Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie pnącza lubią cień?

Odpowiada Wiesław Gawryś

W miłym zakątku ogrodu chciałbym urządzić kącik wypoczynkowy i odgrodzić go ścianą z kwitnących pnączy. Problem w tym, że miejsce to jest trochę zacienione przez duże drzewa. Jakie gatunki pnączy dadzą sobie radę w tych warunkach? Dominik Wojtczak

Aristolochia macrophylla SLOWA KLUCZOWE: pnącza inne
Kokornak wielkolistny. Pnącza do cienia
Fot. Wiesław Gawryś
W cienistych miejscach niezawodna jest hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Może się ona wspinać dość wysoko dzięki korzonkom przybyszowym, które wrastają w powierzchnię podpory. Najlepiej więc, gdy jest ona chropowata. Jeśli chce Pan osłonić kącik wypoczynkowy kratką porośniętą tym pnączem, to powinna być ona wykonana z nieheblowanych deszczułek. Po kilku latach korzenie hortensji grubieją, a pędy boczne odstają od podpory na długość 60-80 cm. Na ich końcach w czerwcu rozwijają się talerzowate, pachnące kwiatostany. Przez cały sezon roślinę zdobią sercowate liście.

Cień nie przeszkadza kokornakowi wielkolistnemu (Aristolochia macrophylla) - na zdjęciu. Ten gatunek wspina się za pomocą wijących się pędów, dla których najlepszą podporą są proste pręty. Jego liście są wyjątkowo duże (do 30 cm średnicy), nachodzą się na siebie dachówkowato. Oryginalne, żółtozielone kwiaty przypominają fajkę. Stanowią one pułapkę dla owadów zapylających. Ozdobne są też ich owoce.

W lekkim cieniu mogą także rosnąć niektóre powojniki, np. 'Kermesina' i 'Polish Spirit' - oba z grupy Viticella.

Wymienione tu rośliny lubią próchniczną, lekko wilgotną glebę. Dobrze znoszą nasze zimy.

Skomentuj:

Jakie pnącza lubią cień?