Jak zniechęcić sarny do obgryzania kory
Na działce letniskowej posadziłem kilka jabłoni. Niestety, sarny z pobliskiego lasu ogryzają korę. Jak je zniechęcić do moich drzewek? Piotr Rybarczyk
Piszcie do nas, jeśli macie problem. Nasi eksperci są do Waszej dyspozycji. Odpowiedzi przyślemy e-mailem, a wybrane zagadnienia opublikujemy na łamach pisma.
Radzi: Kacper Kowalczyk
Sarny, daniele, jelenie a nawet łosie - czyli ssaki należące do grupy przeżuwaczy - mogą zimą i na przedwiośniu ogryzać korę drzew. W tym okresie zwierzęta te mają po prostu za mało pożywienia, a ogryzanie drzew dostarcza im niezbędnych soli mineralnych.
Takie zjawisko to prawdziwa udręka dla właścicieli sadów, na szczęście istnieją skuteczne sposoby zabezpieczenia drzew.
Jednym z nich jest postawienie na skraju ogrodu czy sadu tzw. lizawki, którą regularnie będziemy uzupełniać, kładąc tam bloki soli - podobnie jak to czynią leśnicy przy leśnych paśnikach.
Po drugie można zastosować tzw. repelenty - substancje chemiczne, którymi smarujemy korę. Wydzielają one zapach nieprzyjemny dla zwierząt, skutecznie zniechęcając przeżuwacze do ogryzania drzewa, a przy tym nie wyrządzając krzywdy zwierzętom.
Jeszcze inną metodą jest zastosowanie osłonki, którą owijamy pień. Ma to jednak jeden minus: może hamować wzrost drzewa.
Na szczęście naukowcy wpadli na pomysł, jak udoskonalić tę koncepcję. Wystarczy użyć tzw. perforowanych rulonów, czyli siatki o dosyć małych oczkach, którą rozstawia się w pewnej odległości od pnia. Taka konstrukcja uniemożliwia zwierzętom dostęp do drzew i ogryzanie kory, dzięki czemu rezygnują one z odwiedzania ogrodu.
Skomentuj:
Jak zniechęcić sarny do obgryzania kory