Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Groźna choroba różanecznika

Wojciech Słomka

Liście mojego różanecznika zaschły na jednej gałęzi, teraz widzę zmiany i na innych pędach. Co to za choroba? Czym można ją zwalczyć? Pyta: Anna Gwiazda

WARTO ZADBAĆ o zdrowie różanecznika, by kwitł obficie. Poniżej: pędy krzewu zaatakowane przez grzyby Phytophtora.
WARTO ZADBAĆ o zdrowie różanecznika, by kwitł obficie. Poniżej: pędy krzewu zaatakowane przez grzyby Phytophtora.
Fot. HHelene shutterstock

 

Wojciech Słomka

Wojciech Słomka: Analiza nadesłanych liści pod mikroskopem wykazała, że rododendron został zaatakowany przez grzyb Phytophthora citricola, który u różaneczników odpowiada za rozwój dwóch chorób - fytoftorozy oraz zarazy pędów różanecznika.

To właśnie zaraza zaatakowała Pani okaz. Choroba ta szybko opanowuje roślinę i powoduje jej wyniszczenie. Przede wszystkim atakowane są liście na starych pędach. Następnie po kilku tygodniach (zwykle po kwitnieniu) liście opadają. Potem choroba przenosi się na liście młode i stożki wzrostu. Mogą one nagle opadać także w sytuacji, kiedy rośliny są przez długi czas przesuszone lub zbytnio zalane. Nagłe zrzucanie liści zainfekowanych zarazą pędów powodują także wiosenne przy-mrozki. Bardzo silna infekcja objawia się zupełnym ogołoceniem gałęzi. Tak mocno porażone okazy trzeba usunąć i spalić.

Leczenie będzie polegać na opryskaniu rośliny środkami chemicznymi, przede wszystkim Topsinem M 500 SC. Trzeba też nabyć jeden z następujących środków: Proplant 722 SL, Previcur Energy 840 SL, Gwarant 500 SC albo Dithane Neo Tec 75 WG i stosować go naprzemiennie z Topsinem co 7-10 dni. Dwa razy stosujemy Topsin i dwa razy wybrany preparat.

Zarodniki grzybów Phytophthora mogą infekować również inne rośliny. Dlatego też, jeśli na sąsiednich krzewach lub bylinach zauważy Pani zasychające pędy lub plamy podobne do tych na różaneczniku, to takie rośliny trzeba także dokładnie opryskać.

Profilaktycznie proszę unikać polewania wodą liści - jej strumień należy kierować do gleby, bo ta choroba przenosi się z wodą lub wiatrem na inne okazy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Groźna choroba różanecznika