Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Bromelia

Katarzyna Goller, Ogród Botaniczny PAN w Warszawie Powsinie
NEOREGELIA Tworzy płaskie rozety. Dzięki paskowanym liściom wygląda atrakcyjnie także wtedy, gdy nie kwitnie. Nie jest zbyt kapryśna. Na zdjęciu odmiana 'Madame'. - Fot. Flora Press

Do tych popularnych roślin należących do rodziny ananasowatych zalicza się echmeę, guzmanię, neoregelię i frizeę. Są to epifity - rosną na gałęziach drzew, przyczepiając się korzeniami. Mają liście ułożone w rozetkę, co pozwala im gromadzić wodę z deszczu i mgły, a zebrane w środku organiczne resztki odżywiają roślinę. Kupujemy je w pełni kwitnienia. Ich kwiatostany są barwne i bardzo atrakcyjne, a liście często ozdobione wzorkami.

Wszystkie bromelie najlepiej się czują w świetle rozproszonym, w pobliżu okna. wymagają temperatury pokojowej przez cały rok. Latem podlewamy je tak, by ziemia była stale wilgotna. Wodę wlewamy też do rozety. Zimą ograniczamy podlewanie. Od marca do października zasilamy je nawozem dla roślin kwitnących (np. Osmocote w płynie), ale dwu- lub trzykrotnie bardziej rozcieńczonym niż podano na opakowaniu.

Odrosty

Można je oddzielić od rozety macierzystej i ukorzenić, jednak rzadko zakwitają. Niektórzy umieszczają takie młode bromelie w worku foliowym wraz z dojrzałymi owocami (wydzielany przez nie etylen stymuluje zawiązywanie się pąków kwiatowych). Rośliny tworzą wtedy kwiaty, jednak niezbyt okazałe.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Guzmania, echmea - rośliny wieloletnie kwitnące tylko raz
Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim

Skomentuj:

Bromelia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej