Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wapnowanie ziemi w ogrodzie. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?

AI/KJ

Wapnowanie gleby to metoda chemicznej rekultywacji, która polega na dodaniu do gleby węglanu, tlenku lub wodorotlenku wapnia i/lub magnezu w celu zneutralizowania nadmiaru kwasowości.

Wapnowanie ziemi
Wapnowanie ziemi
Fot. Shutterstock/liming

Wapnowanie – na czym polega?

Wapnowanie gleb lekkich przyczynia się do poprawy jakości plonów: zwiększa się zawartość cukrów w roślinach, tłuszczu i białka w nasionach, karotenu i kwasu askorbinowego w warzywach i ziołach oraz poprawia się jakość siewna nasion.

Wapnowanie kwaśnych gleb jest sposobem na ograniczenie wnikania radionuklidów do roślin i wspomaga naturalne procesy mikrobiologiczne zachodzące w glebie. W zależności od stosunku elementów bilansu wapniowego, wapnowanie gleby można podzielić na:

  • Zasadowe lub łagodzące, który zapewnia przesunięcie do optymalnej wartości pH.
  • Wspomagające, który kompensuje utratę wapnia i stabilizuje osiągnięty poziom odczynu.

Nawet w silnie kwaśnych glebach zawartość wapnia wymiennego często przekracza potrzeby roślin uprawnych, a niekorzystny odczyn silnie hamuje wzrost i rozwój.

Dlaczego warto znać odczyn gleby?

Gleby mogą być kwaśne, obojętne lub zasadowe. To zależy od tego, jakie pierwiastki chemiczne w nich przeważają. Różne rośliny mają różne wymagania dotyczące właściwości chemicznych gleby. Wskaźnik kwasowości gleby jest zwykle oznaczany literami pH i liczbą. Gleby neutralne mają pH 6-7. Do gleb ciężkich zaliczamy te, które mają pH 4, a w glebach lekkich występuje pH 8-9.

Większość roślin wymaga gleby obojętnej lub lekko kwaśnej. Zwiększona kwasowość gleby jest szkodliwa dla większości roślin. Hamuje ich wzrost, ponieważ składniki odżywcze w glebach kwaśnych są przez nie słabo wchłaniane. Substancje szkodliwe dla roślin gromadzą się właśnie w kwaśnych glebach, a mikroorganizmy przydatne do wzrostu nie mogą się odpowiednio szybko namnażać.

Istnieje też wiele roślin, które potrzebują kwaśnej gleby, aby dobrze się rozwijać. W ich przypadku nawozy wapniowe alkalizują glebę, naruszając tym samym warunki uprawy roślin. Podczas podlewania takich roślin należy dodać do wody kwasek cytrynowy lub ocet.

Jak sprawdzić odczyn ziemi w ogrodzie?

Ph podłoża można sprawdzić w laboratorium. Możesz też kupić testy do określenia kwasowości gleby, są one niedrogie i wymagają niewielkiej próbki gleby. Na glebach kwaśnych rosną: rośliny wrzosowate, skrzyp polny, babka lancetowata, babka lancetowata, szczaw koński, mięta polna.

Lekko kwaśny i obojętny odczyn ph jest wskazany w przypadku takich roślin jak: rumianek pachnący i bezwonny, trawa pszeniczna, koniczyna łąkowa, oset ogrodowy, powój polny.

Istnieją również domowe sposoby sprawdzenia kwasowości gleby: weź 3-4 świeże liście czarnej porzeczki lub czeremchy, zaparz je w 200 ml wrzącej wody, ostudź i przecedź. Dodaj próbki gleby. Jeśli woda staje się czerwonawa, gleba jest kwaśna, jeśli zielonkawa, lekko kwaśna, a jeśli liliowa, gleba jest neutralna. Inny sposób, aby określić odczyn zasadowy lub kwaśny wymaga łyżeczki ziemi. Wsypujemy ją do szklanki. Tą napełnij ją w 2/3 wodą deszczową, dodaj 1 łyżkę amoniaku i dobrze wymieszaj. Kiedy gleba opadnie na dno, patrzymy na kolor roztworu: jeśli się nie zmienił, gleba jest normalna. Jeśli ma kolor brązowy lub czarny, gleba jest bardzo kwaśna, co oznacza, że musisz obniżyć jej kwasowość.

Czy wapnowanie jest konieczne –rośliny kwasolubne

Wapnowanie gleby jest ważnym zabiegiem agrotechnicznym, pozwalającym na podwyższenie pH zbyt kwaśnej gleby i uzupełnienie niedoboru wapnia dostępnego dla roślin w glebie. Niektóre rośliny w zakwaszonej glebie giną, podobnie jak pożyteczne mikroorganizmy. W niektórych przypadkach struktura gleby powinna być kwaśna. Rośliny wrzosowate czy niektóre rośliny ozdobne jak hortensja ogrodowa, wolą gleby kwaśne. Wiążę się to z właściwym przyswojeniem składników pokarmowych.

Czym wapnować glebę w ogrodzie?

Nawozy wapniowe węglanowe należy rozprowadzić równomiernie i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, na której rozwijają się korzenie większości roślin. Wapnowanie gleby należy wykonywać tylko przy suchej pogodzie. Nie należy też łączyć nawozów wapniowych. Wapnowania gleby nie można łączyć ze stosowaniem nawozów fosforowych, siarczanowych i potasowych, w tym mocznika, ponieważ nawozy wapniowe powodują duże straty azotu i zmniejszają pobieranie fosforu. Z tego samego powodu nie można wapnować gleby, która została właśnie nawożona obornikiem. Pomiędzy wapnowaniem a zastosowaniem innych nawozów należy zachować odstęp co najmniej 2-3 tygodni.

Czym wapnować ziemię w ogrodzie?

Nawozy tlenkowe, działają bardzo szybko i powinny być stosowane tylko na glebach średnich i ciężkich, które są mniej podatne na gwałtowne zmiany pH. Jednocześnie dawkowanie, jeśli chodzi o nawozy wapniowe, musi być bardzo dokładne, ponieważ przedawkowanie ma bardzo negatywny wpływ na kiełkowanie roślin, zaburza naturalne procesy mikrobiologiczne zachodzące w glebie i prowadzi do degradacji. Dlatego stosowanie nawozów wapniowych, warto skonsultować ze specjalistą.

Co zrobić, gdy ziemia w ogrodzie jest zbyt kwaśna?

Ale co należy zrobić, jeśli urządzenie wykazało, że masz wysoką kwasowość gleby? Trzeba walczyć z tym zjawiskiem, ponieważ gleba kwaśna jest mniej żyzna niż np. obojętna, a wiele warzyw i owoców nie jest w stanie nawet ukorzenić się w takiej glebie. Aby zmienić poziom zakwaszenia gleby, należy odkwasić wierzchnią warstwą ziemi.

Kiedy przeprowadzić wapnowanie gleby?

Konieczność wapnowania gleb zachodzi, gdy odczyn gleby i wymagania uprawianych roślin nie są zgodne. Potrzebujesz zmienić odczyn ph gleby, gdy zauważysz:

  • Słaby wzrost i rozwój roślin uprawnych przy adekwatnych praktykach rolniczych i nawożeniu.
  • Niskie pH.
  • Masz do czynienia z kwaśnymi glebami darniowo-bielicowymi.

O tym pamiętaj przy wapnowaniu ziemi

Na glebach lekkich dawkę zmniejsza się 1,5-krotnie, a na ciężkich glebach gliniastych zwiększa się o 10-15%. Dla skuteczniejszego działania konieczne jest równomierne rozprowadzenia mączki wapiennej na całej powierzchni ogrodu. Przy wykonaniu pełnej dawki efekt wapnowania utrzymuje się przez 8-10 lat. Skuteczność wzrasta wraz z jednoczesnym wprowadzeniem mikronawozów borowych i miedziowych (kwas borowy i siarczan miedzi).

    Więcej o:

Skomentuj:

Wapnowanie ziemi w ogrodzie. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?