Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Odświętne oświetlenie na zewnątrz domu

Tekst: Beata Dreksler
Odświętne oświetlenie ogrodu. W świąteczny wieczór nawet najskromniejsza elewacja domu może wyglądać niezwykle okazale. Wystarczy ją przesłonić świetlną kurtyną - Fot. Copyright www.lecerclerouge.com Getty Images/Flickr RF

Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas magiczny i wyjątkowy. Wówczas ogród - ubrany w tysiące lampek i girlandy migocących światełek - może wyglądać równie pięknie jak wnętrze domu.

Girlandy gałązek nad wejściem do domu, na drzwiach wieniec z ostrokrzewu, pięknie udekorowana choinka przed domem - to znak, że święta tuż-tuż... Ale nie mniej efektowne są dekoracje świetlne. Łańcuchy żarówek oplatające elewacje, rzeźby, balustrady i rośliny w donicach kuszą ciepłym światłem, tworzą magiczną atmosferę. Nie można też zapomnieć o ogrodowych drzewach i krzewach - niech rozbłysną świąteczną feerią barw!

Kariera diody

Moda na świetlne bożonarodzeniowe dekoracje dotarła do nas z USA na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy jeszcze montowano w ogrodach zwyczajne lampki i - będące wówczas nowością - węże świetlne z przezroczystej gumy, przez które przeciągano kolorowe światełka. Jednak nie były one odporne na mróz i wilgoć.

Aż wreszcie zaczęła się kariera energooszczędnej diody LED, niezwykle żywotnej (może świecić ciągle niemal przez 6 lat!), bardzo wytrzymałej i odpornej na warunki atmosferyczne. Niestraszne jej mrozy, śniegi ani deszcze. Nie narazi nas też na wysokie rachunki za prąd - nie marnuje bowiem energii na wyprodukowanie zbędnego ciepła (jak zwykła żarówka), lecz tylko na wytworzenie światła.

Dzisiaj w sklepach można kupić rozmaite ozdoby i systemy iluminacji wykonane w technologii LED. Najpopularniejsze są węże świetlne (wystarczy zastosować sterownik, by emitowane przez nie światło falowało, migotało bądź przygasało), łańcuchy, kurtyny świetlne (idealne do rozwieszania na elewacjach). Można się też zdecydować na świetliste nitki ze światłem zlewającym się w jedną smugę, którymi łatwo opleść gałęzie drzew, sztachety, balustrady, udekorować elewacje. Magiczny nastrój w ogrodzie wyczarują też świecące gwiazdy, choinki i i inne świąteczne motywy (np. renifery, bałwanki). Wśród konarów starych drzew można rozwiesić festony żaróweczek, które po zmierzchu będą wyglądały jak robaczki świętojańskie. Z kolei silniejsze lampki zawieszone w koronie drzewa sprawią, że na ośnieżonym trawniku czy posadzce roztańczą się plamki światła i cienia. Natomiast przenośne lampiony, latarenki i lampki naftowe wyczarują bajkową scenerię na tarasie.

Oświetlenie mini i maksi

Systemy iluminacji są bardzo proste w montażu dzięki zastosowaniu szybkozłączek. Łatwo je więc rozbudowywać, tworząc zarówno proste, jak i skomplikowane dekoracje. Aby jednak uniknąć niespodzianek, kupując je, trzeba sprawdzić, czy wąż świetlny lub girlanda ma na końcu specjalne gniazdo, do którego można podłączyć kolejny moduł aranżacji. Takie rozwiązanie zapewnia duży komfort, w czasie dekorowania ogrodu unikamy bowiem plątaniny kabli, możemy też zrezygnować z przedłużaczy. A przede wszystkim - umożliwia realizację prawie każdego pomysłu. Pobudźmy więc wyobraźnię i stwórzmy w świątecznym ogrodzie wyjątkowy świetlny wzór.

Pamiętajmy jednak, że warto zachować umiar - zwłaszcza w doborze kolorów światła. Najlepiej ograniczyć się do dwóch, trzech barw. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają dwukolorowe zestawienia kontrastowych kolorów (np. czerwonego i złotego czy niebieskiego). Ważna jest też barwa oświetlanego obiektu. Elementy z jasnych materiałów lepiej wyglądają w zimnym świetle, a ceglane mury, ściany i kolorowe roślinne kompozycje - w ciepłym.

Przede wszystkim jednak zadbajmy, by świąteczne iluminacje (zwykle zasilane prądem o napięciu

230 V) były nie tylko efektowne, ale i bezpieczne (patrz ramka). Tylko wtedy będziemy mogli sobie życzyć udanych, zdrowych świąt.

Bezpieczny blask lampek

- Dekoracje świetlne powinny się charakteryzować stopniem ochrony IP 44, co oznacza, że mogą być stosowane na zewnątrz. Przy zakupie sprawdźmy więc, czy na opakowaniu znajduje się właściwy symbol. Zwróćmy też uwagę na dwa inne oznaczenia znajdujące się na urządzeniu. Podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku, że produkt jest niepalny.

- Przepisy UE zobowiązują dystrybutorów, aby każde urządzenie miało podane parametry (oprócz stopnia ochrony IP nazwę importera, napięcie znamionowe, pobór mocy). Informacji o tym szukajmy na opakowaniu, na tabliczce znamionowej lub na metce znajdującej się przy wtyczce. Nie kupujmy akcesoriów niewiadomego pochodzenia, bez wymaganych oznaczeń i z informacjami w obcym języku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Odświętne oświetlenie na zewnątrz domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej