Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Balkon: co robimy w październiku?

Tekst n Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz
Balkon pełen jesiennych kwiatów - wrzosów, golterii, cyklamenów - może być piękny aż do zimy. Ale cyklameny, chryzantemy drobnokwiatowe i inne kwiaty wrażliwe na mróz lepiej przenosić na noc pod dach, żeby dłużej pozostały piękne - Fot. Azerca

Prace ogrodnicze na tarasie, balkonie i w domu, które trzeba wykonać w październiku.

W DOMU.

Nawozimy . Zmieniamy pożywkę używaną do zasilania kwiatów na specjalną zimową, niezawierającą azotu (aby nie pobudzał roślin do wzrostu), ale z dodatkiem mikroelementów ułatwiających roślinom przetrwanie niedoboru światła podczas krótkich jesiennych dni.

Podlewamy. Ograniczamy podlewanie kwiatów stojących w chłodnych pomieszczeniach, a te w suchych i gorących ustawiamy jak najbliżej okien, aby miały dużo światła, i oprócz regularnego nawadniania często zraszamy lub w inny sposób nawilżamy powietrze, by nie zasychały im końcówki liści.

Raz na dwa tygodnie podlewamy kwiaty przechowywane w pomieszczeniach, np. oleandry, cytrusy, mirt itp. Przy okazji sprawdzamy zawsze, czy nie opanowały ich szkodniki (możemy spodziewać się przędziorków i mszyc). W razie potrzeby stosujemy odpowiednie środki chemiczne. Zabieg powtarzamy przynajmniej dwa razy w odstępach tygodniowych.

Zupełnie przestajemy podlewać kaktusy i przenosimy je w miejsca, gdzie temperatura nie przekracza 15oC. Pozostawiamy je tam do wiosny. Takie warunki sprzyjają ich dobrej kondycji i wiosennemu kwitnieniu.

NA BALKONIE I TARASIE.

Chronimy kwiaty przed przymrozkami . Zabieramy do pomieszczeń pelargonie, fuksje, plektrantusy. Wstawiamy je tam, gdzie jest jasno, ale temperatura nie jest zbyt wysoka (ok. 15°C). Przez pierwszy miesiąc możemy ich nie przycinać, bo wyglądają bardzo ładnie, ale na początku grudnia skracamy ich pędy do ok. 30 cm wysokości.

Chryzantemy doniczkowe zabieramy na noc pod dach, a rano wystawiamy ponownie na zewnątrz. Większe i cięższe doniczki zostawiamy, ale okrywamy je agrowłókniną złożoną podwójnie. Wcześniej do każdej doniczki wbijamy po trzy kijki bambusowe, aby materiał nie leżał bezpośrednio na kwiatach, ale tworzył rodzaj namiociku.

Podlewamy krzewy i byliny w pojemnikach aż do nadejścia mrozów. Dobrze nawodnione lepiej przetrwają zimę.

Sprzątamy. Usuwamy rośliny sezonowe ze skrzynek i donic, a pojemniki czyścimy i chowamy do pomieszczeń, aby nie niszczały na mrozie. Ziemię wysypujemy na kompost lub na grządki, gdyż nie nadaje się już ona do pojemników na przyszły rok (najczęściej jest zbyt wyjałowiona).

Sadzimy cebulki. W skrzynce lub donicy możemy założyć przenośny ogródek z roślin cebulowych. Przygotowany pojemnik ustawiamy w chłodnym (ok. 5°C) pomieszczeniu bądź na balkonie (okrywamy go wówczas ze wszystkich stron warstwą papieru, szmat, styropianu lub jedliny) albo dołujemy w ogrodzie.

KWITNIE W PAŹDZIERNIKU

Eksakum (Exacum) tworzy gęste kuliste kępy wysokości 20-30 cm. Białe, różowe lub niebieskie kwiaty pojawiają się na końcach pędów 6 miesięcy po wysianiu nasion. Kwitnące rośliny są dostępne w sprzedaży prawie cały rok. Eksakum lubi dużo rozproszonego światła, stale lekko wilgotną, próchniczną ziemię i temperaturę około 20°C. Po przekwitnięciu roślinę wyrzucamy.



Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Balkon: co robimy w październiku?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej