Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rozmnażanie lawendy. Jak i kiedy można rozmnażać lawendę?

Katarzyna Jodłowska
Starsza kępa lawendy. Aby otrzymać tak gęste rośliny, trzeba je corocznie przycinać. - Fot. SHUTTERSTOCK

Rozmnażanie lawendy nie należy do trudnych zabiegów. Istnieje kilka skutecznych technik rozmnażania jej. Ostatniej wiosny posadziłam w ogródku lawendę wąskolistną. Rośnie tak ładnie, że chciałabym ją rozmnożyć i utworzyć z niej szpaler przy dróżce. Jak to zrobić?

Lawenda to chyba jedna najchętniej uprawianych roślin w Polsce i wcale się nie ma co temu dziwić bo nie dość że pięknie kwitnie to jeszcze obłędnie pachnie. Pochodzi ona z rodziny jasnotowatych, z obszaru śródziemnomorskiego - regionów Hiszpanii, Portugalii, Francji oraz Północnej Afryki. Jej nazwa pochodzi od słowa "lavare" czyli myć, przemywać.

Rozmnażanie lawendy z pędów

Prawidłowa pielęgnacja lawendy wymaga przycinania jej przekwitłych pędów latem. Wówczas będą pięknie kwitły. Ścięte pędy możemy suszyć i wykorzystać jako dekorację lub skuteczny środek na mole. Kolejne cięcie przypada wiosną by nadać im piękny kształt. Lawenda najlepiej wygląda w grupie więc ucieszy Was wiadomość, że można ją rozmnożyć za pomocą wierzchołkowych sadzonek pędowych.

Rozmnażamy lawendę

Rozmnażanie lawendy wiosną

Pod koniec lata lub na początku jesieni lub wiosną z młodych silnych roślin pobieramy wierzchołkowe pędy o długości 7-10 cm. Takie sadzonki umieszczamy w mieszance torfu z perlitem. Można wspomóc się ukorzeniaczem.

Rozmnażanie lawendy przez sadzonki

Rozmnażanie lawendy z nasion

Nasiona lawendy dojrzewają późnym latem. Może je Pani teraz zebrać, a jesienią wysiać na rozsadniku albo w dużej skrzynce z piaszczysto-torfowym podłożem. Siewki wzejdą na wiosnę, gdy tylko zrobi się ciepło. Wtedy pikujemy je do małych doniczek. Gdy osiągną wysokość ok. 5 cm, skracamy ich wierzchołki (uszczykujemy), by się rozkrzewiły. Pierwszą zimę rośliny powinny spędzić w doniczkach zagłębionych w glebie i pod przykryciem z gałązek iglaków (z wyjątkiem świerka) lub agrowłókniny. Na miejscu stałym sadzimy je w kwietniu lub w maju. Siewki mogą mieć zróżnicowaną wysokość, dlatego utworzony z nich szpaler trzeba równo przycinać.

Jak można rozmnożyć rośliny? Sposoby na samodzielne rozmnażanie roślin

Rozmnażanie lawendy przez odkłady

Lawendę można także rozmnażać przez kopczykowanie. W tym celu w sierpniu przysypujemy roślinę lekkim podłożem do połowy jej wysokości i pilnujemy, żeby cały czas było ono stale wilgotne. Następnego roku w kwietniu rozgarniamy kopczyk i odcinamy te gałązki, które wytworzyły korzenie.

Po przycięciu wierzchołków sadzimy rośliny w wybranym miejscu. Uzyskane w taki sposób rośliny mają wyrównany wzrost.

Rozmnażanie lawendy przez podział

Lawendę można rozmnożyć przez podział kęp. Rośliny ostrożnie wykopujemy
na początku jesieni i dzielimy sekatorem na klika części tak, aby każda z nich
miła silne i duże korzenie. Takie sadzonki umieszczamy w ziemi.

Byliny. Jak rozmnażać rośliny wieloletnie?

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród uporządkowany z lawendą i różami
Ogród w stylu śródziemnomorskim
Żywe Muzeum Lawendy - to może być Twoje miejsce.

Skomentuj:

Rozmnażanie lawendy. Jak i kiedy można rozmnażać lawendę?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej