Na działce o powierzchni 860 m kw., pośród zabudowy domów jednorodzinnych, miał powstać uporządkowany nowoczesny ogród, w którym rządziłaby geometria
1 z 5Plan nasadzeń - Fot. Joanna Ułamek
2 z 5C Zieloną kompozycję rozwesela dorodny klon palmowy o intensywnie purpurowych liściach - Fot. Joanna Ułamek
3 z 5Projekt i wykonanie Joanna Ułamek tel. 727 534 280 www.agrogarden.pl - Fot. Archiwum prywatne
4 z 5B Z tyłu domu znajduje się trawnik przedzielony dywanem roślin okrywowych i kulami bukszpanu - Fot. Joanna Ułamek
5 z 5A Klinkierowy taras został otulony podwyższonymi rabatami pełnymi kwitnących krzewów i bylin - Fot. Joanna Ułamek
Ten ogród położony w jednej z dzielnic Poznania - Strzeszynie Greckim - powstał w roku 2007. Właścicielom zależało na stworzeniu wizualnej zasłony z roślin, chcieli jednak uniknąć odgradzania się od świata rzędem żywopłotu z tui na całym obwodzie działki. We frontowej części ogrodu znajduje się ponadmetrowy spadek terenu, z którego właściciele nie byli zadowoleni. Postanowiłam to wykorzystać i stworzyć ogród w donicach. Dzięki temu zniwelowałam różnicę poziomów, "wyprostowałam" trawnik, na czym zależało właścicielom, założyłam wgłębnik ukryty przed wzrokiem sąsiadów i osłoniłam taras roślinnymi kompozycjami na podwyższonych rabatach.
WIDOK OD FRONTU
Dom jest nieco odsunięty od ulicy, schowany w głębi ogrodu. Od frontu przylega do niego garaż, wyraźnie oddzielony od bryły budynku. Do domu można wejść wprost z ulicy.
Podążając kamienną ścieżką wzdłuż ściany garażu pod drewnianym trejażem porośniętym bluszczem, dochodzi się do głównego wejścia i rozległego tarasu. Drugi trejaż opleciony glicynią znajduje się z boku domu. Tam latem właściciele wystawiają meble ogrodowe, na których wypoczywa cała rodzina. Dla umilenia odpoczynku nieopodal tego zakątka zaaranżowałam grupę kwitnących letnich bylin (krwawnica, ostrogowiec, irysy, krwawnik, łubin). Wszystkie nawierzchnie w ogrodzie harmonizują z elewacją budynku oraz z klinkierowymi donicami.
OGRÓD WE WGŁĘBNIKU
Wprost z tarasu po kilkustopniowych schodach dochodzi się do małego ogródka położonego w niewielkim zagłębieniu. Rządzi tam geometria. W kwadratowych i prostokątnych donicach zaplanowałam kompozycje zimozielonych roślin atrakcyjnych przez cały sezon. Środek zajmuje niewielki skrawek idealnie równego trawnika. Podczas prac ziemnych ekipa znalazła ogromny sześciotonowy głaz, który za pomocą dźwigu został przeniesiony na skraj trawnika i teraz służy jako element ozdobny, w nocy podświetlony lampami.
ZA DOMEM
Z tyłu domu znajduje prostokątny pas trawnika przedzielony w połowie poprzecznym pasem, który zdobią ogromne kule z bukszpanu otoczone zimozielonym barwinkiem. Wzdłuż ogrodzenia rosną odmiany różaneczników i drzew o kolumnowym pokroju, m.in. buk 'Rohan Obelisk', grab 'Frans Fontaine' czy jarząb 'Fastigiata'. Zastosowane tu gatunki rytmicznie się powtarzają.
Skomentuj:
Projekty ogrodów: miejska geometria