Wybieramy opryskiwacz ogrodowy - na co zwrócić uwagę?
Opryskiwacz ogrodowy to urządzenie złożone z pompy i rozpylacza służy nie tylko do opryskiwania roślin pestycydami, ale także herbicydami oraz nawozami dolistnymi.
Opryskiwacz ogrodowy - podstawowe informacje
Za pomocą opryskiwacza ogrodowego nanosimy na rośliny wodny preparat przeciw szkodnikom lub grzybom, herbicydy albo nawóz dolistny. Dobry opryskiwacz - niezależnie od rozmiarów - stwarza możliwość regulowania stopnia rozdrobnienia cieczy:
- od najdrobniejszej mgiełki po spore krople.
Po każdym użyciu opryskiwacza oraz wszystkie jego części robocze (w tym również filtr) dokładnie myjemy i - jeżeli to możliwe - przepłukujemy pod ciśnieniem.
Pamiętajmy także o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania preparatów chemicznych (patrz informacja na sąsiedniej stronie).
Ochrona ciała podczas pracy opryskiwaczem ogrodowym
Środków ostrożności podczas oprysków nigdy nie za wiele. Warto założyć jednorazowy ochronny kombinezon, osłonę na twarz, a na ręce rękawice. Ważna jest też ochrona oczu (gogle), maska na nos i usta, a nawet gumowe obuwie, które trzeba umyć po zabiegach. W przypadku głośnych opryskiwaczy spalinowych przydadzą się osłonki na uszy.
Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych
- Opryskiwacz ręczny : Małe ręczne opryskiwacze mają pojemność od 0,5 l do 2 l. Używamy ich w domu do rozpylania wody wokół kwiatów oraz w razie konieczności - do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.
- Opryskiwacz plecakowy, naramienny: W ogrodzie potrzebny jest większy, kilkunastolitrowy opryskiwacz wyposażony w szelki. Zakłada się go na plecy lub na ramię bądź przewozi na wózku. Żeby opryskać korony niewysokich drzew, podłączamy długą lancę.
- Opryskiwacz wózkowy: Wielu producentów ma w swojej ofercie większe pojemnościowo opryskiwacze (20-30 l), które dla wygodny wyposażyli w wygodne gumowe koła i i teleskopowy trzonek, który możemy dopasować do wysokości użytkownika. Dzięki kołom prowadzi się lekko i jest bardzo zwrotny, co w znaczącym stopniu ułatwia jego użytkowanie.
- Opryskiwacz samojezdny: Sadownicy używają profesjonalnych urządzeń samojezdnych lub przewożonych przez ciągnik.
Jaki opryskiwacz ogrodowy wybrać?
Opryskiwacz ogrodowy powinien także szczelny i wyposażony w dobre filtry, które zabezpieczą go przed zatykaniem się. Opryskiwacze ciśnieniowe muszą mieć też odpowiednie zabezpieczenia na wypadek awarii.
Jaki opryskiwacz ogrodowy kupić?
- do zraszania,
- nawożenia,
- wapnowania
- czy ochrony lub zwalczanie chorób i szkodników
Ważne też jest, czy będziemy go używać do roślin domowych czy balkonowych. Jeśli chcemy go wykorzystywać w ogrodzie powinniśmy dopasować do wielkości ogrodu i rodzaju roślin , które w nim rosną. Jeśli mamy wysokie drzewa to warto zaopatrzyć się w opryskiwacz ze specjalną lancę. Do roślin domowych, balkonowych i tarasowych, warzywników oraz małych rabat wystarczy mały opryskiwacz ręczny. Do żywopłotów, drzew i skalniaków lepiej sprawdzą się opryskiwacze plecakowe i wózkowe. Do sadu, jagodniaków i większych ogrodów z dużymi trawnikami pomocne mogą okazać się opryskiwacze samojezdne.
Opryskiwacze - cena
Najmniejsze można kupić od 5 zł, ręczne ciśnieniowe o pojemności 2 l to wydatek kilkudziesięciu złotych, natomiast opryskiwacze plecakowe i wózkowe to koszt od 100-500 zł. Zaś za samojezdne akumulatorowe lub spalinowe będziemy musie wydać od ponad 1 tysiąca, aż do kilku tysięcy złotych.
Skomentuj:
Wybieramy opryskiwacz ogrodowy - na co zwrócić uwagę?