Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt ogrodu: w zaciszu jodeł

Tekst Katarzyna Jodłowska

Na działce o powierzchni 1000 m2 miał powstać ogród z dużą ilością wolnej przestrzeni, ale zarazem przytulny i kameralny. Niewymagający wiele opieki, ale bez nadmiaru roślin zimozielonych

Projekt ogrodu w zaciszu jodeł
Projekt ogrodu w zaciszu jodeł
Fot. Archiwum projektantki
Ogród znajduje się na obrzeżach Głogowa, w osiedlu wolnostojących domków. Dookoła pola uprawne i łąki. Właściciele - małżeństwo z nastoletnią córką - wiedzieli, że chcą w nowym miejscu stworzyć przytulny ogród pełen roślin. Nie byli ich znawcami, więc pozostawili mi całkowitą swobodę ich doboru. Postawili jednak inne wymagania. Chcieli, by ogród był atrakcyjny przez cały rok, a widok roztaczający się z tarasu i okien cieszył oko nawet zimą. Oboje są aktywni zawodowo i pozostaje im mało czasu na zabiegi pielęgnacyjne, nie mogły to być więc gatunki zbyt wymagające. Od razu wiedziałam, że zaplanuję w tym ogrodzie dużo ozdobnych traw.

NA TLE DOMU

Dom znajduje się w centralnej części działki. Jego bryła jest klasyczna, ale zajmuje dużo przestrzeni, dlatego ogród chciałam tak zaprojektować, aby był jednocześnie tłem i uzupełnieniem bryły budynku. Całość miała być spójna i harmonijna.

Łagodne linie rabat poprowadziłam w taki sposób, żeby nawiązywały do faliście poprowadzonych granitowych ścieżek wokół domu, swobodnie zmierzających w stronę bramy wjazdowej. Szarości granitowych nawierzchni dobrze komponują się z elewacją domu i opaską wypełnioną dolomitowymi otoczakami.

OD FRONTU

Ogród dzieli na dwie części podłużna bryła budynku. Od strony wejścia zaplanowałam podjazd oraz rozległy aksamitny trawnik poprzecinany wstęgami ścieżek. Na samym środku można podziwiać okazałą jodłę kalifornijską i oryginalną rabatę z zielonymi kulami żywotnika 'Danica' oraz lawendą wąskolistną. Cała działka osłonięta jest murem, po którym wspinają się bluszcze, winobluszcze i powojniki. Pod ogrodzeniem ciągną się pasy roślin "ocieplające" zimną powierzchnię ogrodzenia.

PRZY TARASIE

Na tyłach domu znajduje się duży okrągły taras wyłożony jasnobeżową terakotą. Wokół niego rosną kępy kostrzew, wydmuchrzycy, trzcinnika i bambusów. By podkreślić urok różnobarwnych traw, zaproponowałam tu dwie odmiany karmnika ościstego o żółtych i białych kwiatkach. Taka kompozycja uprzyjemnia domownikom wypoczynek przy tarasie, nie zasłaniając widoku na ogród.

TAM, GDZIE BIEGNIE ŻYCIE

W drugiej części ogrodu trawnik stanowi otwartą, słoneczną przestrzeń. Otaczają go drzewa i krzewy w stonowanej kolorystyce zatopione w łagodnych falach rabat. By rozweselić domowników, wiosną na trawniku zaplanowałam kolorowe narcyzy i krokusy.

W najdalszej części ogrodu zaprojektowałam drewnianą altanę otoczoną rabatą z traw. Umieściłam tu trawy o najbardziej niezwykłych kolorach, od niebieskiej kostrzewy sinej 'Bergsilber' aż po intensywnie czerwone imperaty cylindryczne 'Red Baron'. Ich połyskujące liście nie tylko migoczą w promieniach słońca, ale także szumią kojąco na wietrze.

W tej części ogrodu pomiędzy jodłami i sosnami ukryłam również niezbędny właścicielowi składzik na narzędzia. Dla pani domu zaplanowałam żwirowy placyk z suszarką na bieliznę. Właściciele nie zapomnieli o innych użytkownikach ogrodu - zamontowali również karmnik dla ptaków.

Zachętą do korzystania z uroków ogrodu nocą są zamontowane w gruncie pojedyncze światła punktowe. Oświetlają one sylwetki roślin, tworząc niezwykły nastrój i zachęcając do nocnych spacerów.

Mała architektura

A podjazd

B śmietnik

C taras

D altana

E składzik na narzędzia

Plan nasadzeń

1 żywotnik zachodni 'Danica', lawenda wąskolistna

2 jodła kalifornijska

3 jodła koreańska

4 ostrokrzew Meservy 'Blue Prince'

5 trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety', winobluszcz trójklapowy, bluszcz pospolity

6 brzoza brodawkowata 'Youngii', klon palmowy 'Bloodgood', grab pospolity 'Fastigiata', funkie - różne odmiany, trzmielina Fortune'a 'Emerald'n Gold', laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita

7 żywotnik zachodni 'Smaragd'

8 turzyca muskegońska, sosna bośniacka 'Schmidtii', miskant chiński 'Silberfeder', kostrzewa sina

9 bambus, klon palmowy 'Bloodgood', kosaciec syberyjski, powojnik wielkokwiatowy 'Błękitny Anioł'

10 brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

11 sosna czarna

12 jodła koreańska, cisy pospolite 'Hicksii'

13 śliwa wiśniowa 'Nigra'

14 ambrowiec amerykański

15 jodła kaukaska

16 dereń biały 'Elegantissima', dereń kwiecisty, brzoza brodawkowata, budleja Dawida

17 jodła koreańska, sosna czarna, pieris japoński, turzyca Buchanana,

18 liliowiec ogrodowy

19 laurowiśnia wschodnia

20 funkie - różne odmiany, barwinek pospolity

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt ogrodu: w zaciszu jodeł