Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kostrzewa sina

Anna Morleo

Kostrzewa sina, zwana również kostrzewą popielatą lub niebieską trawą (Festuca cinerea Vill.) to jedna z najpiękniejszych, wieloletnich traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Kostrzewa sina
Kostrzewa sina
Fot. Shutterstock/Irina Borsuchenko

Kostrzewa sina - wymagania

W warunkach naturalnym występuje na południu Europy – w południowo-wschodniej Francji i w północnych Włoszech, w miejscach słonecznych i kamienistych. U nas  idealnie sprawdza się w ogródkach skalnych, na niskich rabatach, obwódkach oraz w pojemnikach w uprawie balkonowej. Często sadzona jest na grobach lub na zazielenianych dachach, jako roślina okrywowa, tworząc szybko piękny niebieski dywan, odporny na niskie temperatury.

Kostrzewa sina - encyklopedia roślin

Kostrzewa sina - aranżacje

Kostrzewa sina to niska, niezwykle ozdobna i łatwa w uprawie trawa, która sprawdzi się  w  każdym ogrodzie, o ile tylko znajdzie się tam dla niej odpowiednio słoneczne i suche stanowisko. Idealnie sprawdza w ogródkach skalnych i na mieszanych rabatach z sucholubnymi bylinami np. z funkiami i żurawkami.  Będzie również dobrym towarzystwem np. dla rozchodników okazałych, czyśćców wełnistych, lawendy wąskolistnej,  mikołajków płaskolistnych, jukki karolińskiej czy zimozielonych jałowcy płożących. Zimą,  jej intensywnie wybarwione, niebieskie źdźbła, będą wyglądały niezwykle efektownie na tle białego śniegu. Kostrzewa popielata z powodzeniem może być stosowana na niskie obwódki, do obsadzania skarp i sadzenia wzdłuż ścieżek oraz do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych, japońskich, alpinariach, na dachach, murkach skalnych, miejskich terenach zielonych oraz do uprawy balkonowej w doniczkach i skrzynkach.

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie

Kostrzewa sina - rozstawa

Mimo iż trawa ta jest długowieczna rosnąca powoli warto sadząc ją zachować margines na jej rozrastanie się prze lata. Optymalna odległość między sadzonkami to 30 cm.

Kostrzewa sina - odmiany

Kostrzewa sina dorasta do ok. 20-30 cm., tworząc niewielkie, okrągłe, regularne,  rozłożyste kępki o szerokości ok. 25 cm. Jej liście są cienkie, zimozielone, w kolorze sinoniebieskim lub niebieskoszarym, rzadziej biało-srebrzystym i żółtozielonym. Kwitnie latem, w okresie do maja do lipca, tworząc luźne, wiechowate kwiatostany o srebrnym zabarwieniu. Najpopularniejsze  odmiany to:

  • Kostrzewa sina 'Intense Blue' – odmiana o stalowoniebieskich liściach. Dorasta do wysokości około 30 cm.  Najpiękniej wybarwia się posadzona na suchych i słonecznych stanowiskach. Świetnie radzi sobie w naszym klimacie. Jest w pełni mrozoodporna.
  • Kostrzewa sina 'Bergsilber' -  odmiana trawy o srebrno-niebieskim wybarwieniu. Dorasta do około 20 cm wysokości i około 30 cm szerokości.  Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiatostany początkowo niebieskie, z czasem stają się żółtawe. Preferuje stanowisko w pełnym słońcu, na przepuszczalnych, piaszczystych glebach. Odmiana idealna na  rabaty żwirowe, do ogrodów japońskim, na  skalniaki  i do pojemników.
  • Kostrzewa sina 'Elijah Blue' – trawa o szaroniebieskich liściach. Osiąga wysokość około 20 cm, a jej szerokość wynosi około 25 cm. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiatostany początkowo niebieskie, z czasem stają się żółte. Bylina wymaga słonecznego stanowiska i wysoko przepuszczalnego podłoża z domieszką piasku. Dobrze znosi suszę. Bardzo dobrze sprawdza się w ogródkach skalnych Idealna do nasadzeń naturalistycznych w miejscach suchych, do pojemników, a także ogrodów na dachach.
  • Kostrzewa sina 'Silberreiher' - odmiana o pięknej niebiesko-srebrnej barwie. Dorasta do 20 – 30 cm wysokości.  Kwitnie w maju. Preferuje suche i żyzne gleby oraz słoneczne stanowiska. Sprawdza się sadzona na rabatach, w przydomowych ogrodach, na skalniakach, obwódkach oraz jako roślina okrywowa.
  • Kostrzewa sina 'Azurit' -  niezwykle dekoracyjna odmiana kostrzewy, rozrastająca się w gęste, kuliste kępy o niebieskim zabarwieniu liści. Dorasta do około 20 cm wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu, na podłożu wapiennym lub kamienistym. Trawa odporna na szkodniki i choroby, suszę oraz mrozoodporna. Sprawdza się do nasadzeń na skalniakach, rabatach oraz do uprawy balkonowej w pojemnikach.
  • Kostrzewa sina 'Blauglut' -  trawa o ciemnoniebieskich liściach.  Osiąga wysokość około 15 cm. Kwietnie od lipca do sierpnia, tworząc nieliczne kwiatostany, początkowo niebieskie, z czasem zmieniające odcień na purpurowy, szary i w końcu brązowy. Odmiana preferuje stanowiska słonecznego oraz przepuszczalne podłoże z domieszką piasku. Dobrze znosi suszę i silne wiatry. Nadaje się do ogrodów skalnych, nasadzeń naturalistycznych w miejscach suchych, do ogrodów na dachach oraz na tereny zieleni miejskiej. Sprawdza się również w uprawie balkonowej.
  • Kostrzewa sina 'Golden Toupee'  - odmiany kostrzewy rosnąca w żółto-zielonych, drobnych kępkach.  Dorasta do wysokość około 15-20 cm. Kwitnie od końca maja od czerwca lub lipca, tworząc kremowe, wiechowate kwiatostany. Preferuje słoneczne stanowiska  i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne lub suche podłoże. Odmiana odporna na mróz, polecana do sadzenia w alpinariach, na murkach skalnych, w ogrodach żwirowych oraz w pojemnikach.

Kostrzewa sina - uprawa i pielęgnacja

Kostrzewa sina, jak większość traw, jest dość łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie i najpiękniej wybarwia się, na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru.  Źle znosi cień. Preferuje lekkie, przepuszczane, piaszczyste i suche podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Dobrze znosi gleby żwirowe. Nie wymaga nawożenia. Nie lubi miejsc podmokłych oraz gleb gliniastych i zbitych. Jeśli posadzimy ją na żyznym podłożu szybko straci swoje piękne, niebieskie wybarwienie, a jej liście staną się zielone. 

Kostrzewa sina - przycinanie

Kostrzewa sina jest trawą łatwą w uprawie i nie wymagającą zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesną wiosną, tak jak inne trawy ozdobne, wymaga usunięcia zeschniętych lub podgniłych źdźbeł. Zwykle też obcinamy je na wysokości ok. 10 cm, aby roślina rozpoczęła intensywna wegetację. Jeśli efekt nie jest zadowalający warto obciąć źdźbła do długości zielonych części trawy, przeważnie do wysokość około 3 cm. Przycinanie spowoduje szybki rozrost rośliny i nabierze ona pożądanego wyglądu.

Najpiękniejsze trawy ozdobne do ogrodu

Kostrzewa sina - rozmnażanie

Kostrzewę sina można rozmnażać na 2 sposoby – poprzez wysiew lub podział kęp.

Kostrzewę wysiewamy wczesna wiosną, najpierw umieszczając nasiona w wilgotnym podłożu w niskiej temperaturze, a dopiero później przesadzając w miejsce docelowe (stratyfikacja). Ta metoda nie daje jednak gwarancji, że kępki kostrzewy będą miały jednakowe wybawienie i nie będą słabsze niż rodzice. Pamiętajmy również o tym, że jeśli nie zetniemy w porę kwiatostanów kostrzewy, roślina sama się rozsieje.

Metodą przynoszącą w przypadku kostrzewy sinej lepsze efekty jest rozmnażanie przez podział kępy. Rozrośnięte, 2-3 letnie kępy kostrzewy wykopujemy w marcu i dzielimy je nożem, a następnie rozsadzamy. Możemy także wbić szpadel bezpośrednio w kępę trawy i oddzieloną cześć wykopać, a następnie przesadzić ją na nowe stanowisko.

Kostrzewa sina - zimowanie

Kostrzewa sina jest roślina mrozoodporną i dobrze radzi sobie w naszym klimacie. W zależności od odmiany, wytrzymuje temperatury od -22 C do nawet – 35 C. Aby jednak mieć pewność , że wiosną kępa kostrzewy będzie wyglądać równie atrakcyjnie jak w poprzednim sezonie, warto ją zabezpieczyć na zimę. Można to zrobić, formując z kory lub suchego torfu ogrodniczego, mały kopczyk chroniący nasadę rośliny. Należy to zrobić dopiero gdy ujemne temperatury będę się utrzymywały dłużej niż 3 dni. Zabezpieczając kępę zbyt wcześnie moglibyśmy spowodować zaparzenie pędów i ich gnicie. Do przygotowanie traw do zimy możemy również użyć gałązek iglaków, mat słomianych lub białej agrowłókniny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kostrzewa sina