Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miechunka - inni egzotyczni krewni

Redakcja

Pepino (Solanum muricatum) - jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie
Pepino (Solanum muricatum) - jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie
Fot. Shutterstock
  • Pepino (Solanum muricatum) - jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie; jej ślady znaleziono w Peru w wykopaliskach z 2 tys. lat p.n.e. Uprawiana dziś na skalę produkcyjną w Kolumbii i Boliwii. Owoce owalne (10-15 cm długości), z lekko zaostrzonym końcem, w kolorze od jasnej zieleni po kremowo-pomarańczowy, z nierównym wzorkiem fioletowych smug. Smak zróżnicowany - od "wytrawnego" przypominającego ogórek po wybitnie deserowy - ananasowo-melonowy. Typowy składnik zapiekanek i salsy. Uprawa pod folią lub w gruncie (jak papryka czy pomidory).

  • Naranjilla, lulo (Solanum quitoense) - pochodzi z wilgotnych wyżyn Ekwadoru. Owoce żółte, omszone (3-5 cm średnicy) dotknięte tracą włoski i wyglądają jak małe pomarańcze. Soczysty zielony miąższ jest kwaskowaty i orzeźwiający, robi się z niego soki. Nasiona kiełkują po 7 miesiącach, owoce dojrzewają bardzo długo. Uprawa w szklarni.

  • Jilo (Solanum gilo), z Afryki Środkowej, uprawiane jest w Nigerii i Brazylii. Owoce wielkości jajka (przypominają małą oberżynę, podobnie też się je przyrządza) zbiera się zielone. Dojrzałe, ceglastoczerwone nabierają goryczki. Uprawa pod osłonami.

  • Pomidor porzeczkowy (Lycopersicon pimpinellifolium) - ang. currant tomato, najmniejszy pomidor na świecie. Jego słodkie, aromatyczne, zebrane w grona owoce mają 5-10 mm średnicy i są bardzo dekoracyjne. Do uprawy w pojemnikach, na balkonach.

    Zobacz projekt:

    Delicje z Peru w Twoim ogrodzie    Więcej o:

Skomentuj:

Miechunka - inni egzotyczni krewni