Furtka, brama, wejście. 24 pomysłów na drzwi do ogrodu
Drzwi do ogrodu wprowadzają nieco magii i filozofii. Budzą ciekawość - co za nimi znajdziemy i co za nimi zostawiamy.
Styl furki
Metalowa prosta furteczka, a może zdobna, pełna zawijasów, wykuta rękoma najlepszego rzemieślnika, albo drewniana z prostych sztachet, czy wykonana z siatki, tak jak reszta ogrodzenia. Jak różne są ogrody, tak różne mogą być rozwiązania. A może spróbować jeszcze czegoś innego? Modny ostatnio jest styl vintage. Nawiązując do niego można wprowadzić do ogrodu drzwi z rozbiórki starych domów. Najlepiej jeśli są to solidne, drewniane konstrukcje, często z okienkami w szczytowej części. Osadzone na filarach, dopasowane do ogrodzenia, doskonale spełniają swoją funkcję. Co ciekawe, często wyposażone są dużych rozmiarów, piękne klucze, które razem z drzwiami, pamiętają niejedną historię.
Furtka nie tylko w ogrodzeniu
Drzwi jako furtka to jeden pomysł. Ale podobne rozwiązanie można także wprowadzić do środka ogrodu. Podjęcie decyzji o zamontowaniu starych drzwi w różnych fragmentach ogrodowej przestrzeni, wymaga odwagi i przemyślenia. Nasze działanie niewątpliwie zawierają podtekst filozoficzny. Może to trochę odstraszać, ale efekt końcowy jest wart tej decyzji.
Drzwi wprowadzone do ogrodu, wyznaczają nam wyraźny podział na kolejne przestrzenie, podobnie jak drzwi w domu oddzielają poszczególne pokoje. Każdy z pokoi może mieć inny, odmienny charakter i wystrój. Również taki efekt możemy uzyskać w ogrodzie. Kolejne jego fragmenty mogą być zaaranżowane w różnych stylach, kolorach, charakterze. Bez widocznego podziału wyglądałoby to dziwnie, sprawiałoby wrażenie bałaganu. Przy podziale na zakątki i wyraźnym oddzieleniu ich od siebie, unikamy tego problemu. Wręcz przeciwnie, taki ogród jest ciekawszy i chętniej po nim spacerujemy, odkrywając kolejne tajemnice i ciekawostki. Z przestrzeni wypoczynkowej przechodzimy do twórczego działania w ogródku warzywnym, z "zakątka męskiego" z licznymi roślinami iglastymi wędrujemy do "zakątka kobiecego" z kwitnącymi różami, budlejami, kalinami, których aromat przypomina najbardziej ekskluzywną perfumerię.
Kolorystyka drzwi również może być dostosowana do poszczególnych wnętrz. Drzwi mogą być pomalowane w barwie dominującej, jaka pojawia się wśród roślin, w wybranej przestrzeni. Wówczas tworzy się harmonijna całość kompozycyjna. Barwa może być również odmienna, ale należy zachować umiar, by drzwi nie stały się elementem zbyt dominującym. No i pamiętajmy o kluczach, które podkreślają aspekt filozoficzny. A dlaczego? A no dlatego, że przechodzenie z wnętrza do wnętrza, można przyrównać do zamykania i otwierania pewnych etapów życia. Coś zostawiamy za sobą, może o czymś chcemy zapomnieć, a za kolejnymi drzwiami poszukujemy spokoju, ukojenia. Rozpoczynamy nowy etap.
- Więcej o:
Projekt ogrodu w stylu japońskim
Projekt ogrodu: kwiatowy labirynt
Ogród w stylu vintage
Projekt - metamorfoza ogrodu. Harmonijny nowy układ
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?