Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pomysł na drewutnię

Katarzyna Urbańska-Duczyńska
Drewutnia jako wejście do ogrodu - Fot. Katarzyna Urbańska-Duczyńska / www.flora-serwis.pl

Podpowiadamy gdzie i jak składować drewno do kominka, by dobrze schło i ładnie wyglądało w ogrodzie

Zimowe chwile, w zaciszu domowego ciepła, umila palące się w kominku drewno. Niejednokrotnie istnieje jednak problem składowania szczap drewna, ponieważ powinny być one suche, sezonowane i odpowiednio przechowywane.

Jakie drewno do kominka?

Kupując świeżo ścięte drewno, musimy mieć na uwadze przede wszystkim gatunek drzewa, zdolność szybkiego przesychania tej struktury, jej gęstość, twardość a także łupliwość i zawartość kory. Do celów opałowych najlepiej nadają się drzewa liściaste, ze względu na znikomą ilość związków żywicznych. Wartość opałowa mokrego drewna jest niewielka. Trudno je rozpalić a w dodatku mocno dymi, dlatego tak ważne jest suszenie drewna pod dachem, w miejscu przewiewnym, przynajmniej przez dwa lata.

Kupujemy drewno

Z tego względu, gdy wprowadzamy się do nowo wybudowanego domu i kupujemy po raz pierwszy drewno, warto nabyć większą jego ilość i przetrzymać do następnego roku, w którym będziemy wykorzystywać drewno zeszłoroczne, już przesuszone, a nowo kupione pozostanie na kolejny rok. W ten sposób uzyskamy ciągłość prawidłowo wysuszonego drewna o najwyższych parametrach energetycznych dla danego gatunku drzewa.

Gdzie i jak składować drewno

Powstaje jednak pytanie, gdzie trzymać takie ilości drewna? Propozycji jest wiele. Można do tego celu wykorzystać zadaszone wolne, ściany budynków mieszkalnych lub garażu. Jeśli przestrzeń w naszym ogrodzie nam na to pozwala, można postawić domek narzędziowy wraz z drewutnią. Wówczas uzyskamy dodatkowe miejsce na wszelkie narzędzia ogrodnicze, nawozy i kosiarkę. Drewutnie, powinny być także dopasowane do charakteru i wystroju ogrodu. Pod względem kształtu, rodzaju materiału, z którego są wykonane, a nawet sposobu ułożenia szczap drewna. Mogą, zatem przyjmować formy okrągłe, wolnostojące, prostokątne, a nawet mogą tworzyć ściany altan, czy być elementem ogrodzenia.

Autor: mgr Katarzyna Urbańska-Duczyńska

www.flora-serwis.pl

Członek OSTO www.osto.pl

Zapraszamy na szkolenia i warsztaty dla projektantówwww.osto.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Furtka, brama, wejście. 24 pomysłów na drzwi do ogrodu
Projekt ogrodu na planie okręgu
Kiedy odkryć rośliny?

Skomentuj:

Pomysł na drewutnię

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej