Kiedy odkryć rośliny?
Czy mogę już odsłonić krzewy i byliny zabezpieczone przed mrozem? Monika G.
Kiedy odkrywać rośliny po zimie?
Wraz ze stopniowym ociepleniem możemy zacząć powoli zdejmować okrycie. Warto jednak śledzić prognozy. Jeśli po krótkotrwałym ociepleniu zapowiadany jest powrót mrozu, to przedwcześnie odsłonięte rośliny mogłyby ucierpieć. Gdy temperatura powietrza stopniowo wzrasta, zdejmujemy gałązki iglaków rozłożone na roślinach i po trochu zgarniamy warstwę kory rozsypanej pod krzewami oraz nad wrażliwymi bylinami. Jeżeli kora okaże się zlodowaciała (wtedy również podłoże jest w podobnym stanie), warto ją polewać wodą, rośliny zaczynają się bowiem budzić do życia i muszą czerpać wodę z ziemi. Dopóki jest zamarznięta, rośliny nie mogą z niej korzystać. W tym wypadku mówimy o "suszy fizjologicznej".
Wygrabiamy też liście spomiędzy roślin. Z wrażliwych drzewek i krzewów zdejmujemy chochoły, maty i agrowłókninę. Kopczyki, które usypaliśmy jesienią wokół róż, teraz ostrożnie rozgarniamy. Wszelkie okrycia pozostawiamy w pobliżu, by móc ich użyć w razie powrotu mrozu.
Z "rozbieraniem" krzewów i bylin nie można się spóźnić, by pod okryciem nie zagrzały się zbytnio i nie zaczęły rosnąć, wypuszczając wiotkie, blade i wrażliwe na chłód pędy.
Ustawione przy roślinach (zwłaszcza przy zimozielonych krzewach liściastych) parawany cieniujące, np. z agrowłókniny, warto pozostawić jeszcze do końca marca. To właśnie o tej porze roku często zdarzają się takie sytuacje, że w ciągu dnia słońce ostro świeci i nagrzewa rośliny, pobudzając je do życia, a w nocy temperatura spada poniżej zera. Takie warunki powodują brązowienie liści. Zacienienie sprawia, że różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są mniejsze, a rośliny mniej są narażone na przemarznięcie.
Cieniówki i resztki okrycia roślin zdejmujemy definitywnie, gdy się na dobre ociepli, zwykle na przełomie marca i kwietnia.
Kiedy odkrywamy róże
Przy różach powinniśmy kierować się ogólną zasadą - o odkrywaniu powinniśmy pomyśleć zaraz po ustąpieniu mrozów i przymrozków. Zwykle to jest druga połowa marca lub początek kwietnia. Trzeba jednak mieć rękę na pulsie i śledzić prognozę pogody. Mniej niebezpieczne jest zbyt wczesne okrycie niż zbyt późne. Róże powinny mieć czas by się zahartować i bezpiecznie wejść w fazę wzrostu.
W pierwszej kolejności okrycia pozbywamy róże pienne, pnące i parkowe.
Róże na działkę? Świetny pomysł
- Więcej o:
Dlaczego szczepimy rośliny?
Wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie. Kiedy sadzi kwiaty wiosenne?
Wiosenne cięcie krzewów
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?