PIERWIOSNEK ZĄBKOWANY preferuje gleby bogate i cięższe (najlepiej gliniaste) i zawsze wilgotne. - Fot. Lilianna Sokołowska
Niektóre zakwitają już w marcu, inne w kwietniu, ale są też gatunki zdobiące rabaty do końca maja i dłużej.
1 z 15PIERWIOSNEK ZĄBKOWANY preferuje gleby bogate i cięższe (najlepiej gliniaste) i zawsze wilgotne. - Fot. Lilianna Sokołowska
2 z 15'ZEBRA BLUE' to odmiana pier-wiosnka bezłodygowego nadająca się głównie do pojemników. - Fot. Lilianna Sokołowska
3 z 15PIERWIOSNEK WYNIOSŁY ma tak wiele odmian hodowlanych, że połą- czono je w grupy, m.in. 'Pacific Hybrids', 'Casino' i 'Crescendo'. - Fot. Lilianna Sokołowska
4 z 15'WHITE PARADE' to odmiana pierwiosnka bezłodygowego o pełnych białych kwiatach. W ogrodzie rozrasta się w spore kępy. - Fot. Ewa Narkiewicz
5 z 15PIERWIOSNEK GRUZIŃSKI rozrasta się szybko, dlatego co trzy, cztery lata kępy należy dzielić. - Fot. Shutterstock
6 z 15PIERWIOSNEK GŁÓWKOWATY (Primula capitata) kwitnie w maju i czerwcu. Osiąga 15-25 cm wysokości. Lubi słońce. - Fot. Lilianna Sokołowska
7 z 15PIERWIOSNEK WYNIOSŁY 'GOLD LACE' - Fot. Shutterstock
8 z 15PIERWIOSNEK OMSZONY 'GOLDILOCKS' - Fot. Lilianna Sokołowska
9 z 15PIERWIOSNEK OMSZONY 'SPRING MEADOWS' - Fot. Lilianna Sokołowska
10 z 15PIERWIOSNEK OMSZONY 'ALICIA' - Fot. Shutterstock
11 z 15PIERWIOSNEK JAPOŃSKI osiąga 30-50 cm wysokości. Kwiaty zebrane w kilku okółkach pojawiają się od maja do lipca. Mogą być żółte, różowe, czerwone lub pomarańczowe. - Fot. Shutterstock
12 z 15P. VERTICILLATA może dorastać do 60 cm. Kwitnie na żółto w maju. - Fot. Lilianna Sokołowska
13 z 15PIERWIOSNEK VIALA osiąga 40 cm wysokości. Jego kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i sierpniu. - Fot. Lilianna Sokołowska
14 z 15PIERWIOSNEK BULLEYA kwitnie pomarańczowo w maju i czerwcu osiągając 20-30 cm wysokości. - Fot. Shutterstock
15 z 15'SUNSET SHADES' to czerwona odmiana pierwiosnka lekarskiego popularnych u nas w naturze kluczyków. - Fot. Lilianna Sokołowska
Zwykle tworzą rozety liści, spośród których wyrastają smukłe pędy kwiatowe zwieńczone drobnymi kwiatami o pięciu zrośniętych ze sobą płatkach. Środek kwiatu jest jaśniejszy; gardziel oblewa charakterystyczna żółta plamka, tzw. oczko.
TE NAJWCZEŚNIEJSZE
Do najwcześniejszych pierwiosnków należy pochodzący z Himalajów i zachodnich Chin pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata). Tworzy przypominające pompony różowe kwiatostany wyrastające na łodyżkach o długości 10-30 cm. Najbardziej lubi półcień, ale jeśli podłoże jest mokre, można go sadzić także w miejscach słonecznych. Na zimę wymaga okrycia gałązkami drzew iglastych. W ogrodach uprawia się przede wszystkim odmiany intensywnie różowe, a ponadto w odcieniach fioletu (np. blada 'Lilac', lawendowa 'Blue Selection' czy 'Cachemiriana' zakwitająca o dwa tygodnie wcześniej niż gatunek), białe ('Alba'), z nutą purpury (np. wcześnie kwitnąca 'Rubin').
Znacznie mniejszy pierwiosnek różowy (Primula rosea) również pochodzi z Himalajów. Ma intensywnie różowe kwiaty z żółtym oczkiem, które ukazują się na niezbyt długich łodyżkach (10-15 cm), zanim jeszcze zaczną wyrastać jajowate liście. Na jednej łodyżce pojawić się może nawet 12 kwiatów. Pierwiosnek różowy woli miejsca niezbyt nasłonecznione i wilgotną glebę. Szczególnie piękne są jego ogrodowe odmiany: wyższa, wielkokwiatowa 'Gigas' i rozrastająca się bujnie 'Grandiflora' o pokaźniejszych koralowych kwiatach.
Wyjątkowo obficie kwitnie pochodzący z Kaukazu niziutki pierwiosnek gruziński (Primula juliae). Rozrasta się poprzez rozłogi i tworzy zwarte kobierce. Ma ciemnofioletowe kwiaty ozdobione złocistym oczkiem, wyrastające na krótkich szypułkach pośród jajowatych karbowanych liści. Lubi miejsca lekko ocienione.
PÓŹNIEJ KWITNĄCE
W kwietniu i maju kwitnie pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, syn. P. acaulis), który wydaje kwiaty na bardzo krótkich szypułkach. W naturze są jasnożółte z ciemniejszym oczkiem, ale odmiany ogrodowe mają wiele barw. Najlepiej rośnie w miejscach wilgotnych, lekko zacienionych lub słonecznych.
Popularny jest pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), nasz rodzimy gatunek. Kwitnie od marca do maja, a pędy kwiatowe o wysokości 10-15 cm są zwieńczone licznymi kwiatami. U gatunku mają kolor jasnożółty, ogrodowe odmiany zaś uwodzą całą gamą barw.
W naturalistycznych kompozycjach najlepiej sprawdza się pierwiosnek lekarski (Primula veris, syn. P. officinalis). To także krajowy gatunek, który spotkać można na słonecznych łąkach w całej Polsce. Kwitnie w kwietniu i maju. Tworzy rozety wydłużonych karbowanych liści i intensywnie żółte kwiaty osadzone na pędach o wysokości 10-25 cm. Można sadzić go także na trawnikach, które zaczynamy kosić dopiero w czerwcu. W sprzyjających warunkach obficie się rozsiewa.
Od kwietnia do czerwca kwitnie pierwiosnek łyszczak (Primula auricula), który spotkamy na naturalnych stanowiskach na wapiennych skałach w Tatrach, Pieninach, a także w Alpach. Ma jasnozielone sztywne liście pokryte białawym nalotem i intensywnie żółte pachnące kwiaty osadzone na pędach o wysokości 5-15 cm. Na pojedynczym pędzie może ich być nawet 20. Łyszczak najlepiej rośnie w ogródkach skalnych. Rozmnaża się wyłącznie z nasion, które do kiełkowania wymagają wcześniejszego przemrożenia. Pochodzącym od łyszczaka mieszańcem jest pierwiosnek omszony (Primula ×pubescens), który ma wiele efektownych odmian ogrodowych o większych kolorowych kwiatach. One również zakwitają dopiero w kwietniu.
Czy wiesz, że... Zimą i na przedwiośniu w kwiaciarniach pojawiają się pierwiosnki o okazałych kwiatach. Są to najczęściej odmiany szklarniowe, więc przesadzone do ogrodu nie utrzymają się tam długo.
CO LUBIĄ PIERWIOSNKI
Światło. W okresie kwitnienia potrzebują go sporo, ale latem wolą pozostawać w cieniu.
Gleba. Musi być stale umiarkowanie wilgotna. Nie powinna przesychać także podczas letniego spoczynku roślin. Najlepsze jest podłoże przepuszczalne i bogate w próchnicę. Dla poprawienia drenażu (to ważne szczególnie dla gatunków górskich) można dodawać do podłoża piasku lub bardzo drobnego grysu.
Ekspozycja. To rośliny z reguły nieduże, warto więc tworzyć z nich obwódki rabat czy ścieżek albo uprawiać je w pojemnikach. Gatunki najmniejsze i te o specyficznych wymaganiach najlepiej sadzić w ogródkach skalnych.
Rozmnażanie. Większość gatunków rozmnażamy przez podział starszych kęp zaraz po kwitnieniu lub z nasion wysiewanych w czerwcu (kwitną w następnym roku).
Czy wiesz, że... W Polsce występuje tylko kilka gatunków pierwiosnków, ale na świecie jest ich ponad 400. Przeważnie rosną w górach półkuli północnej; z samego Kaukazu pochodzi 25 gatunków.
Skomentuj:
Wielobarwne pierwiosnki