Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy dmuchawy ogrodowe

Piotr Syga

Na co zwracać uwagę przy zakupie dmuchaw ogrodowych? Tomasz K.

Odkurzacz ogrodowy / dmuchawa do liści
Odkurzacz ogrodowy / dmuchawa do liści
Fot. Materiały prasowe
Dmuchawa ogrodowa ułatwia sprzątanie opadłych liści, ale także np. ścinków trawy, a zimą świeżego śniegu. Za jej pomocą strumieniem powietrza, jak miotłą, zagarniamy liście czy inny lekki materiał na sterty.

Zasilanie. Dmuchawa może być zasilana elektrycznie lub benzyną. Zaletą sprzętu na prąd jest trzykrotnie niższa cena w porównaniu z modelami o podobnej wydajności z silnikiem spalinowym, za to wadą - kłopotliwy kabel i ograniczony zasięg pracy. Dlatego w dużych ogrodach modele spalinowe wygrywają z elektrycznymi. Nowe ich typy mają małe, stosunkowo ciche silniki, więc nawet zatankowane do pełna są dość lekkie, poręczne i zbytnio nie przeszkadzają okolicznym mieszkańcom. Modele spalinowe mają większą moc niż elektryczne, więc szybciej uporają się z większą ilością liści. Do średniego ogrodu optymalna moc to 2000W.

Funkcje. Bardzo przydaje się regulacja siły wydmuchu i ssania. Niektóre modele dodatkowo można wyposażyć w zestaw do czyszczenia rynien dachowych. Ich dyszę daje się przedłużyć nawet o 3 m.

Dmuchawy mogą też pracować jak odkurzacze ogrodowe. Warto wybrać model, który dodatkowo ma funkcję rozdrabniania. Poszatkowane liście mają mniejszą (zwykle dziesięciokrotnie) objętość i nie trzeba tak często opróżniać worka, do którego wpadają. W tańszych modelach noże rozdrabniacza wykonane są z plastiku, w droższych, ale trwalszych - ze stali nierdzewnej. Przed zakupem warto sprawdzić sposób przełączania funkcji między dmuchawą i ssaniem. Czasem wystarczy ustawić ją przełącznikiem, a czasem wymaga przestawienia kilku elementów.

Worek na liście. Może mieć pojemność od 25 do 70 l. Kupując odkurzacz warto zapytać o możliwość dokupienia worka, bo jest to element narażony na uszkodzenia - np. przez wpadające gałązki.

Waga. Odkurzacze ogrodowe ważą zwykle od 4 do 6 kg, a więc są dość ciężkie. Przenoszenie ich mogą ułatwiać kółka lub pasy zakładane na ramię.

Szyszki, kamienie, patyki. Duże elementy mogą uszkodzić odkurzacz lub worek, ale zwykle siła ssania urządzenia jest zbyt mała, by wciągnąć do worka szyszki lub kamienie (dodatkowo zwykle można ją regulować i w razie potrzeby zmniejszać). Po wyłączeniu ssania duże elementy wypadną z dyszy na zewnątrz. Tam, gdzie odkurzacz mógłby zassać korę, lepiej włączyć funkcję dmuchawy.

Skomentuj:

Wybieramy dmuchawy ogrodowe