Co dolega fiołkom? Dlaczego odbarwiają się ich liście?
Najniżej położone liście moich fiołków afrykańskich w dziwny sposób się odbarwiają. Czy może to być związane z niewłaściwą pielęgnacją tych roślin? Pyta: Krystyna Kordyla
dr. WOJCIECH SŁOMKA, fitopatolog
W uprawie fiołków istotną rolę odgrywa woda. Podłoże, w którym rosną, musi być przez cały czas lekko wilgotne, ale nie za mokre, bo wówczas korzenie zaczną zagniwać. Szkodzi im nawet jednokrotne przelanie.
Rośliny te podlewamy do podstawek niezbyt twardą wodą o temperaturze pokojowej. Nie zwilżamy ich liści, aby nie zaczęły gnić.
Na przesłanych przez Panią liściach zauważyłem objawy problemów z gospodarką wodną. Stan komórek wykazał przebyty stres wodny, który był spowodowany albo przelaniem, albo brakiem odpowiedniej wilgotności w glebie. Ponadto podejrzewam, że ucierpiały również korzenie i roślina będzie potrzebowała czasu, aby w pełni się zregenerować. W takim stanie fiołki mają również problem z pobieraniem substancji odżywczych. Ja uratowałem kiedyś swoje rośliny preparatami na bazie wyciągu z humusu, pochodzącymi z hodowli dżdżownic.
Ponadto fiołki są wymagające co do temperatury powietrza. W ich uprawie panuje zasada, że lepsza jest niższa temperatura, ale stała, niż jej wahania w ciągu doby. Najniższa dopuszczalna temperatura dla fiołków wynosi 12°C. W chłodzie ich rozwój zostanie z pewnością zahamowany.
Fiołki nie tolerują też bezpośredniej ekspozycji na słońce - silne promienie słoneczne mogą je poparzyć. Dlatego ustawiamy rośli-ny w miejscach z rozproszonym światłem, a w zimie odsuwamy od zimnych okien i parapetów.
Skomentuj:
Co dolega fiołkom? Dlaczego odbarwiają się ich liście?