Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dziwidło (Amorphophallus). Ogromny kwiat, który śmierdzi i kochają go muchy

dr Magdalena Narkiewicz

Dziwidło olbrzymie gdy kwitnie, zadziwia wyglądem i... odstręcza wonią. Ale najpierw zwraca uwagę liściem, który rośnie jak palma. Ten cudak to dziwidło

Dziwadło
Dziwadło
Fot. Shutterstock/Phillip B. Espinasse

Dziwidło olbrzymie - opis

Łacińska nazwa dziwidła - Amorphophallus (od amorphos - podobny i phallus - penis) doskonale oddaje wygląd kolby kwiatostanu tej rośliny. Jednak to nie jego kształt jest zadziwiający, lecz wielkość. U pochodzącego z Sumatry dziwidła olbrzymiego (A. titanum) może przewyższać człowieka o metr! Wraz z pochwą wygląda jak monstrualnych rozmiarów kwiat. No i jeszcze pozostaje kwestia zapachu. Przypomina woń gnijącego mięsa - obrzydliwość! Ale nie dla much. Zlatują się do niego chmarami, składają w nim jaja i przy okazji go zapylają.

Dziwidło - właściwości

Bulwy dziwidła Riviera zawierają 40% mocno pęczniejącego glukomannanu. Wyrabia się z nich niskokaloryczne "konjac tofu" (konnyaku) i białe albo barwione galaretki (w UE są niedozwolone, bo wolno się rozpuszczają i połknięte w dużym kawałku grożą zadławieniem). Mąka z bulw (o symbolu E 425) jest zamiennikiem żelatyny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dziwidło (Amorphophallus). Ogromny kwiat, który śmierdzi i kochają go muchy