Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Hiacynty, tulipany i szafirki w domu. Kwiaty cebulowe

Tekst i zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia
Wielokolorowa kompozycja z różnych odmian hiacyntów. Taki barwny miszmasz świetnie pasuje do dziecięcego pokoju. - Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Hiacynty kojarzą się z nadejściem wiosny. Niewątpliwie należą do najbardziej efektownych wiosennych kwiatów cebulowych. Sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i w aranżacjach we wnętrzach. Dzięki nim szare, przedwiosenne dni mogą mienić się kolorami.

Kiedy za oknem pada śnieg i na dworze panuje ziąb, można poprawić sobie nastrój, otaczając się kolorowymi hiacyntami doniczkowymi. Intensywnie różowe, żółte lub fioletowe rośliny ożywiają wnętrze i wprowadzają miły, subtelny zapach, który pobudza zmysły. Każdego roku można się nimi cieszyć od późnej jesieni aż po wiosnę.

Hiacynty wnoszą do wnętrza pozytywną energię. Te występujące w szerokiej palecie barw rośliny pasują do każdego stylu i wystroju. Biały hiacynt, symbol szyku, dodaje wnętrzom elegancji. Pastelowe odcienie żółtego czy różowego tworzą subtelną i romantyczną atmosferę. Hiacynty o intensywnych kolorach, takich jak róż, niebieski czy pomarańcz, wprowadzają świeżość i energię.

W SZKLE I W PORCELANIE

Aranżacje z hiacyntów mogą być niezwykle efektowne. Warto wyeksponować bryłę korzeniową oraz cebulę poprzez wstawienie rośliny do przezroczystego szklanego naczynia. Jego wnętrze można wyłożyć ozdobnym żwirkiem lub kamieniami.

Kolorowe hiacynty dobrze komponują się również z bielą porcelany. Można je umieścić w filiżance bądź dzbanku. Wesołą i pomysłową aranżację można uzyskać, wstawiając hiacynty do różnokolorowych naczyń o ciekawym kształcie i fakturze.

ZRÓB TO SAM

Aby rośliny cebulowe zakwitły wcześniej niż zwykle w ogrodach, trzeba wcześniej zaplanować ich okres spoczynku. Mówiąc najprościej, najpierw trzeba przetrzymać je w chłodzie i ciemności, a później w cieple przyspieszyć tworzenie się zawiązków kwiatostanu.

Ogrodnicy dla każdego gatunku, a nawet odmiany, precyzyjnie dobierają długość okresu przetrzymywania w określonej temperaturze. Dzięki temu rośliny zakwitają w zaplanowanym terminie i tworzą dorodne kwiaty.

W warunkach domowych też można spowodować, by hiacynty wcześniej zakwitły. Jesienią wybierzmy wyjątkowo dorodne i zdrowe cebule (te, które mają uszkodzone korzenie, odrzucamy; nie zakwitną lub wydadzą zdeformowany kwiatostan). Włóżmy je do papierowej torebki i umieśćmy w lodówce. Hiacyntom wystarczy 10 tygodni schładzania. Po tym okresie można zacząć je budzić.

Cebule sadzimy wtedy do doniczek z podłożem uniwersalnym, zagłębiając je do 2/3 wysokości. Po wystawieniu w ciepłe miejsce szybko zaczną kiełkować, a następnie kwitnąć.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tulipany botaniczne kwitną najwcześniej
Wiosenne kwiaty cebulowe - jakie wybrać i jak je pielęgnować
Tulipany, hiacynty i inne rośliny cebulowe

Skomentuj:

Hiacynty, tulipany i szafirki w domu. Kwiaty cebulowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej