Szkodniki

 • chrabąszcz majowy

  Chrabąszcz majowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć

  Chrabąszcz majowy, czyli Melolontha melolontha, to owad z rodziny chrząszczy (żukowatych), który często staje się utrapieniem dla ogrodników i rolników. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu insektowi, jego charakterystyce, cyklowi życiowemu oraz metodom zwalczania.

 • Mole spożywcze

  Mole spożywcze

  Mole spożywcze w domu to ogromny problem. Ich pojawienie się to sygnał dla nas by zacząć jak najszybciej działać w kierunku ich eliminacji. Jeśli zobaczyliśmy jednego osobnika w kuchni to znak, że niebawem pojawi się ich... dziesiątki, a nawet setki.

 • Pędraki

  Pędraki w ogrodzie: Poznaj skuteczne metody walki z nimi

  Ogród to miejsce, gdzie pragniemy cieszyć się pięknem kwitnących roślin, bujną zielenią i harmonią przyrody. Niestety, pędraki mogą stanowić poważne wyzwanie dla utrzymania tego rajskiego ogrodowego krajobrazu. W artykule tym dowiesz się, jak rozpoznać obecność pędraków, dlaczego są one uciążliwe, a przede wszystkim jak skutecznie się ich pozbyć.

 • Odwar z piołunu możemy przygotować z jego świeżych liści i pędów albo z suszonych.

  Ekologiczne zwalczanie gąsienic [PORADA EKSPERTA]

  Mój ogródek graniczy ze starym zapuszczonym sadem. I chyba to z niego przenoszą się do mnie liczne gąsienice zjadające moje rośliny ozdobne. Muszę z nimi walczyć, lecz nie chciałabym stosować środków chemicznych... Izabela Gryń

 • Szerszeń europejski

  Szerszenie mogą być niebezpieczne. Jak uchronić się przed ich ugryzieniem i skutecznie pozbyć gniazda

  Użądlenia szerszeni mogą być naprawdę groźne, zwłaszcza dla osób uczulonych na ich jad i małych dzieci. Podpowiadamy jak pozbyć się tych owadów i ustrzec się przed ugryzieniem.

 • Turkuć podjadek

  Turkuć podjadek

  Turkucie to gatunek polifagiczny, występuje najliczniej na terenach wilgotnych, w inspektach i w szklarniach. To największe owady występujące w Polsce. Larwy i osobniki dorosłe drążą podziemne korytarze, podrywając przy tym młode rośliny, które więdną i zasychają, przegryzają i wygryzają młode korzenie i bulwy roślin. Są groźne tylko w dużej ilości.

 • Przędziorek (Tetranychidae)

  5 szkodników w ogrodzie. Jak sobie z nimi radzić?

  Szkodniki w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. Kiedy pojawiają się na naszych ukochanych i wypielęgnowanych roślinach głowimy się z kim mamy nieprzyjemność i jak się go jak najszybciej pozbyć. Oto 5 szkodników najczęściej występujących w ogrodzie

 • Mrówki broniąkolonii mszyc przed biedronką - ich wrogiem - bo też korzystają z rosy miodowej.

  Mszyce. Jak pozbyć się mszyc? Sprawdzone sposoby na mszyce

  Mszyce to prawdziwe utrapienie ogrodników. Powinniśmy je zwalczać jak najszybciej, bo ograniczają wzrost roślin i mogą przenosić choroby wirusowe. Do wyboru mamy domowe sposoby jak i skuteczne preparaty na mszyce.

 • Mole

  Mole

  Mole potrafią uprzykrzyć życie każdemu, zwłaszcza gdy dobiorą się do ulubionego swetra, sukienki lub też zaczną baraszkować w naszej kuchni. Jak tylko zauważymy choć jednego z nich trzeba natychmiast zacząć działać.

 • Zdrowe liście winorośli nie mają żadnych plam. Te na zdjęciu przebarwiają się jesiennie.

  Przędziorki. Jak się pozbyć przędziorków

  Najgroźniejszymi i najczęściej występującymi szkodnikami wśród roztoczy są przędziorki, ale rośliny są niszczone także przez inne gatunki z tej grupy.

 • Żółte lepy eliminują sporą część latających form ziemiórek, ale oprócz nich trzeba zastosować też inne sposoby.

  Ziemiórki zwalczanie. Proste sposoby na ziemiórki [Porada eksperta]

  Ziemórki? Zauważyłam liczne małe muszki krążące wokół roślin doniczkowych. Jak można się ich pozbyć, nie stosując chemii? Diana Drosińska

 • Czasami mrówki uszkadzają owoce lub pąki kwiatów, chcąc dostać się do smakowitego soku czy nektaru.

  Mrówki w ogrodzie, czyli jak skutecznie pozbyć się mrówek

  Mrówki w naturze są niezbędne - to darmowy serwis sprzątający, a ich pracowitość jest wręcz przysłowiowa. W ogrodzie jednak często zaczynają przeszkadzać. Co wtedy robić?

 • Dursban

  Dursban - jak stosować preparat na pędraki?

  Chyba nie ma ogrodnika który nie miał by w sowim doświadczeniu problemów z żarłocznymi gąsiennicami i pędrakami owadów niszczącymi korzenie czy liście roślin. Na rynku jest skuteczny środek, który jest w stanie je powstrzymać. Podpowiadamy jak i kiedy stosować Dursban 480 EC.

 • Mrówki na pąkach peonii nie są niczym groźnym, jeśli na roślinie nie pojawiły się także mszyce - prawdziwe szkodniki, które wysysają soki z roślin

  Mrówki na piwonii [Porada eksperta]

  Czy powinnam się niepokoić mrówkami spacerującymi po pąkach kwiatowych piwonii? Czy nie wyrządzają roślinie krzywdy? Magdalena Kęsicka

 • Motyl

  Gąsienice w ogródku. Gąsienice zjadające liście warzyw

  Gąsienice czyli larwy wielu owadów potrafią doszczętnie ogołocić roślinę. Ale gąsienice najpiękniejszych motyli, np. rusałek czy pazi, nie stanowią dla nich większego zagrożenia.

 • x

  Skuteczne sposoby na walkę z ślimakami [Ekspert radzi]

  W ogrodzie mam plagę ślimaków. W jaki sposób mogę je zwalczyć, nie narażając jednocześnie kotów na zatrucie preparatami rozsypanymi przeciw tym mięczakom? Pyta: Agnieszka Walczak

 • Kret europejski (Talpa europaea) to zwierzę objęte w Polsce częściową ochroną.

  Krety i nornice. Szkodzą czy pomagają?

  Internet pełen jest przepisów na szybkie i bezwzględne pozbycie się kreta i nornicy, lecz zastanówmy się, czy stosując trującą chemię, nie wyrządzamy sobie dużo większej szkody.

 • liście

  Szkodniki liści

  Już od początku sezonu rośliny narażone są na atak rozmaitych chorób i szkodników. Amatorów rozwijających się liści jest wielu.

 • szkodniki roślin

  Zwalczanie szkodników roślin

  Gdy pięknie krzewiące się rośliny lub efektowny trawnik nagle tracą na urodzie, pierwszymi podejrzanymi są szkodniki. Czasem możemy je zobaczyć gołym okiem, często jednak wróg jest podstępny i swą ?krecią? robotę wykonuje pod ziemią.