Pepino - hiszpański ogórek
Pepino – nowy gość w naszych ogrodach i na sklepowych półkach. Pepino to po hiszpańsku ogórek. Młode owoce rzeczywiście smakują jak ogórki, dojrzałe zaś - jak melony! Owoce pepino, pochodzącej z Ameryki Południowej krzewiastej byliny, od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w sprzedaży. Są zbliżone wielkością do awokado, kształtu owalnego z nieco zaostrzonym końcem.
Popularnie nazywana melonową gruszką roślina to spokrewniona z pomidorem, papryką i ziemniakiem psianka melonowa (Solanum muricatum), bardzo popularna w krajach Ameryki Południowej. Tworzy dość grube, ale wiotkie pędy o długości do metra i rośnie jako pnącze. Jej młodych owoców o smaku i zapachu ogórka używa się w kuchni jako warzywo. Dojrzałe stają się miękkie, nabierają aromatu melona lub ananasa. Są doskonałe na deser lub słodką przekąskę.
Jak wygląda owoc pepino?
Najczęściej można spotkać pepino należące do odmian o żółtawej, gładkiej skórce pokrytej ciemnymi, purpurowymi pręgami. Istnieją także odmiany dające owoce o bardziej wydłużonym kształcie, okrągłe lub do złudzenia przypominające bakłażana.
Pepino pochodzenie
Nazwa handlowa pepino pochodzi z języka hiszpańskiego i w oryginalnej wersji brzmi "pepino dulce" – co oznacza słodkiego ogórka. Takie imię nadali roślinie hiszpańscy odkrywcy. Owoc ten zanim osiągnie pełną dojrzałość rzeczywiście przypomina nieco zapachem i smakiem ogórki które znali oni z ojczyzny.
Jego polska nazwa botaniczna zdradza do jakiej rodziny należy – Psianka melonowa. Do Psiankowatych należą gatunki takie jak pomidor, bakłażan, ziemniak czy papryka. Obecnie uprawy psianki melonowej prowadzone są również w Europie min.we Francji, Holandii, Hiszpanii i we Włoszech. Została ona udomowiona przez mieszkańców andyjskich wyżyn jeszcze przed przybyciem konkwistadorów.
Pepino w naturze
W naturze jest to roślina wieloletnia dorastająca do ok. 2 m. Ma formę rozgałęzionego krzewu o ciemno-zielonych liściach w kształcie lancetowatym lub jajowatym. Ma dość duże, samopylne kwiaty o walorach dekoracyjnych. Są białe o pięciu płatkach, bardzo podobne do kwiatów ziemniaka, z fioletowym paskiem i kontrastującym żółtym środkiem.
Pepino nasiona
Również w warunkach naszego klimatu możemy spróbować uprawiać pepino. Rośnie zarówno w pojemnikach jak i w gruncie. Polskie firmy nasienne oferują nasiona pepino i najłatwiej jest je kupić przez internet. Nie liczmy jednak, że w kolejnym sezonie będziemy mogli skorzystać z własnych nasion gdyż rzadko formują się w owocach.
Pepino uprawa w Polsce
Do uprawy możemy podejść podobnie jak do uprawy pomidorów.
- W marcu powinniśmy zacząć od rozsad w ogrzewanym pomieszczeniu. Wyższa wilgotność przyśpiesza kiełkowanie, które może trwać 2-3 tygodnie.
- Na początku pojemniki możemy przykryć szkłem lub folią.
- Później postępujemy jak w przypadku pomidorów.
- Młode rośliny można wysadzać do gruntu po tym jak minie zagrożenie przymrozkami (II-ga połowa maja).
Gdzie posadzić pepino?
Pepino jest rośliną światłożądną i preferuje wyższe temperatury (do 30 stopni C). Dlatego wybierać należy miejsca słoneczne.
Pepino w tunelu lub szklarni
Aby zwiększyć szanse na powodzenie w uprawie pepino najlepiej jest dla tej rośliny zarezerwować miejsce w szklarni lub tunelu foliowym. Pamiętać jednak należy o wietrzeniu w gorące dni. Zbyt wysokie temperatury nie sprzyjają wzrostowi i owocowaniu. Mogą powodować opadanie kwiatów. Jeśli nie mamy tunelu wybierzmy miejsce zaciszne, ciepłe, w pobliżu południowej ściany.
Miechunka - inni egzotyczni krewni
Uprawa pepino na balkonie
Można próbować uprawy w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Pepino gleba, podlewanie i nawożenie
Pepino preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i próchniczne o odczynie 6,5-7,5 pH. System korzeniowy jest płytki dlatego wskazane jest ściółkowanie. Pomaga to zachować optymalną wilgotność. Jest to szczególnie ważne na początku sezonu wegetacyjnego. W czasie kiedy owoce zaczynają dojrzewać możemy podlewać już nieco mniej. Jako nawóz możemy stosować dobrze rozłożony obornik lub gotowe nawozy do pomidorów. Należy jednak pamiętać, że pepino ma mniejsze zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niż pomidory.
Pepino zabiegi pielęgnacyjne
Podobnie jak w przypadku pomidorów palikowanie wpływa korzystnie na wzrost plonów. Zaleca się również prowadzenie na dwa pędy oraz usuwanie pędów bocznych i dolnych liści.
Pepino owoce
Na dojrzałe owoce możemy liczyć po 5 miesiącach od posadzenia czyli pod koniec lata. Są soczyste, mają one smak podobny nieco do melona z lekkim posmakiem ogórka. Nie są jednak tak słodkie jak melony. Miąższ, zwykle żółty lub pomarańczowy, przypomina nieco strukturą pomidora.
Pepino zbiory
Nie całkiem dojrzałe owoce możemy traktować jak warzywo i bez obierania dusić gotować oraz smażyć. Natomiast dojrzałe nadają się do jedzenia na surowo, jako dodatek do sałatek i surówek oraz do sporządzania przetworów na zimę. Ich skórka jest twardsza i należy ją obrać podobnie jak w przypadku zwykłego melona. Jeśli zależy nam na tym by były naprawdę słodkie nie śpieszmy się zbytnio ze zbiorami. Poczekajmy aż skórka będzie rzeczywiście żółta. Ponieważ owoce łatwo ulegają uszkodzeniom podczas zbiorów, należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Mogą być przechowane przez kilka dni w temperaturze pokojowej lub w lodówce (ok 5 st. C) przez 2 – 3 tygodnie.
Pepino właściwości
Owoce pepino są niskokaloryczne. Zawierają dużo witaminy C, są także bogatym źródłem błonnika, beta-karotenu i przeciwutleniaczy.
Pepino choroby - Wirus mozaiki
W latach 70-tych XX w. zidentyfikowano wirusa mozaiki liściowej pochodzącego od pepino. Po 20latach stwierdzono jego obecność w Europie Zach. a w 2002 pojawił się na uprawach w Polsce. Powoduje min. marmurkowatość owoców i ich pękanie. Najbardziej zagraża on pomidorom w uprawach szklarniowych. Szczególnie dotyczy to okresu zimowego kiedy roślinom nie służą zbyt mała ilość światła i niższe temperatury.
Pepino uprawa na balkonie
Nasiona wysiewamy na początku marca na okiennym parapecie. Młode siewki przepikowujemy do większych doniczek. W połowie maja, po zahartowaniu, najlepiej umieścić je na słonecznym balkonie, bo tam będzie im cieplej niż w gruncie. Pamiętajmy jednak, że skwar powyżej 30°C źle wpływa na zawiązywanie się owoców. Rośliny albo podpieramy, albo pozwalamy im zwieszać się z pojemników. Żeby owoce były duże, należy pozostawić tylko 2-3 silne pędy. Owoce na roślinie potrzebują 4 miesięcy, żeby dojrzeć. Po zerwaniu już nie "dochodzą" i nie zmieniają smaku.
Pepino cena
Nasiona pepino produkują nasze rodzime firmy - można je kupić w dużych sklepach ogrodniczych w cenie 6-9 zł.
Skomentuj:
Pepino - hiszpański ogórek