Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Krzewy i drzewa mogą być kolorowe nie tylko wtedy, gdy kwitną lub przyjmują jesienną szatę. Są i takie, które czerwone liście mają też wiosną i latem.
1 z 7
2 z 7
3 z 7
4 z 7
5 z 7
6 z 7
7 z 7
Czerwone drzewa i krzewy
Coraz więcej drzew i krzewów ma purpurowe liście. Zwykle najjaśniejsze są wiosną, latem ciemnieją i jesienią znów nabierają żywych barw. Niektóre np. u pierisów, czerwone są tuż po rozwinięciu się, a potem całkowicie zielenieją. Warto takie krzewy przycinać, bo na tle starszych ich młode przyrosty wyglądają zupełnie jak kwiaty. Ponieważ czerwone barwniki uodporniają na ostre słońce i zniechęcają do odwiedzin roślinożerne owady, więc odmiany, które je tworzą, zdrowo się chowają. Nic zatem dziwnego, że liczba purpurowych drzew i krzewów rośnie lawinowo. Wiele z nich ma także inne atrakcyjne cechy: ciekawie ukształtowane liście i płaczący lub kulisty pokrój koron. Pęcherznica, tawuła japońska, bez czarny, berberysy, wiśnie i jabłonie także pięknie kwitną i owocują. Do ogrodów przede wszystkim warto wybierać te, które wolno rosną. Najmniejsze, np. karłowa tawuła japońska i berberys Thunberga 'Bagatelle', często występują na rabatach zamiast średniowysokich bylin. Najlepiej wyglądają w pełnym słońcu - można więc używać ich jako ochronnego parasola dla bardziej wrażliwych gatunków. W cieniu nie prezentują się dobrze, bo zwiększają wrażenie niedoboru światła. Starajmy się jednak czerwień liści stosować z umiarem. Najbardziej efektowne są kompozycje zielono-purpurowe lub wielobarwne, z udziałem odmian złocistych lub jasnozielonych.
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
- Klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'. Rośnie jako krzew lub niewysokie drzewo (do 5-10 m). Tworzy szeroką koronę o delikatnym pokroju. Jesienią liście przebarwiają się na jasnoczerwony kolor. Najlepiej zimuje, rosnąc na średnio żyznym podłożu i po jesiennym ściółkowaniu korą.
- Buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Atropunicea'. To ogromne drzewo o koronie z dużymi prześwitami, osiągające około 20 m wysokości. Ma piękną popielatą korę. Jego liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Wymaga żyznego próchnicznego podłoża, wilgotnego, z dużą zawartością wapnia.
- Leszczyna południowa (Corylus maxima) 'Purpurea'. Tworzy proste, szeroko rozgałęziające się pędy dorastające do 5 m wysokości. Ma walory krzewu ozdobnego i owocowego. Kwitnie długimi kotkami w lutym, latem zdobią ją orzechy z kolorową okrywą. Lubi słoneczne stanowiska i żyzne gleby.
- Pieris japoński (Pieris japonica) 'Red Mill'. Ten zimozielony krzew z grupy roślin wrzosowatych dorasta do 1,5 m wysokości. W kwietniu tworzy kiście białych kwiatków, a nieco później czerwone przyrosty. Należy go sadzić w cienistych, zacisznych miejscach na lekko kwaśniej glebie. Dość dobrze zimuje.
- Klon zwyczajny (Acer platanoides) 'Crimson Sentry'. Wyróżnia się gęstą, tworzącą się tuż nad ziemią koroną. Początkowo jest ona kolumnowa, później owalna. Rośnie powoli, osiągając około 10 m wysokości i 3-4 m szerokości. Klon ten ma umiarkowane wymagania pod względem jakości i wilgotności gleby.
- Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) 'Purpureus'. Zdobią go purpurowe liście oraz pojawiające się w czerwcu i lipcu wiechy drobnych kwiatków, a później puszyste owocostany. Z czasem osiąga nawet 4 metry wysokości. Można go jednak przycinać i to nawet silnie. Najlepiej służą mu słoneczne i półcieniste miejsca oraz niezbyt wilgotne wapienne gleby.
- Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) 'Diabolo'. To krzew o prostych, słabo rozgałęziających się pędach rosnących do 3 m wysokości. Tworzy uroczo roz-kwitające kwiatostany, które pojawiają się w maju i w czerwcu. Uroku dodają jej również kontrastowo zabarwione młode owocostany i nowe przyrosty. Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu, zarówno na suchych, jak i wilgotnych glebach.
- Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Gold Flame'. To mały (do 0,8 m wysokości) gęsty krzew o półkolistym kształcie. Najbardziej czerwone są jego młode przyrosty. Starsze liście mają złocistą barwę. Od lipca do września na wierzchołkach pędów tworzy baldachowate jasnoliliowe kwiatostany. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu na każdej glebie.
- Jabłoń (Malus) 'Royalty'. Jest to odmiana ozdobna o powolnym wzroście. Nisko się rozgałęzia i tworzy zwartą stożkową koronę. Stare okazy osiągają blisko 5 m wysokości. Młode liście są rubinowoczerwone, starsze ciemniejsze, owoce drobne ciemnoczerwone. Lubi słońce i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby.
- Czeremcha pospolita (Prunus padus) 'Colorata'. To wysoki krzew lub spore drzewo dorastające do 8 m wysokości. Na przełomie kwietnia i maja rozwija różowe pachnące kwiatostany. Owocuje w sierpniu. Wymaga żyznych, raczej wilgotnych gleb. Można ją przycinać, najlepiej zaraz po kwitnieniu.
- Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Red Chief'. Szybko rośnie do 2 m wysokości. Tworzy łukowato przewieszające się gałęzie i zachowuje luźny pokrój. Kwitnie w maju, a czerwonawe owoce zachowuje przez całą zimę. Ma małe wymagania, dobrze znosi przycinanie. Nadaje się na obronne żywopłoty.
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Skomentuj:
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach