie owiewało jej bezpośrednio. Jest też bardzo wrażliwa na kuchenne wyziewy gazowe.
Medinilla - rozmnażanie
- Rozmnażanie. Czasami roślina zawiązuje owoce, w których znajdują się niewielki nasiona. Wysiewamy je do podłoża, bez przykrywania ziemią. Kiełkują w temperaturze 20-25 st. C, przy wysokiej wilgotności powietrza. Siewki są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe, warto je więc profilaktycznie opryskać preparatem Previcur.
Od wysiewu do czasu, gdy roślina zakwitnie, mijają zwykle 2-4 lata, dlatego lepiej medinillę rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych, sporządzanych od stycznia do marca (konieczne jest zastosowanie ukorzeniacza). Sadzonki umieszczamy w mieszaninie torfu, piasku i perlitu, od razu w pojedynczych doniczkach, by później uniknąć przesadzania. Temperatura podłoża musi być wysoka (30-35 st. C), a powietrza około 22-25 st. C. Korzenie pojawiają się po 4-5 tygodniach.
Medinilla - choroby
- Roślina nie kwitnie - jest zbyt ciemno albo nie odbyła dwumiesięcznego okresu spoczynku w chłodzie.
- Liście schną - powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, a temperatura za niska.
- Jasne mozaikowate plamy na liściach, a na ich dolnej stronie pajęczynka - przędziorki. Medinillę opryskujemy preparatem Karate lub Talstar, 2-3-krotnie co 10 dni, albo umieszczamy w podłożu pałeczki Provado Combi Pin.
- Na końcach pędów lub na kwiatostanach czarne bądź zielone skupiska owadów - mszyce. Opryskujemy je jednym z preparatów: ABC na mszyce, Pokon-Stop (owadobójczy), Polysekt, Agrecol Anty-Szkodnik.
- Na pędach i u nasady liści okrągłe lub owalne zgrubienia, roślina pokryta lepką wydzieliną - tarczniki. Do podłoża wciskamy pałeczki Tarcznik albo dwukrotnie, z dwutygodniową przerwą, opryskujemy roślinę preparatem Actellic.
Medinilla - cena
Choć to dość rzadka roślina można ją spotkać w sieciowych sklepach ogrodniczych , gdzie sadzonka Medinilla 'Dolce vita' 50 cm będzie kosztować ok 50 zł.
Medinilla - odmiany
- medinilla 'Flamenco'
- Zachwycająca Medinilla wspaniała 'J'ADORE BELO'
Czy medinilla jest trująca?
Nie, medinilla (Medinilla) nie jest rośliną trującą. Jest to rodzaj rośliny doniczkowej lub krzewu, który nie jest toksyczny dla ludzi ani zwierząt. Jednak zawsze warto zachować ostrożność i unikać spożywania roślin ozdobnych, ponieważ nie są one przeznaczone do spożycia.
Skomentuj:
Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)