Problem z draceną
Na liściach draceny wonnej powstają okrągłe żółte plamy, które później brunatnieją, a liście na końcach zasychają. Jak ratować roślinę? Ewa Lebiocka
Dracena wonna w warunkach domowych preferuje miejsca jasne, o świetle rozproszonym. Lubi też próchniczne, przepuszczalne i stale wilgotne podłoże. Ale uwaga: przelanie bryły korzeniowej może doprowadzić do gnicia korzeni i masowego zasychania liści! Dracenę trzeba też w okresie wzrostu dokarmiać nawozami bogatymi w azot.
Temperatura, w której najlepiej czują się te rośliny od wiosny do jesieni, to 20-25°C, natomiast zimą, w okresie spoczynku 15-20°C. Gdy jednak dochodzi do zaburzenia warunków środowiskowych, liście często na końcach zasychają - jak to ma miejsce w opisanym przypadku.
Natomiast plamy w ich środkowych częściach świadczą o infekcji fitopatogenem powodującym chorobę zwaną plamistością liści, która atakuje zwykle rośliny osłabione. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim zwiększyć wilgotność powietrza i przetrzeć liście wilgotną ściereczką, by usunąć białawy nalot (powstały po opryskaniu twardą wodą) oraz kurz.
Ponadto radzę zakupić preparat chemiczny Gwarant 500 SC i dwukrotnie opryskać nim rośliny. Plamy nie znikną, ale rozwój choroby zostanie zatrzymany. Gdy podobny problem się powtórzy, proszę ponownie zastosować ten środek. Zalecałbym również podlanie roślin preparatem Previcur Energy 840 SL, który zlikwiduje ewentualne uszkodzenia grzybowe i bakteryjne korzeni draceny.
Skomentuj:
Problem z draceną