Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?
Katar, kaszel, podrażnione gardło, alergie. Zbyt często chwalimy „najlepsze“ lekarstwa i suplementy, a zbyt rzadko szukamy przyczyn takich dolegliwości. A trzeba przyznać, że w wielu wypadkach złe samopoczucie fundujemy sobie na własne życzenie. Jeżeli kiedykolwiek sprawdzaliście, jaka wilgotność powietrza jest w waszym mieszkaniu, to niewątpliwie jesteście w wąskim gronie osób świadomie myślących o zdrowiu swoim i swoich najbliższych. Podpowiadamy jaka powinna być wilgotność w domu, jaka optymalna wilgotność powietrza w domu i jaka temperatura.
Optymalna wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?
Dom to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu naszego życia. To tu odpoczywamy, regenerujemy siły, spędzamy czas z rodziną, a często nawet pracujemy. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zadbać o zapewnienie w domu optymalnych warunków dla zdrowego funkcjonowania naszego organizmu. Ważnymi wyznacznikami są tu optymalna temperatura oraz prawidłowa wilgotność powietrza. Suche powietrze jest tak samo niezdrowe jak którego poziom wilgotność jest zbyt wysoki.
Jaka powinna być wilgotność w domu? Nasze organizmy, w pomieszczeniach zamkniętych, najlepiej czują się przy wilgotności wynoszącej 40 – 60%. Normy zalecają optymalną wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych w granicach 30- 65% - procentowa zawartość cząstek wody. Warto wspomnieć, że wartości te są nie tylko bardzo istotne dla nas, ale również dla wielu elementów znajdujących się w naszym domu, jak np. ubrania, rośliny, czy książki. Poziom wilgotności warto badać higrometrem, jeśli jest za wysoka wilgotność powietrza w domu to warto kupić pochłaniacz wilgoci, a jeśli zbyt niska wilgotność powietrza to warto kupić nawilżacz powietrza.
Na wilgotność powietrza w naszym domu ma wpływ wiele czynników. Mogą to być czynniki związane z wykonywanymi pracami domowymi, jak np. gotowanie, prasowanie, kąpiele, czy też takie, na które nie zawsze mamy wpływ: jakość izolacji budynku, poziomy wód gruntowych, szczelność instalacji hydraulicznych. Wilgotność powietrza jest w dużej mierze zależna od temperatury powietrza. Jeżeli w danym pomieszczeniu jest zbyt ciepło, wilgotność powietrza będzie niższa i odwrotnie. Przypomnijmy, że optymalna temperatura dla pomieszczeń domowych to 20 – 22 °C dla pokoi dziennych i 16 – 18 °C dla sypialni. Tak, jak często sprawdzamy temperaturę wieszając na ścianie termometr, tak samo możemy sprawdzić prawidłową wilgotność powietrza dzięki prostym urządzeniom do pomiaru wilgotności – higrometrom, inaczej zwanym wilgotnościomierzem. Kupimy je już od kilkunastu złotych w każdym markecie budowlanym. Możemy też zainwestować w bardziej zaawansowane elektroniczne urządzenia, które mierzą zarówno wilgotność względną, zawartość pary wodnej w powietrzu oraz temperaturę. Warto się zaopatrzyć w takie urządzenie i sprawdzić, czy w naszym domu jest „zdrowe powietrze“.
Jaki wpływ na powietrze w domu mają pory roku?
Pory roku mają bardzo duży wpływ na wilgotność powietrza w domu. Nie zawsze bezpośrednio, ponieważ to nadal pomieszczenia zamknięte, ale bardzo często to my, stosując się do danej pogody na zewnątrz potrafimy zmienić stan powietrza wewnątrz. Doskonały przykład stanowi tu deszczowa jesień, kiedy to wydawałoby się, wszędzie czujemy wilgoć, a często jest wręcz odwrotnie. Właściciele mieszkań i domów włączają wówczas ogrzewanie i nie wietrzą pomieszczeń ze strachu przed mocno odczuwalnym po lecie zimnem. Temperatura rośnie, a wilgotność powietrza w domu spada. Czasem do tego stopnia, że zaczynają się infekcje. Bardziej bezpośrednim przykładem wpływu pór roku na wilgotność powietrza w domu są bardzo deszczowe lata. Wówczas nasze okna są zazwyczaj długo otwarte i duża ilość cząstek wody wpada do naszych domów.
Zbyt suche powietrze w domu - efekty
Efekty suchego powietrza w domu możemy odczuć najbardziej w okresie zimowym. Włączone ogrzewanie, brak wietrzenia i zaraz po tym zaczyna się drapanie w gardle, suchość spojówek, błon śluzowych, osłabienie organizmu, ogólne złe samopoczucie. Zbyt suche powietrze wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale skutki są bardzo odczuwalne również na skórze. Uczucie dyskomfortu, swędzenia skóry, atopia to zmiany, które skutecznie uprzykrzają funkcjonowanie. Problem przesuszenia powietrza bardzo odczują alergicy. Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu wietrząc lub obniżając temperaturę pomieszczeń. Często, głównie jeżeli chodzi o mieszkańców bloków, nie mamy jednak dostatecznego wpływu na utrzymanie odpowiedniej temperatury, wilgotności pomieszczenia czy wilgotności powietrza. Niska wilgotność powietrza, poniżej 40% znacznie wpływa na nasze zdrowie, stwarza doskonałe warunki dla rozwoju roztoczy i zły sen. Wówczas można zastosować nawilżacze powietrza i oczyszczacze powietrza. Nawilżacz powietrza jest polecany także osobom, które ze względu na duże zanieczyszczenia powietrza w miastach, unikają otwierania okien w okresie wysokiego zapylenia.
Konsekwencje zbyt wilgotnego powietrza w pomieszczeniu
Zbyt wysoka wilgotność powietrza jest równie niekorzystna dla naszego organizmu, jak jego przesuszenie. Zarówno przesuszone, jak i nadmierna wilgotność wpływa negatywnie na nasz układ odpornościowy, powoduje infekcje dróg oddechowych, może potęgować reakcje alergiczne. Nasz organizm jest zmęczony, mogą wystąpić bóle głowy, wiele osób odczuwa wrażenie wszechobecnego chłodu.
Przy zbyt wysokim poziomie wilgotności na ścianach, przy otworach okiennych mogą występować pleśnie i grzyby, które są bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Meble, tapety, oraz wiele przedmiotów codziennego użytku może się zacząć rozklejać, czy po prostu psuć. Długotrwały nadmiar pary wodnej w domu powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny, przez co przebywanie w nim przestaje być przyjemnością. Wyczuwalna wilgoć w domu powinna być dla nas sygnałem do działania. Jak przywrócić prawidłową wilgotność powietrza? Przy niskim i krótkotrwałym zawilgoceniu pomieszczenia czasami wystarczy ograniczyć wytwarzanie pary wodnej powstałej w wyniku wykonywania codziennych czynności domowych, wietrzyć pomieszczenia o ile pogoda na to pozwala, można także zastosować pochłaniacze wilgoci, czy osuszacze powietrza. Problem pojawia się wówczas, gdy na prawidłową wilgotność nie mamy bezpośredniego wpływu, np. przez źle wykonane, stare instalacje, zawilgocone mury, niewłaściwa hydroizolacja budynku itp. Wówczas pozostaje znalezienie przyczyn naszego problemu i naprawa, która niestety wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami.
Jak utrzymać optymalną temperaturę w domu?
Optymalna wilgotność powietrza, inaczej wilgotność względna ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Aby wilgotność powietrza utrzymać na odpowiednim poziomie, możemy działać na wiele sposobów. Zacząć trzeba od najprostszych, codziennych czynności. Prawidłowa wilgotność powietrza jest możliwa w wyniku codziennych czynności domowych .Dobrym nawykiem jest wietrzenie mieszkania kilka razy dziennie poprzez otwarcie wszystkich okien na kilka minut tak, aby nastąpiła wymiana powietrza. Zabieg pomoże zarówno na zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze. Kolejnym ważnym aspektem jest dostosowanie się do aktualnej temperatury na zewnątrz i ustawienie pod jej kątem optymalnej temperatury w domu: 20 – 22 °C i 16 – 18 °C dla sypialni, co wpłynie znacznie na wilgotność powietrza, zminimalizuje ryzyko chorób układu oddechowego i zapewni zdrowy sen.
Borykając się z nawracającym problemem zbyt wilgotnego, czy zbyt suchego powietrza pomyślmy o zakupie takich sprzętów jak: nawilżacze powietrza, oczyszczacze powietrza, pochłaniacze wilgoci, osuszacze, wentylacja grawitacyjna. Ciekawym rozwiązaniem są nawiewniki higrosterowane regulują ilość nawiewanego powietrza w zależności od zmieniającej się wilgotności względnej powietrza. Nawiewniki te pracują w zakresie 35% do 70% wilgotności względnej.
Chodząc po muzeach, czy galeriach sztuki niejednokrotnie możemy zauważyć wilgotnościomierze, które chronią dzieła sztuki i zapewniają im dłuższą żywotność. Może w ramach dbałości o własne zdrowie powinniśmy potraktować swój organizm jak takie właśnie dzieło sztuki i zapewnić mu optymalną temperaturę i wilgotność w domowym zaciszu?
- Więcej o:
Klimatyzacja i rekuperacja Czy mogą współpracować? Który system jest lepszy?
Klimatyzacja – schładza i ogrzewa
Klimatyzacja, czyli czym się kierować przy wyborze oferty?
Rekuperacja od decyzji do montażu
Wentylacja mechaniczna - na czym polega jej serwis?
Co musisz wiedzieć o rekuperacji?
Mokry nawiewnik: źle działająca wentylacja
Wentylacja instalacji kanalizacyjnej