Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Barwny bluszcz w ogrodzie

Odpowiada Wiesław Gawryś
Bluszcz biało-zielony - Fot. Lilianna Soko?owska

Czy barwne bluszcze można uprawiać w ogrodzie? Ten zwykły, o ciemnozielonych liściach tworzy u mnie zimotrwały dywan. Natomiast próby posadzenia na rabacie kolorowych odmian skończyły się ich przemarznięcie?

Ewa Borowiec

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest naszym krajowym gatunkiem, dlatego radzi sobie w gruncie bez problemów. Podczas ostrych mrozów czasem tylko brązowieją jego liście, jednak na wiosnę wyrastają nowe, żywozielone.

Natomiast odmiany bluszczu o powcinanych lub pofalowanych liściach, a także biało- i żółto-zielone znoszą w gruncie tylko lekkie zimy, najlepiej pod kołderką ze śniegu lub przykryte gałązkami drzew iglastych. Z tych względów te wrażliwe odmiany powinny raczej tylko płożyć się po ziemi, a nie rosnąć przy podporach.

Jeżeli wydaje się Pani, że posadzone w ogrodzie bluszcze wymarły, proszę jeszcze spróbować je przyciąć. Może jakaś ich część przeżyła i ten zabieg skłoni je do wydania nowych pędów.

W naszych ogrodach, zwłaszcza w tych na zachodzie i północnym zachodzie kraju, wytrzymuje czasem odmiana 'Goldheart' (na zdjęciu poniżej). Ona także wymaga lekkiego, ażurowego przykrycia. Jeżeli uprawiamy ją jako pnącze, wówczas na zimę warto ją osłonić słomianą matą bądź agrowłókniną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie pnącza lubią cień?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]

Skomentuj:

Barwny bluszcz w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej