Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Co robić w ogrodzie w październiku

Katarzyna Trzcielińska, Budowlany.pl

W październikowym ogrodzie rośliny szykują się już do zimy. Opadające liście, chłodne i dżdżyste dni przypominają, że lato dawno już za nami. Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie nie musimy nic robić, wręcz przeciwnie.

Październik to dobra pora na nawożenie naszego ogrodu. Możemy tu zastosować kompost lub nawóz fosforowy, czy potasowy. Nawozy rozkładamy wokół drzew oraz krzewów i płytko mieszamy z ziemią.

Drzewa i krzewy.

Październik to ostatni czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych. W miejscu, gdzie chcemy posadzić roślinę wykopujemy dołek, warto do niego wsypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Pamiętajmy, aby po posadzeniu starannie podlać rośliny.

Byliny i rośliny cebulowe.

Październik to dobra pora na dzielenie i sadzenie bylin. W tym miesiącu sadzimy konwalie, wybierając dla nich miejsce półcieniste bądź zacienione, na przykład pod drzewami. Kłącza konwalii sadzi się 2 cm pod ziemią w rzędach oddalonych od siebie o 20-25 cm, w odstępach w rzędzie 3-4 cm. Pamiętajmy jednak, że przesadzać je można tylko z ogrodów, bo te leśne są pod ochroną. W tym miesiącu sadzimy także cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, tulipanów, lilii, bulwki krokusów oraz iksje (po pierwszych przymrozkach miejsca, gdzie są posadzone przykrywamy 2-4 centymetrową warstwą kory lub torfu).

Trawnik.

W październiku pamiętajmy też o trawniku, który co najmniej dwa razy kosimy. Jeśli jest sucho - podlewamy. Po skoszeniu możemy rozłożyć na trawniku cienką (około 0,5 cm) warstwę dojrzałego kompostu przesianego przez siatkę o oczkach średnicy 1 cm.

Oczka wodne.

W tym miesiącu przycinamy zwiędnięte pędy roślin rosnących przy zbiornikach i oczkach wodnych. Dno małych zbiorników oczyszczamy z mułu. Wymieniamy przed zimą część wody i rozciągamy nad powierzchnią stawu siatkę zatrzymującą opadające z drzew liście. Jeśli zapowiadane są spadki temperatury poniżej 0°C, wrażliwe na mróz rośliny opuszczamy w koszach na dno stawu. Jeśli zbiornik ma mniej niż 1 m głębokości, rośliny umieszczamy w pojemnikach z wodą i przenosimy do widnych i chłodnych pomieszczeń. Niektóre rośliny wodne, na przykład piscja, salwinia, hiacynt wodny, nie przetrwają zimy w zbiorniku wodnym na zewnątrz, nie są bowiem mrozoodporne. Jeśli chcemy zachować je do następnego sezonu należy je wyłowić i przechować w pojemniku z wodą ustawionym w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 15-18°C.



Autor: Katarzyna Trzcielińska

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaki wybrać nawóz?
Jak wiosną nawozimy iglaki
Nawóz do tui - jaki wybrać?

Skomentuj:

Co robić w ogrodzie w październiku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej