1 z 4Glicynia - Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
2 z 4Glicynia - Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
3 z 4Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i słonecznych - Fot. Lilianna Sokołowska
4 z 4Glicynia (Wisteria) to silne pnącze o wijących się pędach. Osiąga 6-10 m wysokości, dając 1-3 m przyrostu rocznie. Wytwarza dużą masę liści, toteż wymaga mocnych podpór. Okaz na zdjęciu cięty przez wiele lat przybrał formę oryginalnego, przytulonego do muru drzewa. - Fot. Lilianna Sokołowska
Glicynia jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin pnących - głównie dzięki niebieskofioletowym kwiatom zebranym w długie (do 30 cm), okazałe grona. Kwitnie bardzo obficie w maju-czerwcu (jej owocami są duże strąki).
Rośnie silnie i pnie się do wysokości 10 m. Owija się wokół podpór i przykrywa zwartą gęstwiną ściany domów, pergole i trejaże. Ze względu na intensywny wzrost pnącza dobrze jest pamiętać o przycinaniu pędów późną jesienią.
Glicynia najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, na żyznej i wilgotnej glebie. Chociaż jest dość wytrzymała na mróz, jej pączki kwiatowe mogą przemarzać w czasie ostrych zim. Dlatego jesienią warto usypać wokół rośliny kopczyk z ziemi i osłonić pędy matą słomianą. Jeżeli nawet glicynia zostanie uszkodzona przez mrozy, to zwykle na wiosnę wypuszcza zdrowe pędy od korzeni, tzw. odrosty korzeniowe.
Oprócz walorów dekoracyjnych zaletą tego pnącza jest to, że zwabia pszczoły i inne owady odżywiające się nektarem z kwiatów. Przyciąga też ptaki, które chętnie zakładają gniazda w gęstwinie jej pędów.
Skomentuj:
Glicynia chińska - Wisteria Sinensis