Dziwidło (Amorphophallus). Ogromny kwiat, który śmierdzi i kochają go muchy
Dziwidło olbrzymie gdy kwitnie, zadziwia wyglądem i... odstręcza wonią. Ale najpierw zwraca uwagę liściem, który rośnie jak palma. Ten cudak to dziwidło
Dziwidło olbrzymie - opis
Łacińska nazwa dziwidła - Amorphophallus (od amorphos - podobny i phallus - penis) doskonale oddaje wygląd kolby kwiatostanu tej rośliny. Jednak to nie jego kształt jest zadziwiający, lecz wielkość. U pochodzącego z Sumatry dziwidła olbrzymiego (A. titanum) może przewyższać człowieka o metr! Wraz z pochwą wygląda jak monstrualnych rozmiarów kwiat. No i jeszcze pozostaje kwestia zapachu. Przypomina woń gnijącego mięsa - obrzydliwość! Ale nie dla much. Zlatują się do niego chmarami, składają w nim jaja i przy okazji go zapylają.
Dziwidło - bulwa
Roślina rozwija się z bulwy. Najpierw wyrasta z niej mały liść przypominający parasol. Po roku zamiera, oddając substancje zapasowe bulwie, po czym ukazuje się nowy, znacznie większy. Trwa to kilka lat. Gdy bulwa waży około 5 kg, niespodziewanie zamiast młodego liścia z ziemi wyłania się kwiatostan. Wydłuża się szybko i z jego rozchylającej się pochwy wybija potężna kolba. Po kilku dniach górna część kolby opada, a pochwa zaciska się, by chronić rozwijające się owoce. Wygląda to fascynująco!
Dziwidło Riviera
O dziwo, ten cudak może zdobić pokoje. Do doniczki nadaje się pochodzące z Azji Wschodniej dziwidło Riviera (A. riveri lub A. konjac). Zwane jest też wężową palmą (w Czechach to "żmijovec"), bo ma kremowe wzory na nibyłodydze. Dorasta do wysokości 1,5 m. W lecie można wystawić je na balkon lub wysadzić na rabacie (tam bulwy szybko rosną, jesienią się je wykopuje). Bulwy o średnicy 10 cm co roku tworzą kwiatostan. Pachnie on mocno wieczorem i rano, a bez przykrości można podziwiać go około południa. Kiedy opadnie, rozwija się liść. Roślina rozmnaża się z licznych bulw potomnych.
Dziwidło Riviera - cena
Dziwidło Riviera to bardzo cenna i rzadka roślina, uprawiana głównie w pojemnikach. Możliwa jest również uprawa w ogrodzie, przy czym należy pamiętać, aby wykopać bulwy przed zimą. Sadzonka kosztuje ok. 16 zł.
Dziwidło Riviera
U dziwidła Riviera liść z korzonkami u nasady wyrasta w zagłębieniu górnej części bulwy. Bulwy dorastają do średnicy 25 cm. Trudno je kupić, ale zwykle właściciele roślin chętnie się nimi dzielą.
Dziwidło w doniczce - uprawa
Dziwidło Riviera w sezonie rozwija liść lub kwiatostan. Zimuje bulwa. Początek sezonu (luty-marzec).
Sadzenie bulwy: Umieszczamy ją w doniczce z ziemią na głębokości ok. 3 cm, tak by kiełek z korzonkami był skierowany do góry. Kwiatostan i złożony jeszcze liść mogą też rosnąć
bez ziemi, np. na talerzu.
Temperatura: Optymalna to 18-24°C.
Światło: Roślina początkowo może stać w cieniu.
Podlewanie: Rosnący pąk i rozwinięty kwiatostan podlewamy z wyczuciem, żeby korzenie nie zgniły.
Rozwój liścia
Światło: Roślina lubi półcień. W końcu maja dziwidło można wynieść na balkon, a jego duże bulwy posadzić w gruncie.
Woda: Podłoże podlewamy obficie, by było stale wilgotne.
Zasilanie: Liść do sierpnia dokarmiamy nawozem przeznaczonym dla roślin zielonych. Spoczynek (październik-luty)
Koniec sezonu: Żółknącego liścia nie podlewamy. Gdy zwiędnie, łatwo odrywamy go od bulwy.
Przechowywanie: Bulwom zapewniamy temp. 10-13°C - małe pozostawiamy w doniczkach z ziemią, duże wykopujemy, układamy w skrzyneczce zagłębieniem ku górze i przykrywamy papierem. Od czasu do czasu skrapiamy podłoże lub papier, by bulwy nie wyschły.
Oryginalne kwiaty doniczkowe. 10 roślin łatwych w pielęgnacji
Dziwidło - właściwości
Bulwy dziwidła Riviera zawierają 40% mocno pęczniejącego glukomannanu. Wyrabia się z nich niskokaloryczne "konjac tofu" (konnyaku) i białe albo barwione galaretki (w UE są niedozwolone, bo wolno się rozpuszczają i połknięte w dużym kawałku grożą zadławieniem). Mąka z bulw (o symbolu E 425) jest zamiennikiem żelatyny.
- Więcej o:
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Kalatea nie podnosi liści na noc — co zrobić? Poradnik
Przelana monstera — jak ją uratować?