Ziemiórki zwalczanie. Proste sposoby na ziemiórki [Porada eksperta]
Ziemórki? Zauważyłam liczne małe muszki krążące wokół roślin doniczkowych. Jak można się ich pozbyć, nie stosując chemii? Diana Drosińska
Ziemiórki
Rośliny w mieszkaniu zostały zaatakowane przez ziemiórki. W małym nasileniu nie są one szkodnikami - odżywiają się martwą materią roślinną. Problem pojawia się wtedy, gdy rozmnażają się nadmiernie i zaczynają żerować na korzeniach oraz szyjce korzeniowej żywych roślin. Rozwijają się zawsze tam, gdzie jest wilgotno. Ten fakt można wykorzystywać jako metodę walki - przesuszając ziemię w doniczce (tylko w przypadku gatunków roślin, które dobrze to znoszą), doprowadzimy do wyginięcia ziemiórek. Dodatkowo na wierzch ziemi kładziemy kawałek jabłka miąższem w dół. Larwy z przesuszonej ziemi powędrują w kierunku jabłka i wnikną w nie. Co 2 dni zabieramy owoc i wyrzucamy go wraz z larwami znajdującymi się pod nim.
Ziemiórki zwalczanie
Ta metoda wymaga systematyczności. U ziemiórek zwalczamy nie tylko larwy, ale też owady dorosłe i jaja, z których rozwinie się kolejne pokolenie. Głównym sposobem walki z nimi jest higiena - codzienne mycie podstawek doniczek oraz przecieranie miejsc, w których stoją donice z kwiatami, wilgotną ścierką z dodatkiem detergentu.
Ziemiórki lep
Formy latające ziemiórek (muszki) można zabijać np. packą na muchy bądź przyczepić obok roślin żółte tablice lepowe (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Gdy przyklei się sporo szkodników, lepy wymieniamy.
Ziemiórki środek
Spośród metod biologicznych wskazane są: napar z czosnku, tytoniu lub wrotyczu, stosowane do podlewania.
Skomentuj:
Ziemiórki zwalczanie. Proste sposoby na ziemiórki [Porada eksperta]