Wiosenne kwiaty cebulowe

Tekst Katarzyna Pruchniewicz Zdjęcia MCCK/www.krokusy.pl Rysunki Grażyna Rodziewicz

Powinny stać się niezbędnym elementem każdego ogrodu. Dzięki nim już w marcu i kwietniu można cieszyć oko bogactwem kolorów i kształtów.

Warto poświęcić trochę czasu, żeby dobrze zaprojektować przestrzeń wypełnioną kwiatami cebulowymi. Najlepiej rozrysować dokładny plan rabat i spisać liczbę cebul poszczególnych gatunków czy odmian.

Wielką zaletą naszkicowanego planu będzie to, że gdy wczesnym latem liście i kwiaty roślin cebulowych zżółkną i zamrą, będziemy wiedzieć dokładnie, w których miejscach tkwią w ziemi cebule. Latem na tych pustych skrawkach warto posadzić inne rośliny. Rysunek pozwoli precyzyjnie umiejscowić byliny i kwiaty jednoroczne wypełniające powstałą lukę. Na planie warto też oznaczyć barwy kwiatów, wtedy od razu będziemy mogli ocenić, czy zaplanowany zestaw kolorystyczny nam odpowiada.

Dobre miejsce

Rośliny cebulowe różnią się pod względem wymagań. Jedne lubią pełne słońce, inne znoszą lekkie zacienienie. Znajdziemy wśród nich gatunki o dużych wymaganiach glebowych i te wytrzymałe na suszę, nadające się np. na skalniaki. Jest w czym wybierać, dlatego rośliny cebulowe mogą ozdobić różne zakątki ogrodu.

Pod drzewami

Kwiaty cebulowe mogą rosnąć pod drzewami i krzewami liściastymi zrzucającymi liście na zimę. Kiedy zakwitną, ich wysokie towarzystwo będzie nadal bezlistne, więc nie odetnie ich od promieni słońca. W takich miejscach sprawdzą się szafirki, krokusy, śnieżniki, cebulice, śnieżyca wiosenna i wcześnie kwitnące narcyzy - 'T te t te', 'Ice Follies' lub 'Topolino'. Nie zaleca się natomiast sadzenia cebul w głębokim cieniu - u stóp gatunków iglastych czy zimozielonych.

Kolorowe łatki

Nisko rosnące kwiaty cebulowe doskonale nadają się na obrzeża rabat. W tej roli sprawdzą się np. hiacyncik hiszpański, szafirki, hiacynty (biały 'Carnegie', żółty 'City of Haarlem', różowy 'Pink Pearl', czerwony 'Jan Boos'), niskie narcyzy ('Pipit' czy 'Rip van Winkle'), dalie karłowe (żółta 'Virginia', czerwona 'Arnhem', fioletowa 'Laura'), niskie liliowce (żółty 'Stella d'Oro', pomarańczowy 'Double Dream', czerwony 'Firecrecker'). Będą ciekawym dopełnieniem rabaty kwiatowej, a nawet grządek warzywnych.

Niektóre kwiaty cebulowe kwitną już w lutym. Ciemierniki, przebiśniegi i śnieżyce wiosenne to idealne rośliny do wypełniania pustych o tej porze roku rabat bylinowych. Warto ubarwić nimi reprezentacyjną część ogrodu - rabatę przy furtce czy wejściu do domu.

Zobacz galerię rabatek z kwiatami cebulowymiWiosenny dywan

Niskie rośliny cebulowe warto też sadzić pomiędzy gatunkami zadarniającymi, np. barwinkiem, bluszczykiem kurdybankiem, dąbrówką, bluszczem. Gatunki okrywowe powinny być o połowę niższe od kwiatów posadzonych wśród nich. Dzięki temu drobne kwiaty będą dobrze widoczne. W tej roli sprawdzą się m.in. przebiśniegi, śnieżniki, cebulice syberyjskie, ranniki zimowe oraz zawilce powabne.

Coraz częściej rośliny cebulowe sadzi się wprost na trawnikach. Do tego celu nadają się najlepiej krokusy. Polecam żółte 'Golden Yellow', fioletowe 'Grand Ma^tre', białe 'Jeanne d'Arc', fiołkowo-białe 'Pickwick'. W ten sposób można też sadzić szafirki i tulipany botaniczne (np. żółte 'Tarda', białe 'Polychroma', żółto-czerwone 'Chryzanthe') oraz narcyzy.

Liczba posadzonych cebul zależy od wielkości trawnika. By osiągnąć naprawdę ładny efekt, kwiaty powinny zajmować nawet 1/4 powierzchni murawy. To oznacza, że na trawniku o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych trzeba będzie posadzić 200-300 cebul. By nie wydać fortuny, warto wybrać tylko kawałek trawnika i na nim dość gęsto rozmieścić cebule. Z kwiatów można tworzyć geometryczne wzory lub łany o nieregularnym kształcie (wystarczy rozrzucić cebule i zakopać w miejscu, w którym upadły).

W ogródku skalnym

Niskie krokusy, szafirki, cebulice czy hiacynty urozmaicą ogródek skalny. Można je sadzić w kępkach między kamieniami. Stworzą interesującą kompozycję z innymi wiosennymi bylinami. Dzięki kwiatom cebulowym skalniak będzie z tygodnia na tydzień odmieniał swój koloryt.

W donicach

Rośliny cebulowe - zarówno te kwitnące wiosną, jak i letnie - świetnie sobie radzą w pojemnikach. W odpowiednio dobranych mogą rosnąć nawet wysokie pacioreczniki i dalie. Rośliny dobrze prezentują się nie tylko w klasycznych donicach, ale nawet w cynowych misach, konewkach czy starych drewnianych skrzyniach i beczkach. Takie naczynia pełne barwnych kwiatów urozmaicą niewielkie ogródki, tarasy, balkony, patia lub wejścia do domów. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią dokonywać w ogrodzie częstych zmian - wystarczy przesunąć pojemniki w inne miejsce, a ogród zmieni się nie do poznania.

Każde naczynie musi mieć otwór odpływowy. Musimy też pamiętać, że ziemia w pojemnikach szybko przesycha, rośliny wymagają zatem częstszego podlewania. Donice w ciemnych kolorach latem szybko się nagrzewają, co może niekorzystnie wpływać na system korzeniowy, dlatego duże pojemniki warto ustawiać na podstawkach na kółkach, by bez kłopotu przesunąć je w lekko zacienione miejsce. Pamiętajmy, że warunki oświetleniowe nie mogą się zmieniać diametralnie.

Sadźmy z głową

Rośliny cebulowe w większych grupach wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Za takim sposobem ich sadzenia przemawia sama natura - dzikie

kwiaty cebulowe tworzą nieregularne łany. Jeśli jednak mamy ogródek w geometrycznym stylu francuskim, nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić je w pojedynczych rządkach lub okręgach.

Paradoksalnie: mocniejszy efekt kolorystyczny uzyskamy, sadząc jeden lub kilka gatunków czy odmian utrzymanych w jednym kolorze, niż grupując kwiaty w kilku barwach. Warto też pamiętać, że jednorodne nasadzenia są łatwiejsze w pielęgnacji. Poza tym kiedy kwiaty i liście rozwijają się w tym samym czasie, rabata wygląda bardziej atrakcyjnie.

Drobne i solidnej budowy

Rośliny cebulowe o okazałych kwiatach (tulipany, narcyzy, hiacynty) stworzą rzucającą się w oczy grupę, jeśli posadzimy kilkanaście cebul jednej odmiany. By osiągnąć podobny efekt, sadząc subtelniejsze rośliny (krokusy, szafirki, przebiśniegi), musimy zgrupować co najmniej 50 cebul każdej odmiany.

Gatunki o delikatnej sylwetce warto wyeksponować w widocznych miejscach, np. wzdłuż ścieżek, przy wejściu do domu, w pobliżu tarasu. Letnie rośliny cebulowe (dalie, mieczyki, lilie, pacioreczniki) mają natomiast duże wyraziste kwiaty, dlatego nawet trzy, cztery rośliny tej samej odmiany będą przyciągającym wzrok akcentem.

Niskie, średnie i wysokie

Jeśli kilka gatunków kwitnie w tym samym czasie, niższe kwiaty sadzimy przed wyższymi. Gdy gromadzimy obok siebie gatunki zakwitające w różnym czasie, z przodu rabaty umieśćmy wysokie rośliny kwitnące później. Za nimi posadźmy niższe wcześniej kwitnące. Gdy rośliny od frontu będą dopiero kiełkować, drugi rząd będzie w pełni rozkwitu. Później przekwitły drugi rząd ukryje się za kwitnącym pierwszym.

W miejscach oddalonych od ścieżek czy tarasu warto sadzić okazy wysokie (np. dorastające do 1,8 m dalie - czerwone 'Akita', żółte 'Kelvin Floodlight', beżowe 'Café au Lait'), by podziwiać je z większej odległości.

Kolor ma znaczenie

Małe ogródki warto obsadzać kwiatami w jednej tonacji barwnej. Dzięki temu będą się wydawały bardziej przestronne (nadmiar barw na niewielkiej przestrzeni optycznie ją zmniejsza). W dużych ogrodach konsekwentne stosowanie kilku kolorów pozwoli wydzielić zakątki o różnych funkcjach. Warto pamiętać, że kolory ciepłe (czerwienie, żółcie, pomarańcze) od razu rzucają się w oczy i dają złudzenie, że są bliżej obserwatora niż w rzeczywistości. Natomiast kolory zimne (fiolety, błękity), a także biel działają uspokajająco i kojąco oraz powiększają optycznie przestrzeń.

Kompozycje na rabaty

Mocne kolory kwiatów cebulowych znakomicie wyglądają na gładkim tle zieleni. W drugim planie może pojawić się żywopłot czy kępa zimozielonych krzewów. Wiele roślin cebulowych ma śnieżnobiałe kwiaty. Ta uniwersalna barwa pasuje do

wszystkich zestawień kolorystycznych i ożywia każdą kompozycję - nawet te utrzymane w pastelowej tonacji.

Niektóre rośliny cebulowe (np. tulipany i hiacynty zakwitające pod koniec kwietnia) można zestawiać z innymi wczesnowiosennymi kwiatami - bratkami lub pierwiosnkami. Pamiętajmy także o wysiewaniu na cebulowych rabatach roślin jednorocznych kwitnących latem. Przysłonią żółknące liście roślin cebulowych, a rabata nadal będzie atrakcyjna.

Skomentuj:

Wiosenne kwiaty cebulowe