Pnącza mogą wiele
Czy istnieją rośliny, które szybko tworzą masę zieleni, zabierają niewiele miejsca i radzą sobie w trudnych warunkach? Ależ tak! Przypominamy wielką ?rodzinę: ozdobnych wieloletnich pnączy.
W ofercie polskich szkółek jest około 400 gatunków i odmian trwałych pnączy, które można uprawiać w naszym klimacie. Jakie mają zalety? Nie tylko zachwycają urodą liści, owoców lub kwiatów. W upał zacienią balkon lub taras, zamaskują nieciekawy fragment ogrodu, a na koniec dostarczą pysznych owoców. Niektóre potrafią przetrwać na nagrzanych słońcem ścianach, zmieniając je w pionowe ogrody. Ta grupa roślin to przyszłość miast, gdzie niewiele miejsca pozostaje na zieleń. Zagospodarowując pnączami mury, ogrodzenia, ekrany dźwiękochłonne, sprawiamy, że miejska przestrzeń staje się przyjazna i zdrowsza. Rośliny te, wytwarzając masę liści, czyszczą powietrze ze szkodliwych substancji i produkują życiodajny tlen. Wbrew potocznej opinii pnącza nie niszczą elewacji, lecz je chronią (nie można ich tylko sadzić przy starych, sypiących się tynkach). Zacienione ściany nie nagrzewają się mocno na słońcu i nie stygną gwałtownie nocą, kurcząc się, zatem mniej "pracują". Ułożone dachówkowato liście nie dopuszczają do murów deszczu, a korzonki czepne wysysają z nich wilgoć. Dom otula wyprodukowana przez zieleń, nasycona tlenem poduszka powietrzna o stabilnej temperaturze. Otwierając okno, wpuszczamy do mieszkania samo zdrowie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: