Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Uprawa w pigułce

Aldona Zakrzewska

*Miejsce - zaciszne i słoneczne. Tylko niektóre gatunki (np. ogórecznik, estragon, melisa, lubczyk, pietruszka, mięta) znoszą półcień.

*Donice - płytko korzeniące się zioła (np. cząber, tymianek, majeranek) mogą rosnąć w płaskich misach, a te o bardziej rozbudowanym systemie korzeniowym (takie jak bazylia, estragon, lubczyk, melisa, rozmaryn) - w donicach o głębokości minimum 40 cm. Zioła nie znoszą wody zalegającej w strefie korzeniowej, konieczne są więc otwory odpływowe i drenaż.

*Podłoże - przepuszczalne, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Najwygodniej kupić gotowy substrat torfowy o pH 6,5-7. Można też wymieszać uniwersalną ziemię ogrodniczą z kompostem (2:1), szczyptą kredy lub skorupek jaj. Do podłoża warto dodać trochę keramzytu lub piasku - będzie wówczas mniej zbite i bardziej napowietrzone.

*Podlewanie i zasilanie - ziemia w doniczce nie powinna zanadto przeschnąć. Rośliny należy więc codziennie podlewać (w czasie upału nawet dwa razy dziennie). Mniej więcej po trzech tygodniach od posadzenia zioła zaczynamy zasilać dwa, trzy razy w miesiącu, najlepiej płynnym nawozem (np. Florovitem).

*Przycinanie - do równomiernego, stałego wzrostu ziół niezbędny jest ich ciągły zbiór. Regularnie zrywajmy więc wierzchołki pędów (zostawiając na łodydze 3-4 listki) i dorzucajmy je do potraw lub suszmy. Skracanie głównego pędu dodatkowo pobudza go do rozkrzewiania, co zapobiega ogałacaniu się łodyg od dołu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zioła na balkonie i tarasie
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego

Skomentuj:

Uprawa w pigułce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej